Fot: Krzysztof Stefaniak / Shutterstock.com

Monica Geller-Bing

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Monica jest jedną z sześciu głównych postaci serialu “Przyjaciele”. W rolę tę wciela się Courteney Cox. Jej starszym bratem jest Ross Geller, zaś najlepszą przyjaciółką i początkową współlokatorką – Rachel Green. Potem zastępuje ją Chandler Bing. W miarę rozwoju serialu Monica zostaje jego żoną oraz adopcyjną matką Eriki i Jacka. Monica pracuje w gastronomii. Początkowo jako kucharka, następnie w cateringu, jako kelnerka, aż w końcu zostaje szefową kuchni. Jest osobą niezwykle, czasem wręcz przesadnie, pedantyczną, a sprzątanie przynosi jej prawdziwą przyjemność. Podobnie zresztą gotowanie i organizowanie przyjęć dla rodziny i przyjaciół — Monica to prawdziwa pani domu. Jest perfekcjonistką. Musi być we wszystkim najlepsza, zawsze pragnie zwyciężać. Uparcie dąży do rywalizacji, nieważne, czy jest to towarzyski turniej tenisa czy ryzykowna gra, w której może stracić swoje mieszkanie. Trudno też ją namówić, by odpuściła i raczej pierwsza nie przyzna się do potencjalnego błędu. Mimo lekko irytującego w niej czasem perfekcjonimu i pedantyczności Monica jest bardzo oddana swoim przyjaciołom, uczynna, pozytywna i pełna energii. Jest też prawdziwą romantyczką i marzy o pięknej miłości oraz stworzeniu w przyszłości rodzinnego gniazda z gromadką dzieci. Jest też bardzo wrażliwa i łatwo ją zranić. Jedno z rozstań przeżywa przez kilka miesięcy.


WYGLĄD


Monica jest szczupłą, atrakcyjną brunetką o ciemnych oczach. Do osiemnastego roku życia była jednak otyła, co nieraz staje się obiektem docinków przyjaciół. Gdy ją poznajemy, strzyże się na krótko, jednak w miarę rozwoju serialu ma coraz dłuższe włosy. Ubiera się raczej w stylu codziennym, zazwyczaj w dżinsy i sweter, ale potrafi się też wystroić na specjalne okazje. Często zakłada czerwienie. Stosuje dość wyrazisty makijaż, zazwyczaj oparty na szmince.


BIOGRAFIA


Sezon 1


Monicę poznajemy, gdy jej przyjaciółka ze szkolnych lat Rachel ucieka sprzed ołtarza i wbiega do kawiarni Central Perk. Rachel szuka właśnie Moniki, która, mimo że nie widziały się z przyjaciółką kilka lat, postanawia pomóc jej w zaistniałej sytuacji. Bohaterki zostają więc współlokatorkami, a Monica pomaga Rachel w usamodzielnieniu się, proponując jej, by uniezależniła się od pieniędzy ojca i pomagając jej znaleźć pracę w Central Perk. W tym sezonie Monica umawia się z kilkoma mężczyznami, jednak relacja z żadnym z nich nie wchodzi na wyższy poziom. Organizuje również u siebie w mieszkaniu Święto Dziękczynienia, gdzie wychodzi na jaw, jak ważny jest dla niej tytuł perfekcyjnej gospodyni przyjęcia i jak wrażliwa jest na losowe niepowodzenia. W oczekiwaniu na narodziny bratanka, ujawnia swoje potężne pragnienie posiadania dziecka. Gdy chłopiec przychodzi na świat, Monica pokazuje się jako dumna ciocia, gotowa rozpieszczać bratanka.


Sezon 2


Drugi sezon rozpoczyna się w momencie, gdy Rachel, która uświadamia sobie swoje uczucia do Rossa, dowiaduje się, że ten znalazł sobie podczas podroży dziewczynę. Monica wie, że przyjaciółka ma złamane serce, a z drugiej strony widzi szczęście brata w nowym związku. Jest rozerwana pomiędzy nimi i próbuje zadowolić obie strony, co nie zawsze jej się udaje. Zapoznając się bliżej z dziewczyną Rossa, udaje się z nią na zakupy, co Rachel po fakcie uznaje za zdradę. Podczas gdy przyjaciółka ląduje w końcu szczęśliwie w ramionach Rossa, szczęście odwraca się od Moniki. W wyniku nieporozumienia zostaje dziwnie ostrzyżona i zupełnie się sobie nie podoba. To dopiero początek, bo następnie traci pracę, pozostając przez jakiś czas bezrobotna. Po jakimś czasie zaczyna pracować w cateringu. Obsługując pewne przyjęcie, zakochuje się z wzajemnością w przyjacielu swoich rodziców Richardzie, którego zna z dziecięcych lat. Tworzy z nim jeden ze swoich najpoważniejszych związków. Na początku ukrywają swoją relację przed rodzicami Moniki, którzy nie od razu akceptują związek córki z ich starszym o 20 lat przyjacielem. Richard jest bardzo lubiany przez przyjaciół Moniki, co jest dla niej ważne. W międzyczasie bohaterce udaje się znaleźć pracę w dinerze, w którym podaje klientom jedzenie, mając na sobie obowiązkowo blond perukę, sztuczny biust i musząc co jakiś czas wykonywać układ taneczny na stole. Podczas gdy w życiu zawodowym Moniki coś się zaczyna dziać, życie miłosne podupada. Monica dowiadując się, iż Richard nie planuje mieć już więcej dzieci, decyduje się zerwać relację. Kobieta bowiem od zawsze marzyła o założeniu rodziny. Jest to jedna z najcięższych decyzji, jakie podejmuje w życiu.


Sezon 3


Monice trudno jest się podnieść po rozstaniu z Richrdem, ale w końcu jej się udaje. Zaczyna umawiać się z Juliem — współpracownikiem z restauracji, ale kończy się na kilku randkach, gdyż mężczyzna jest zbyt narcystyczny, a ponadto pisze obraźliwe wiersze, które Monica traktuje osobiście. Gdy Rachel rozstaje się z Rossem, Monica, jak i pozostali przyjaciele, ponownie czuje się rozerwana pomiędzy dwojgiem najbliższych jej osób. Próbuje łagodzić ciężką atmosferę, która panuje po rozstaniu i w końcu jakoś wszystko wraca do względnej normy. Pewnego dnia w pracy Monica poznaje Pete'a. Monica od razu wpada w oko mężczyźnie i zaczynają się spotykać, a Pete oferuje jej pozycję szefowej kuchni w otwieranej przez niego restauracji. Na początku mężczyzna jej się nie podoba, ale po czasie zakochuje się w nim. Po kilku miesiącach niezwykle bogaty Pete, który osiągnął już niemal wszystko, postanawia zostać zawodowym zapaśnikiem, a jego celem jest osiągnięcie mistrzostwa. Monica widzi, jak jej chłopak codziennie doznaje nowych urazów, łamiąc kończyny i wykańczając organizm. Oznajmia mu, że nie jest w stanie już z nim być, gdyż nie może patrzeć na jego cierpienie. Monica zostaje singielką po raz kolejny, a wtedy ofertę matrymonialną żartobliwie przedstawia jej Chandler. Monica, traktując go tylko jako przyjaciela, zbywa jego propozycje śmiechem.


Sezon 4


Monica zaczyna umawiać się z synem Richarda, Timothym, co wprowadza w szok jej przyjaciół. Mimo że dziewczyna jest gotowa zaangażować się w relację, w momencie pocałunku odkrywa, że Timothy jednak zbyt przypomina jej jego ojca. Zawodowo Monica rozwija się, zostając szefową kuchni w ekskluzywnej restauracji. Mimo wysokiej pozycji i wykonywania uwielbianego zawodu jest nienawidzona przez współpracowników. Okazuje się, że by ją zatrudnić, zwolniono członka ich rodziny. W wyniku zawodów pomiędzy sąsiadami, prowadzonych przez Rossa, Monica i Rachel tracą swoje mieszkanie na rzecz Joeya i Chandlera — są zmuszone się zamienić. Po kilku miesiącach mężczyźni oddają im jednak apartament, gdyż obiecano im, że Monica i Rachel się pocałują, a oni będą mogli popatrzeć. W międzyczasie Ross zakochuje się w Angielce Emily, z którą planuje ślub. Przyjaciele wyruszają do Londynu, by świętować szczęście Rossa. W przeddzień wesela Monica doznaje załamania, upija się i stwierdza, że nigdy nie znajdzie męża. W przypływie desperacji całuje Chandlera, po czym spędza z nim noc. Nazajutrz zgodnie stwierdzają, że był to głupi pomysł, jednak ewidentnie nie są już w stanie wrócić do relacji sprzed nocnego wydarzenia.


Sezon 5


Przyjaciele, w tym załamany niepowodzeniem na ślubie Ross, wracają z Londynu, a Monica i Chandler próbują udawać, że nic się nie stało. Nie są jednak w stanie bez siebie wytrzymać i kontynuują romans w tajemnicy przed przyjaciółmi. Po pewnym czasie romans przekształca się w związek, a pierwszym, który się o nim dowiaduje, jest Joey. Odkrywa on bowiem, że para spędziła ze sobą wspólny weekend poza miastem. Kolejno tajemnicę odkrywa Rachel, która przypadkowo słyszy nagranie rozmowy o podtekście seksualnym między Monicą i Chandlerem. Pheobe i Ross nakrywają parę natomiast w intymnej sytuacji. Ukrywanie związku przez tak długi czas okazało się niepotrzebne — każde z przyjaciół jest szczęśliwe z powodu relacji Moniki i Chandlera. Para postanawia spędzić swoją pierwszą rocznicę w Las Vegas, gdzie Chandler początkowo robi sceny zazdrości, dowiadując się, że Monica była na kolacji z Richardem. Para jednak szybko się godzi i wpada na szalony pomysł, że wezmą ze sobą ślub, gdy tylko Monica wygra jedną z gier w kasynie. Choć wszystko wskazuje na szereg wygranych, Monica i Chandler decydują, że jednak nie są jeszcze gotowi na tak poważny krok, szczególnie po zobaczeniu pijanych, poślubionych sobie Rossa i Rachel, którzy będą musieli mierzyć się z konsekwencjami pochopnej decyzji.


Sezon 6


Mimo że Monica i Chandler nie biorą w końcu ślubu, postanawiają razem zamieszkać. Rachel wyprowadza się więc z mieszkania, a na jej miejsce przychodzi Chandler. Okazuje się, że rodzice Moniki nie wiedzą o jej nowym chłopaku. Monica boi się powiedzieć im o swoim związku, bo wie, iż rodzice nie lubią Chandlera. Po kłótni, podczas której wychodzą na jaw wszystkie sekrety Rossa, związek Moniki i Chandlera nie wydaje się dla rodziców Moniki jednak taki zły. Po jakimś czasie Chandler postanawia oświadczyć się Monice podczas romantycznej kolacji, jednak na horyzoncie pojawia się Richard. W wyniku nieporozumienia Monica dostaje informację, jakoby Chandler nie chciał nigdy w życiu wziąć ślubu ani założyć rodziny. Na domiar złego okazuje się, że Richard jest nadal zakochany w Monice i tym razem pragnie założyć z nią rodzinę. Monica jest rozerwana pomiędzy dwoma zakochanymi w niej mężczyznami. W podjęciu decyzji pomaga jej Joey, który opowiada jej o pierwotnym planie Chandlera. W końcu Monica i Chandler oświadczają się sobie nawzajem w romantycznej atmosferze pełnej świec, zaaranżowanej przez Monicę.


Sezon 7


Monica i Chandler zaczynają przygotowywać się do organizacji ślubu i wesela. Okazuje się, że rodzice przyszłej panny młodej, w przypuszczeniu, że córka nigdy nie wyjdzie za mąż, wydali pieniądze z jej funduszu weselnego na domek nad morzem. Monica oczekuje, że w tej sytuacji zorganizują duże wesele z kieszeni Chandlera. Mężczyzna nie jest zadowolony z pomysłu, ale w końcu się zgadza. Monica natomiast dochodzi do wniosku, że wielkie wesele nie jest dla niej jednak ważne i to nie wesele da jej szczęście, tylko małżeństwo z Chandlerem. W drodze do idealnego ślubu pojawia się mnóstwo komplikacji: problem z wykonaniem perfekcyjnego zdjęcia zaręczynowego czy z dostaniem wymarzonej sukni ślubnej, która zostaje zajęta przez inną kobietę. Zakochani nie mogą znaleźć też odpowiedniego mistrza ceremonii, a Chandler nie pali się do zaproszenia swoich rodziców, z którymi od wielu lat nie ma kontaktu. W końcu Monica aranżuje spotkanie narzeczonego z ojcem, mężczyzna godzi się z nim i zaprasza na ślub. Po wszystkim Chandler jest wdzięczny Monice za to, do czego się przyczyniła. Klątwa wisząca nad weselem nie zmniejsza się zanadto, bo nagle przyszły pan młody panikuje i postanawia się ukryć. Przyjaciele pomagają mu jednak ochłonąć i mężczyzna upewnia się w swoich przekonaniach co do chęci wzięcia ślubu. W wyniku nieporozumienia wszyscy myślą, że Monica spodziewa się dziecka, podczas gdy w rzeczywistości przyszłą mamą okazuje się Rachel. Joey, który ma udzielić ślubu parze młodej, niemal spóźnia się na ceremonię, ale w końcu wszystko kończy się szczęśliwie i ślub się odbywa.


Sezon 8


Świeżo upieczeni państwo młodzi odbywają podróż poślubną, podczas której cały czas rywalizują o lepsze ślubne bonusy z inną parą odbywającą miesiąc miodowy. Monica nie może się też  powstrzymać i sama otwiera wszystkie prezenty ślubne, nie czekając na męża. Monica jest bardzo podekscytowana ciążą najlepszej przyjaciółki i tym, że znowu zostanie ciocią. Przy okazji porodu Rachel, Monica i Chandler stwierdzają, że dla nich też przyszedł czas na dziecko. Postanawiają postarać się o nie jak najszybciej.


Sezon 9


Monica i Chandler starają się o dziecko, jednak ich czas jest ograniczony przez to, iż Chandler przez pracę musi spędzać kilka dni w tygodniu w Tulsie. Monica jest już gotowa do przeprowadzki tam dla niego, ale ponieważ dostaje wymarzoną pracę, zostaje w Nowym Jorku. Chandler w końcu postanawia zwolnić się z pracy, która i tak nigdy go nie interesowała. Przez jakiś czas staje się więc utrzymankiem żony. Po roku, podczas którego nie udaje się Monice zajść w ciążę, małżeństwo udaje się do kliniki leczenia niepłodności. Dowiadują się tam, że jakiekolwiek szanse na zostanie rodzicami są dla nich bliskie zeru. Ta informacja łamie im serce, ale po jakimś czasie decydują się na adopcję.


Sezon 10


Monica i Chandler poznają Ericę — kobietę, która ma urodzić im dziecko (jak się potem okazuje bliźniaki). W międzyczasie występują komplikacje i Erica nie jest pewna, czy chce urodzić dziecko właśnie Monice i jej mężowi. W końcu jednak decyduje się to uczynić. Monica i Chandler postanawiają nazwać dzieci Erica (po dziewczynie, która urodziła dzieci) i Jack (po ojcu Moniki). By zapewnić dzieciom komfort życia, małżeństwo postanawia wyprowadzić się z mieszkania do domu w Westchester. Monica jest bardzo szczęśliwa z tej decyzji, jak również z faktu, że jej najlepsza przyjaciółka Rachel i jej brat Ross w końcu wracają do siebie.


 

Pełna biografia »

Monica Geller-Bing - powiązania postaci

Monica Geller-Bing
Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com
Aktor: Courteney Cox
Profesja: kucharka, szefowa kuchni
Ojciec: Jack Geller
Matka: Judy Geller
Bracia: Ross Geller

Monica Geller-Bing - Opinie

2 + 3 =

Przyjaciele - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne