Miodowe lata - fabuła
„Miodowe lata” to polski serial komediowy, emitowany w latach 1998-2003 przez Telewizję Polsat. Oparty został na amerykańskim „The Honeymooners” z lat 50. Serial przedstawia losy dwóch zaprzyjaźnionych małżeństw – Krawczyków i Norków – mieszkających w starej kamienicy przy ul. Wolskiej 33 na Woli w Warszawie. Karol Krawczyk (Cezary Żak) to motorniczy tramwaju nr 18, natomiast mieszkający nad nim Tadeusz Norek (Artur Barciś) pracuje w miejskiej kanalizacji i spędza mnóstwo czasu u swojego przyjaciela, często podjadając mu zupę lub kiełbasę z lodówki. Pomimo odmiennych charakterów i wielu przebytych kłótni mężczyźni skoczyliby za sobą w ogień. Łączy ich wymyślanie najrozmaitszych sposobów na zarobienie dużych pieniędzy. Obaj bywają nieco dziecinni i infantylni. Należą do kuriozalnego Klubu Sierżanta oraz drużyny sportowej „FC Albatros”. Mają również zamiłowania muzyczne. Choć brak im umiejętności, raz na jakiś czas stworzą hit lub kolędę. Głosem rozsądku próbują być dla nich żony – Alina Krawczyk (Agnieszka Pilaszewska, potem Katarzyna Żak) i Danuta Norek (Dorota Chotecka), panowie rzadko jednak słuchają swoich kobiet, czego wielokrotnie potem żałują. Częstym gościem w mieszkaniu Krawczyków jest również Zofia Rudnik, czyli teściowa Karola, jego szef Jan Marszałek oraz sąsiad z kryminalną przeszłością – Roman Kurski. W serialu wystąpiło wielu wybitnych aktorów komediowych, a odtwórcy głównych ról spotkali się kilka lat później na planie popularnego „Rancza”.
Top: Shutterstock
Miodowe lata - obsada
Gatunek: Komediowy
Czas trwania: 30 min.
Reżyseria: Maciej Wojtyszko i inni
Scenariusz: Doman Nowakowski, Jolanta Hartwig-Sosnowska, Maciej Strzembosz, Grzegorz Łoszewski
Produkcja: Polska
Premiera: 13 października 1998
Miodowe lata - ciekawostki
-
Odcinki serialu były nagrywane w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Obrotowa scena umożliwiała szybką zmianę dekoracji. Nagrania odbywały się z udziałem publiczności.
-
W 2004 r. powstała 17-odcinkowa kontynuacja serialu pt. „Całkiem nowe lata miodowe”, nie powtórzyła jednak sukcesu „Miodowych lat”.
-
W skład serialu wchodzą zarówno adaptacje amerykańskich odcinków „The Honeymooners”, jak i oryginalne scenariusze.
-
Postaci często nucą lub gwiżdżą melodię z czołówki.
-
W 1999 r. „Miodowe lata” oraz „Świat według Kiepskich” były najpopularniejszymi polskimi sitcomami. W wyemitowanym w noc sylwestrową z 31.12.1999 r. na 01.01.2000 r. odcinku „Kiepskich” pt. „Wielki bal” gościnnie wystąpili Cezary Żak i Artur Barciś jako Karol Krawczyk i Tadeusz Norek, wyciągnięci z telewizora przez Ferdka. Później pojawili się też w ten sam sposób bohaterowie serialu pt. „Graczykowie”. Był to prawdopodobnie pierwszy crossover w historii polskiej telewizji.
Warto nadmienić, że Andrzej Grabowski wystąpił także w „Miodowych latach”, gdzie zagrał samego siebie.
Miodowe lata - gdzie obejrzeć
w pakiecie |
Oglądaj |
Miodowe lata - Opinie