Fot: Loredana Sangiuliano / Shutterstock.com

Rhaenyra Targaryen - Ród smoka


12 głosy
House of the Dragon
Oceń film
4.25

Rhaenyra Targaryen

BIOGRAFIA Milly Alcock, Emma D'Arcy

CHARAKTERYSTYKA


Księżniczka, jedyne dziecko króla Viserysa z jego pierwszego małżeństwa; potem koronuje się na jego następcę, mimo że w stolicy oficjalnie koronował się Aegon II. Jej smokiem jest Syrax. Żona Laenora, a potem Daemona, ma trzech synów: Jacaerysa, Lucerysa i Joffreya (ojcem wszystkich jest Harwin Strong, jej kochanek). Od najmłodszych lat bardzo niezależna, twarda, z mocnym charakterem, typ chłopczycy (uwielbia podniebne loty na smoku, marzy o przygodach). Bardzo bezpośrednia, co czasem przysparza jej wrogów. Z determinacją walczy o swoje, jest bardzo dumna, przekonana o swych prawach i umiejętności rządzenia. Na początku jest osobą całkiem wrażliwą i uczciwą, potem stopniowo staje się coraz bardziej mroczną postacią. Bystra, inteligentna, dość pragmatyczna. Liderka frakcji Czarnych podczas Tańca Smoków.


Co ciekawe, została wspomniana w 3. sezonie „Gry o tron” – w scenie, w której Joffrey Baratheon oprowadza Margaery po kryptach w Wielkim Sepcie Baelora.


WYGLĄD


Oglądamy ją jako nastolatkę o delikatnej, wręcz porcelanowej cerze, a potem jako kobietę po 30. Jest dość wysoka, szczupła (w książce stopniowo tyła i traciła urodę po kolejnych ciążach, w serialu praktycznie wygląda bez skazy), ma długie, niemal białe włosy Targaryenów. Po zranieniu nożem przez Alicent na ręce pozostała jej blizna.


BIOGRAFIA


Sezon 1


Wraca z przejażdżki na Syraxie, odwiedza ciężarną matkę, rozmawia z nią o roli ksieżniczek, macierzyństwie. Spotyka Daemona, który przywiózł jej podarunek: naszyjnik z valyriańskiej stali. Spotyka się w boskim gaju z najlepszą przyjaciółką, Alicent, mówi jej, że ma nadzieję, że urodzi się chłopiec, na którego tak czeka jej ojciec.


Razem z Alicent obserwuje turniej, jej uwagę przykuwa Criston, który pokonał Daemona. Dowiaduje się o śmierci matki. Bierze udział w pogrzebie matki i brata, każe swojemu smokowi podpalić stos pogrzebowy. Ojciec po kłótni z Daemonem rozmawia z nią na temat sukcesji, przybliża jej także przepowiednię Aegona Zdobywcy, który ostrzegał Westeros przed nadchodzącym złem.


Lordowie składają jej hołd i przysięgę wierności po ogłoszeniu jej dziedziczką Żelaznego Tronu. Wybiera Cristona jako zastępcę Ryama do gwardii królewskiej. Namawia ojca, aby udzielił wsparcia Corlysowi w walce z Karmicielem Krabów. Rozmawia z Rhaenys na temat dziedziczenia tronu, Rhaenys mówi jej, że ludzie nigdy nie zaakceptują na tronie kobiety.


Dowiaduje się, że Daemon wykradł smocze jajo, które ona sama wybrała dla zmarłego Baelona. Bez pozwolenia leci na Smoczą Skałę i przywozi skradzione jajo. Ojciec niespodziewanie ogłasza, że żeni się z Alicent, co ją bardzo złości – gniewa się i na ojca, i na przyjaciółkę, że żadne z nich nie poinformowało jej wcześniej.


Mijają 3 lata, bierze udział w polowaniu w Kingswood. Odmawia tam swej ręki Jasonowi Lannisterowi. Ucieka do lasu, gdzie odnajduje ją Criston. Rycerz broni ją przed dzikiem, którego potem ona sama dobija i wspólnie przynoszą łup do obozu.


Przez kilka miesięcy odwiedza zamki w Westeros, szukając kandydata na męża. Spotyka się z Daemonem, w przebraniu chłopca wychodzi z nim nocą do dzielnicy uciech, piją, bawią się, odwiedzają dom publiczny. Po powrocie uwodzi Cristona i traci z nim dziewictwo. W rozmowie z Alicent zaprzecza, że spała z Daemonem. Kłóci się z ojcem, potem zgadza się poślubić Laenora Velaryona.


Ostrzega ojca przed manipulacjami Otto, w wyniku czego namiestnik traci swą funkcję. W rozmowie z Laenorem akceptuje jego homoseksualizm, uzgadniają wspólnie, że mogą mieć kochanków, najważniejsze jednak będą dzieci. Criston, jej kochanek, chce, aby uciekła z nim do Essos i zaczęła nowe spokojne życie, ale ona odmawia, co zmienia Cristona w jej zagorzałego wroga. Poślubia Laenora podczas skromnej i smutnej uroczystości po śmierci Joffreya Lonmoutha.


Mija 10 lat, Rhaenyra jest matką 3 synów: Jacaerysa, Lucerysa i Joffreya; ich ojcem jest Harwin Strong (co rzuca się w oczy chociażby ze względu na ich włosy – żadne z dzieci nie ma włosów Targaryenów, wszystkie ciemne, lekko kręcone włosy Harwina), ale wychowuje ich w miłości wspólnie z Laenorem. Chcąc pojednać się z Alicent, proponuje Jacaerysowi poślubienie Helaeny, ale jej propozycja zostaje odrzucona. Żegna Harwina, przenosi się z rodziną na Smoczą Skałę.


Broni Lucerysa przed atakiem Alicent po tym, jak Lucerys w bójce pozbawił Aemonda oka; zostaje zraniona przez Alicent. Po upozorowaniu śmierci Laenora i jego wyjeździe z kochankiem bierze ślub z Daemonem. Broni w Królewskiej Przystani praw Lucerysa do dziedziczenia tronu Driftmarku, odwiedza umierającego ojca, przedstawia mu dzieci, które ma z Daemonem (a więc Aegona i Viserysa), jest świadkiem śmierci Vaemonda z rąk Daemona. Proponuje Rhaenys, że jej starsi synowie poślubią Baelę i Rhaenę.


Dowiaduje się o śmierci ojca i koronacji Aegona, traci nienarodzone dziecko, Visenyę. Podczas pogrzebu córki Erryk przybywa na Smoczą Skałę ze skradzioną koroną, Rhaenyra zostaje koronowana na królową. Kłóci się z Daemonem po tym, jak rozważa pokojowe rozwiązanie konfliktu z Aegonem i jego zwolennikami. Corlys przysięga wierność jej i jej frakcji „Czarnych”.


Nie chcąc, aby synowie brali udział w działaniach wojennych, wysyła ich jako posłańców do rodów, z którymi można zawrzeć sojusze. Dowiaduje się o śmierci Lucerysa, który został pożarty przez smoka Aemonda, Vhagara. W ostatniej scenie odwraca się w stronę kamery z wzrokiem pełnym gniewu i determinacji.

Rhaenyra Targaryen - powiązania postaci Ród smoka

Rhaenyra Targaryen
Rhaenyra Targaryen - Ród smoka Fot: DFree / Shutterstock.com (na zdjęciu Milly Alcock)

Rhaenyra Targaryen - Opinie

2 + 5 =

Ród smoka - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne