Fot: s_bukley / Shutterstock.com

Dwight Schrute

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Dwight Schrute, właśc. Dwight Kurt Schrute III, to jedna z pierwszoplanowych postaci amerykańskiej wersji sitcomu „The Office”, odgrywana przez Rainna Wilsona. Jest jednym z najlepszych sprzedawców i asystentem menadżera Michaela Scotta w jednym z oddziałów (Scranton) firmy Dunder Mifflin, zajmującej się dystrybucją papieru. Jest także właścicielem farmy, którą poza przeznaczeniem stricte rolniczym (plantacja buraków) wykorzystuje również do celów agroturystycznych i organizacji dużych imprez. Od siódmego sezonu do niego należy również budynek, w którym ma siedzibę oddział Dunder Mifflin w Scranton. Znany z zamiłowania do porządku i przepisów, czy też ogólnie do całego wymiaru sprawiedliwości. Uwielbia sztuki walki. W biurze przez długi czas rywalizuje z kolegą z działu sprzedaży, Jimem Halpertem, który często robi sobie z niego żarty. Jest niezwykle oddany menadżerowi Michaelowi Scottowi i rozpaczliwie, acz najczęściej bezskutecznie, zabiega o jego atencję. Zdarzają mu się jednak też przejawy buntu. Najwyższym bowiem celem dla Dwighta jest zostanie samodzielnym menadżerem i kierowanie filią w Scranton, której poświęca całe serce.


WYGLĄD


Dwight to wysoki szatyn o niebieskich oczach. Zawsze dokładnie ogolony, czasem chodzi z delikatnymi bokobrodami. Włosy nosi najczęściej z przedziałkiem pośrodku głowy, a grzywka rozkłada mu się symetrycznie po bokach. Na nosie okulary w delikatnej oprawie. Ulubionymi kolorami Dwighta są różne odcienie żółtego, zwłaszcza jeśli chodzi o koszule. Czasami chodzi w samej koszuli i krawacie w pasiasty lub kraciasty wzór, zwykle jednak w pełnym garniturze. Ma lekką nadwagę.


BIOGRAFIA


Przodkowie Dwighta prawdopodobnie mieli niemieckie korzenie. Pojawia się sugestia, że jego dziadek walczył w trakcie drugiej wojny światowej po stronie nazistów, a po wszystkim szukał azylu w Argentynie. Wnuczek próbował go nawet odnaleźć, niemniej za sprawą Shoah Foundation zablokowano mu wizę. Dwight posługuje się nawet w podstawowym stopniu językiem niemieckim, choć jak sam mówi jego wiedza jest „przedindustrialna i głównie religijna”. Pochodzenie to wyjaśnia wiele cech charakterystycznych Dwighta i determinuje zdecydowaną część jego zachowań.


Od początku serialu Schrute, głównie ze względu na zamiłowanie do porządku i przepisów, jest skonfliktowany z większością biura, nie wyłączając menadżera Michaela Scotta, którego cały czas pozostaje wiernym asystentem. Dwight staje się obiektem żartów kolegi z działu sprzedaży, Jima Halperta. Jim umieszcza jego rzeczy w automacie z przekąskami, zatapia je w galaretce lub przenosi mu biurko do męskiej toalety. Powoduje to narastanie niechęci Dwighta do Jima oraz powolną eskalację jego wewnętrznej frustracji. Ich relacje znacznie polepszają się w dalszej części serialu – w niektórych odcinkach tworzą znakomity duet sprzedażowy. Dwight potrafi czasem stanąć w obronie Jima. Halpert zaś wielokrotnie próbuje powstrzymać kolegę, kiedy ten nieświadomie działa na swoją szkodę. Ostatecznie to w sporej mierze opinia Jima przyczynia się do tego, że Schrute zostaje w dziewiątym sezonie nowym menadżerem w Scranton. Następnie Dwight oferuje przyjacielowi stanowisko asystenta oraz prosi, aby został świadkiem na jego ślubie.


Drugą ważną relacją w życiu Dwighta jest więź z szefem, Michaelem Scottem, którego niezwykle szanuje i traktuje jako niedościgniony wzór. Często uczestniczy w szalonych i nieodpowiedzialnych pomysłach Michaela, nie zważając, że bywa przez niego nieco wykorzystywany. Zdarza mu się jednak także zdrada, np. kiedy jeszcze w początkowej fazie serialu, sam widzi szansę na objęcie stanowiska menadżera, o czym niezmiernie marzy. Michael często ignoruje Dwighta i nie docenia jego oddania. Przez całe lata odmawia mu awansu ze stanowiska (właściwie przecież fikcyjnego i umownego) "Assistant to the Regional Manager" na stanowisko "Assistant Regional Manager". W gruncie rzeczy jest to jednak pewnego rodzaju maska i w momentach krytycznych szef pokazuje, że zależy mu na swoim oddanym pracowniku. Znajduje to pełne potwierdzenie w liście polecającym, który Michael zostawia Dwightowi przy odejściu z Dunder Mifflin. Kiedy zaś pojawia się w formie niespodzianki na jego ślubie, Schrute wydaje się być najszczęśliwszym człowiekiem pod słońcem.


Dwight często pozuje na samca alfa i w gruncie rzeczy, pomimo trudnego charakteru, nie ma problemu ze znalezieniem sobie kobiety. W połowie drugiego sezonu nawiązuje sekretny związek z Angelą Martin z działu księgowości. Kobieta, podobnie jak on, jest zasadnicza, nie lubi niesubordynacji w miejscu pracy, gardzi luźnym stosunkiem do wykonywania obowiązków, reprezentowanym przez większość pracowników biura. Dwight i Angela nie chcą jednak oficjalnie się ujawniać. Spotykają się więc przez długi czas potajemnie, choć z czasem niemal wszyscy bliscy współpracownicy wiedzą już o ich relacji. Kryzys następuje w momencie, kiedy ulubiony kot Angeli, Sprinkles, jest chory i umiera pod opieką Dwighta. Angela postanawia zerwać z nim wszelkie relacje, a niedługo potem zaczyna oficjalny związek z Andym Bernardem, który szybko zamienia się w narzeczeństwo. Ślub jest planowany na farmie Dwighta, który oczywiście kipi z zazdrości  i na różne sposoby próbuje odzyskać kobietę. W odcinku „Goodbye, Toby” Phyllis odkrywa, że pomimo zaręczyn, Angela ciągle uprawia seks z Dwightem. Kiedy Andy dowiaduje się, że jest zdradzany, ma dojść do pojedynku pomiędzy nim a Schrutem. Mężczyźni jednak zgodnie stwierdzają, że nie ma to sensu i postanawiają odpuścić sobie kobietę, która nie potrafiła zdecydować się na żadnego z nich.


W szóstym sezonie Dwightowi marzy się dziecko, w związku z czym podpisuje z Angelą kontrakt na pięć stosunków seksualnych, które mają do tego doprowadzić. Kobieta jest podekscytowana pojednaniem, jednak dla Dwighta żadne romantyczne uczucia nie wchodzą w grę.


W siódmym sezonie Angela zaczyna spotykać się z senatorem Robertem Liptonem, którego wkrótce poślubia i rodzi mu dziecko. Dwight jest przekonany, że to jego syn i na wszelkie sposoby próbuje ukraść próbkę do testów DNA. Kobieta stanowczo się temu sprzeciwia. Jest przekonana, że Schrute nie może być ojcem.


Z czasem Angela dowiaduje się, że jej mąż jest gejem i zdradza ją z kolegą z biura, Oscarem. Wkrótce zostaje sama i załamuje się kompletnie. Dwight przez jakiś czas spotyka się wówczas z dziewczyną ze wsi, Esther, którą zamierza nawet poprosić o rękę. Do głosu dochodzą jednak znowu uczucia do Angeli, która jest miłością jego życia. Ostatecznie to właśnie jej się oświadcza. Angela mówi mu wówczas, że tak naprawdę jest prawdziwym ojcem jej syna Philipa, czym spełnia prawdopodobnie największe marzenie Dwighta obok zostania menadżerem w Scranton.


 

Pełna biografia »

Dwight Schrute - powiązania postaci

Dwight Schrute
Fot: s_bukley / Shutterstock.com
Aktor: Rainn Wilson

Dwight Schrute - Opinie

6 + 6 =

Biuro - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne