Fot: JOCA_PH / Shutterstock.com

Sandman - fabuła

Brytyjski arystokrata Roderick Burgess, wielki znawca magii i okultyzmu, postanawia schwytać jednego z Nieskończonych. Udaje mu się odprawić rytuał i w jego ręce wpada Morfeusz, Pan Snów. Z jego pomocą chce schwytać też Śmierć. Uwięzienie Morfeusza zsyła na Ziemię trwającą 106 lat senność. Po owym czasie „panem” Morfeusza jest już Alex, syn Rodericka, który nie zdołał okiełznać śmierci i zmarł przed laty. Jeden ze strażników Pana Snów wymazuje runy, które powstrzymywały go przed ucieczką. Teraz Morfeusz może uśpić straże, a Alexa skazać na wieczny sen. Uwolniony wraca do swego królestwa, gdzie znajduje kompletnie zrujnowany pałac... Musi odszukać skradzione mu magiczne artefakty, a także stoczyć walkę z wrogami, którzy urośli w siłę pod jego nieobecność. Na początek odwiedza dwóch braci, Kaina i Abla, którzy mają przedmiot, dzięki któremu będzie mógł wezwać Los/Mojrę.


Top: JOCA_PH / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Sandman obsada

Sandman - obsada

Azazel - Sandman
Azazel
Roger Allam
Ethel Cripps - Sandman
Ethel Cripps
Joely Richardson
Gault - Sandman
Gault
Ann Ogbomo
Hob Gadling - Sandman
Hob Gadling
Ferdinand Kingsley
Jed Walker - Sandman
Jed Walker
Eddie Karanja
Johanna Constantine - Sandman
Johanna Constantine
Jenna Coleman
Pełna obsada »
Sandman
Kategoria: Seriale
Gatunek: Sci-Fi i Fantasy
Czas trwania: 50 min.
Scenariusz: Neil Gaiman, David S. Goyer, Allan Heinberg
Produkcja: USA / Wielka Brytania
Premiera: 5 sierpnia 2022

Sandman - ciekawostki

  1. Scenariusz oparto na komiksie Neila Gaimana, wydawanym w latach 1989-1996. Co ciekawe, już w 1991 roku studia filmowe zaczęły czynić starania o jego ekranizację.

  2.  W 2013 roku komiks na ekran postanowiło przenieść Warner Bros. Wszystko było już dopięte na ostatni guzik, w roli głównej – a i na reżyserskim krzesełku – miał pojawić się Joseph Gordon-Levitt. Ostatecznie jednak studio nie doszło z nim do porozumienia z powodu „różnic artystycznych” i projekt został zawieszony.

  3.  Pierwsze trzy odcinki serialu, a także ten z numerem 9, zostały oparte na konkretnych pojedynczych zeszytach z serii komiksowej, kolejne to już ekranizacje dwóch zestawionych razem części. Serial ma 10 odcinków plus dodatkowy podwójny, który premierę miał dwa tygodnie później niż pozostałe.

  4.  Zdjęcia do serialu miały rozpocząć się już w maju 2020 roku, jednak plany twórców pokrzyżowała, jak wielu innym, pandemia, przez którą prace zaczęły się dopiero w połowie października. Poza tym ekipa nie mogła opuszczać Wielkiej Brytanii, co początkowo było planowane.

  5.  Dave McKean, twórca okładki do oryginalnej serii komiksów, wrócił z emerytury specjalnie po to, aby zaprojektować sekwencje z napisami do każdego z odcinków serialu.

  6.  Ogromny plac w Piekle wzorowany został na... Placu Świętego Piotra przed bazyliką w Watykanie!

  7.  W serialu pojawia się postać Johanny Constantine. „Zmianę płci” z twórcami „Constantine” osobiście wynegocjował Neil Gaiman. John Constantine – zagrany wcześniej przez Keanu Reevesa – nie mógł się pojawić, bowiem J.J. Abrams kręci właśnie o nim serial dla HBO... Płeć zmienił także Lucyfer Morningstar, którego tutaj gra Gwendoline Christie.

  8.  Paru znanych osobistości kina nie zobaczymy na ekranie, ale usłyszymy ich głos. W takich rolach wystąpili między innymi Mark Hamill, Sandra Oh, James McAvoy czy też sam Neil Gaiman.

  9.  Stephen Fry, sam zagorzały ateista, gra na ekranie Gilberta wzorowanego na Gilbercie K. Chestertonie, który włączył się w ruch odnowy kościoła anglikańskiego, a potem przeszedł na katolicyzm i zajął się teologią. Prawdziwa ironia losu...

  10.  W serialu nie zobaczymy scen z Alexem Burgessem, który skazany na wieczny sen wciąż znajduje się w kolejnych koszmarach, z których każdy jest gorszy od poprzedniego. Scena ta nie spodobała się widzom na pokazach testowych – woleli zobaczyć jak najszybciej, co dalej stanie się z Morfeuszem, niż oglądać męki Alexa.

Artykuły

Sandman - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Sandman - Opinie

4 + 2 =

Sandman - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne