Fot: Kathy Hutchins / Shutterstock.com

Gra o tron - fabuła

Serial fantasy oparty na cyklu powieści „Pieśń Lodu i Ognia” George'a R.R. Martina. Doczekał się 8 sezonów, powstały w sumie 73 odcinki. Akcja rozgrywa się na fikcyjnych kontynentach Westeros i Essos. W Westeros między Murem na północy a pustynią na południu istnieje Siedem Królestw, którymi zarządza władca zasiadający na Żelaznym Tronie. Poprzedni władca, Aerys II Targaryen, nie panował zbyt dobrze i nie bez powodu zyskał przydomek Szalonego Króla. Rebelię przeciw niemu poprowadził Robert Baratheon. Po kilkunastu latach od zwycięstwa i początku ponownego rozkwitu Siedmiu Królestw Robert nieoczekiwanie mianuje swym następcą swego najlepszego druha Eddarda „Neda” Starka. To rozpoczyna knowania i intrygi wśród jego przeciwników marzących o zdobyciu Żelaznego Tronu. Przejęcie władzy planują chociażby krewniacy zabitego Aerysa, z żyjącą za Wąskim Morzem Daenerys Targaryen na czele; Daenerys liczy na pomoc najpotężniejszego z wędrownych wojowników, khalów, Drogo i jego ludzi. Tymczasem Jon Snow, który powszechnie brany jest za nieślubnego syna Eddarda, wstępuje do tajemnego zakonu Nocnej Straży, która strzeże Muru, zbudowanego z kamieni, lodu i magii, przed nieznanym z krainy wiecznej zimy. A jest się czego obawiać, bowiem podobno za Murem z grobów zaczynają powstawać umarli...


Top: Kathy Hutchins / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Gra o tron obsada

Gra o tron - obsada

Aerys II Targaryen - Gra o tron
Aerys II Targaryen
David Rintoul
Arya Stark - Gra o tron
Arya Stark
Maisie Williams
Balon Greyjoy - Gra o tron
Balon Greyjoy
Patrick Malahide
Barristan Selmy - Gra o tron
Barristan Selmy
Ian McElhinney
Benjen Stark - Gra o tron
Benjen Stark
Joseph Mawle
Beric Dondarrion - Gra o tron
Beric Dondarrion
David Michael Scott, Richard Dorner
Pełna obsada »
Gra o tron
Kategoria: Seriale
Gatunek: Dramat, Sci-Fi i Fantasy, Przygodowy
Czas trwania: 60 min.
Reżyseria: David Benioff, D.B. Weiss i inni
Scenariusz: David Benioff, D.B. Weiss i inni
Produkcja: USA / Wielka Brytania
Premiera: 17 kwietnia 2011 (świat)
18 kwietnia 2011 (Polska)

Gra o tron - ciekawostki

 1. Obsada „Gry o tron” została uznana za najliczniejszą, jaką kiedykolwiek zgromadził serial telewizyjny.

 2.  W jednym odcinku „Gry o tron” ginie średnio 14 osób, w sumie życie traci ponad 60% pierwszoplanowych bohaterów. Równie krwawym, a nawet krwawszym, serialem był tylko „Spartakus: Zemsta” (aż 25 trupów na odcinek).

 3.  Najwięcej ujęć do serialu powstało w Irlandii Północnej, zarówno w jej plenerach, jak i w studiach Paint Hall w Belfaście. Ekipa pracowała także w Szkocji, na Malcie (tam kręcono ujęcia z południa Westeros), w Chorwacji (między innymi w Dubrowniku i Trogirze), Islandii, Hiszpanii, Maroku, a także w USA (w studio w Los Angeles powstała scena z niedźwiedziem).

 4.  Przez plan filmowy przewinęło się w sumie około 130 stylistek/makijażystek i charakteryzatorów.

 5.  Aktorki na planie używały około 20 peruk wykonanych z prawdziwych ludzkich włosów – koszt jednej to około 7 tysięcy dolarów.

 6.  Dothrakowie i Valyrianie prowadzą zazwyczaj dialogi we własnym języku. To całkowicie nowe twory lingwistyczne opracowane przez językoznawcę Davida J. Petersona. Co najciekawsze, Duolingo w 2017 roku zaczęło oferować... kursy z języka valyriańskiego, na które zapisało się już blisko 1,5 miliona osób!

 7.  „Gra o tron” dostała w sumie rekordowe 161 nominacji do nagrody Emmy. Zdobyła przy okazji aż 59 statuetek.

 8.  HBO w swych sklepach firmowych wypuściło mnóstwo gadżetów związanych z serialem, od replik broni i strojów, po zegarki, biżuterię i lalki. Do sprzedaży trafiło nawet „serialowe” piwo zwane Ommegang, a fani mogli kupić na przykład replikę Żelaznego Tronu (za jedyne 30 tysięcy dolarów).

 9.  Jack Gleeson, grający Joffreya, dostał nietypową wiadomość z gratulacjami od George'a R.R. Martina. Brzmiała ona: „Gratuluję wspaniałego występu. Każdy Cię nienawidzi!”. Co do samego aktora, przyznał się, że wzorował swą postać na Commodusie z „Gladiatora”.

 10.  Pierwsza wersja pilotowego odcinka nie została nigdy wyemitowana publicznie. W 2019 roku „odnaleziono” jego scenariusz, który zawierał między innymi poważne błędy związane z treścią, które rzutowałyby potem na całość materiału. Wiadomo, że w feralnym pilocie pojawiał się George R.R. Martin.

 11.  Kit Harington – ekranowy Jon Snow – pojawił się na castingu z... podbitym okiem. W nocy poprzedzającej przesłuchanie do roli wdał się w bójkę w restauracji (podobno nie z własnej winy). Sam twierdzi, że sine oko wydatnie pomogło mu dostać rolę.

 12.  Serce jedzone na ekranie przez Daenerys wykonane było ze słodkiego żelu, w którym był tez makaron udający żyły. Emilia Clarke nie była zbyt zachwycona owym daniem, a, jak na złość, koniecznych było 28 dubli.

 13.  Emilia Clarke podczas realizacji filmu dwukrotnie omal nie pożegnała się z życiem – pękły jej tętniaki w głowie. Pierwszy zresztą podczas pracy na planie. Po drugim miała poważną operację i wstawioną do głowy tytanową płytkę.

 14.  Michele Clapton przyznała się, że część pelerynek Nocnej Straży została wykonana z dywaników z IKEI! Konkretnie z modelu SKOLD (IKEA potem wydała nawet ulotkę, jak zmienić SKOLD w taką część kostiumu).

 15.  Walijski kaskader Ian Whyte zagrał aż 5 różnych postaci w „Grze o tron”. Był więc Białym Wędrowcem, Gregorem Clegane'em, Dongiem, Wun Wunem oraz nienazwanym olbrzymem zabitym przez Lyannę Mormont.

Artykuły

Gra o tron - gdzie obejrzeć

od 29,99 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj
40 zł
w pakiecie
Oglądaj

Gra o tron - Opinie

5 + 10 =

Gra o tron - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne