Fot: s_bukley / Shutterstock.com

Michael Scott

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Michael Scott to główny bohater pierwszych siedmiu sezonów amerykańskiej wersji sitcomu "The Office", wykreowany przez Steve'a Carella, pierwotnie oparty na postaci Davida Brenta z brytyjskiej edycji serialu. Michael to facet w średnim wieku, zarządzający regionalnym oddziałem (Scranton) firmy Dunder Mifflin, zajmującej się sprzedażą papieru. Z pozoru wydaje się wulgarnym, impertynenckim szefem, niezwracającym uwagi na swoich pracowników, żyjącym we własnym świecie wiecznej zgrywy. Z czasem na pierwszy plan wysuwa się wątek jego samotności. Michael zbyt szybko i zbyt mocno wchodzi we wszelkie relacje międzyludzkie, począwszy od krótszych lub dłuższych związków z kobietami, a skończywszy na traktowaniu współpracowników jak najlepszych przyjaciół. Niejednokrotnie bywają to wątpliwe wybory. Przykładowo najbliższym kumplem Michaela, towarzyszącym mu przy wielu żartach i podrywach, przez długi czas pozostaje zewnętrzny przedstawiciel handlowy Dunder Mifflin, wulgarny i obleśny alkoholik Todd Packer, a z drugiej strony jego najbardziej znienawidzonym pracownikiem będzie od początku do końca poczciwy i ślamazarny Toby z działu kadr. Ostatecznie nawiąże jednak dużo głębsze relacje z Pam, Jimem oraz swoim wiernym asystentem Dwightem, którego wcześniej długo nie potrafił odpowiednio docenić.


Michael uwielbia odniesienia do popkultury, choć nie zawsze jego referencje są poprawne. Jest ogromnym fanem talentu aktorskiego Meryl Streep oraz Bono z U2. Jeśli tylko nadarzy się okazja, nie potrafi odpuścić sobie imitowania ulubionych postaci filmowych i serialowych. Ma na koncie kilka parodii znanych utworów muzycznych. Jest również entuzjastą Internetu, choć często korzysta z niego w dość niestandardowy sposób. Jego flagowa fraza i ulubione powiedzonko to „That's what she said”. Posiada również mnóstwo przeróżnych alter ego.


WYGLĄD


Michael to średniego wzrostu brunet, zazwyczaj nienagannie uczesany i starannie ogolony. Najczęściej ubrany elegancko: garnitur i jasna koszula z krawatem. Lubi dobrze wyglądać. W zależności od sytuacji potrafi przywdziewać też najdziwaczniejsze stroje oraz diametralnie zmieniać swój styl. Zwykle dzieje się tak, gdy odgrywa jakieś role lub przyjmuje jedno ze swoich licznych alter ego. Wówczas jego inwencja nie zna granic, zwłaszcza jeśli chodzi o nakrycia głowy. W gabinecie nie rozstaje się ze swoim kubkiem z napisem „World's Best Boss”.


BIOGRAFIA


Sezony 1-4


W pierwszym sezonie jest bohaterem nieodpowiedzialnym, zamieniającym wszystko w żart, skrajnie bagatelizującym trudną sytuację swojej firmy. Od drugiego sezonu jego postawa ulega lekkiej korekcie, choć wciąż najchętniej wybiera eskapizm, a dobrą atmosferę w miejscu pracy i pozytywne stosunki pomiędzy pracownikami przedkłada nad osiągnięcia sprzedażowe, zawieranie umów i dbanie o płynność finansową. Tak też dzieje się w przypadku dużego zwrotu akcji w trzecim sezonie, kiedy to Scranton ma wchłonąć oddział ze Stamford i jego pracowników, czym Scott tak szalenie się przejmuje i robi wokół tyle zamieszania, że w efekcie niewielu sprzedawców decyduje się na przeniesienie do jego oddziału.


W pierwszych czterech sezonach obserwujemy także pewną dynamikę związaną z życiem uczuciowym Michaela – zakochuje się w swojej szefowej Jan, która początkowo trzyma go na dystans. Po czasie nawiązują jednak płomienny romans i tworzą toksyczny związek, który zostaje zakończony podczas odbywającej się w domu Michaela i Jan kolacji o bardzo niezręcznym, niepokojącym przebiegu.


Na miejsce Toby'ego z działu kadr, który wyjeżdża na Kostarykę, przybywa jednak do Scranton Holly Flax, która od początku wydaje się bratnią duszą Scotta.


Sezon 5


Michael nawiązuje romans z Holly Flax. Ich szczęśliwy związek kończy się, kiedy Holly zostaje przeniesiona do oddziału w Nashua w New Hampshire. Po czasie Michael odkrywa, że Holly ma tam nowego chłopaka i jest tym zdruzgotany. Przy wsparciu Pam nie traci jednak nadziei.


W drugiej części sezonu nowy wiceprezydent firmy, Charles Miner, wprowadza sztywne reguły zarządzania, rozwiązuje Komitet Planowania Imprez i zarazem odwołuje przyjęcie z okazji 15-lecia pracy Michaela. Ten, na znak protestu, odchodzi z Dunder Mifflin. Zakłada własną działalność pod szyldem Michael Scott Paper Company, a jego wspólnikami zostają Pam i Ryan. Dzięki umiejętnościom, zapałowi i kontaktom Michaela udaje im się pozyskać sporo klientów, ale mimo to przy niewłaściwym modelu biznesowym czeka ich rychła upadłość. Nie wie tego jednak David Wallace, który wykupuje firmę Michaela i trójka bohaterów powraca szczęśliwie do Dunder Mifflin.


Sezony 6-7


Michael przez jakiś czas dzieli stanowisko menadżerskie z Jimem. Ma również romans z matką Pam, Helen, którą poznaje na weselu Jima i Pam. Trwa to jedynie dopóki nie zaczyna zdawać sobie sprawy ile faktycznie lat ma kobieta.


Dunder Mifflin zostaje wykupione przez Sabre Corporation, zarządzaną przez Jo Bennett. Kiedy w finale szóstego sezonu Michael przyczynia się do wizerunkowego uratowania firmy, Jo pyta go w jaki sposób mogłaby się odwdzięczyć. Michael odpowiada: sprowadzić Holly z powrotem do Scranton.


W siódmym sezonie pojawia się ku temu okazja – Toby zostaje wybrany jako jeden z sędziów przysięgłych w słynnej sprawie „Dusiciela ze Scranton”. Na jego miejsce powraca więc Holly. Pomiędzy nią i Michaelem znów wybucha uczucie. Michael oświadcza się Holly i decyduje na wyprowadzkę do Kolorado, aby pomóc jej w opiece nad wiekowymi rodzicami.


 

Pełna biografia »

Michael Scott - powiązania postaci

Michael Scott
Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com
Aktor: Steve Carell

Michael Scott - ciekawostki

  1. Steve Carell zdobył za tę rolę 6 nominacji do nagród Emmy, Złotego Globa oraz uwielbienie fanów na całym świecie.

Michael Scott - Opinie

4 + 10 =

Biuro - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne