Sandman - fabuła
Brytyjski arystokrata Roderick Burgess, wielki znawca magii i okultyzmu, postanawia schwytać jednego z Nieskończonych. Udaje mu się odprawić rytuał i w jego ręce wpada Morfeusz, Pan Snów. Z jego pomocą chce schwytać też Śmierć. Uwięzienie Morfeusza zsyła na Ziemię trwającą 106 lat senność. Po owym czasie „panem” Morfeusza jest już Alex, syn Rodericka, który nie zdołał okiełznać śmierci i zmarł przed laty. Jeden ze strażników Pana Snów wymazuje runy, które powstrzymywały go przed ucieczką. Teraz Morfeusz może uśpić straże, a Alexa skazać na wieczny sen. Uwolniony wraca do swego królestwa, gdzie znajduje kompletnie zrujnowany pałac... Musi odszukać skradzione mu magiczne artefakty, a także stoczyć walkę z wrogami, którzy urośli w siłę pod jego nieobecność. Na początek odwiedza dwóch braci, Kaina i Abla, którzy mają przedmiot, dzięki któremu będzie mógł wezwać Los/Mojrę.
Top: JOCA_PH / Shutterstock.com
Sandman - obsada
Gatunek: Sci-Fi i Fantasy
Czas trwania: 50 min.
Scenariusz: Neil Gaiman, David S. Goyer, Allan Heinberg
Produkcja: USA / Wielka Brytania
Premiera: 5 sierpnia 2022
Sandman - ciekawostki
-
Scenariusz oparto na komiksie Neila Gaimana, wydawanym w latach 1989-1996. Co ciekawe, już w 1991 roku studia filmowe zaczęły czynić starania o jego ekranizację.
-
W 2013 roku komiks na ekran postanowiło przenieść Warner Bros. Wszystko było już dopięte na ostatni guzik, w roli głównej – a i na reżyserskim krzesełku – miał pojawić się Joseph Gordon-Levitt. Ostatecznie jednak studio nie doszło z nim do porozumienia z powodu „różnic artystycznych” i projekt został zawieszony.
-
Pierwsze trzy odcinki serialu, a także ten z numerem 9, zostały oparte na konkretnych pojedynczych zeszytach z serii komiksowej, kolejne to już ekranizacje dwóch zestawionych razem części. Serial ma 10 odcinków plus dodatkowy podwójny, który premierę miał dwa tygodnie później niż pozostałe.
-
Zdjęcia do serialu miały rozpocząć się już w maju 2020 roku, jednak plany twórców pokrzyżowała, jak wielu innym, pandemia, przez którą prace zaczęły się dopiero w połowie października. Poza tym ekipa nie mogła opuszczać Wielkiej Brytanii, co początkowo było planowane.
-
Dave McKean, twórca okładki do oryginalnej serii komiksów, wrócił z emerytury specjalnie po to, aby zaprojektować sekwencje z napisami do każdego z odcinków serialu.
-
Ogromny plac w Piekle wzorowany został na... Placu Świętego Piotra przed bazyliką w Watykanie!
-
W serialu pojawia się postać Johanny Constantine. „Zmianę płci” z twórcami „Constantine” osobiście wynegocjował Neil Gaiman. John Constantine – zagrany wcześniej przez Keanu Reevesa – nie mógł się pojawić, bowiem J.J. Abrams kręci właśnie o nim serial dla HBO... Płeć zmienił także Lucyfer Morningstar, którego tutaj gra Gwendoline Christie.
-
Paru znanych osobistości kina nie zobaczymy na ekranie, ale usłyszymy ich głos. W takich rolach wystąpili między innymi Mark Hamill, Sandra Oh, James McAvoy czy też sam Neil Gaiman.
-
Stephen Fry, sam zagorzały ateista, gra na ekranie Gilberta wzorowanego na Gilbercie K. Chestertonie, który włączył się w ruch odnowy kościoła anglikańskiego, a potem przeszedł na katolicyzm i zajął się teologią. Prawdziwa ironia losu...
-
W serialu nie zobaczymy scen z Alexem Burgessem, który skazany na wieczny sen wciąż znajduje się w kolejnych koszmarach, z których każdy jest gorszy od poprzedniego. Scena ta nie spodobała się widzom na pokazach testowych – woleli zobaczyć jak najszybciej, co dalej stanie się z Morfeuszem, niż oglądać męki Alexa.
Artykuły
Sandman - gdzie obejrzeć
w abonamencie |
Film dostępny w ramach subskrypcji |
Oglądaj |
Sandman - Opinie