Fot: s_bukley / Shutterstock.com

Jan Levinson

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Jan Levinson, właśc. Janet Levinson-Gould, to drugoplanowa bohaterka amerykańskiej wersji sitcomu „The Office”, odgrywana przez Melorę Hardin. Jest wiceprezesem ds. sprzedaży w firmie Dunder Mifflin, zajmującej się dystrybucją papieru oraz bezpośrednim przełożonym głównego bohatera serialu, menadżera oddziału w Scranton, Michaela Scotta, z którym zresztą od drugiego sezonu wchodzi w dość toksyczną, intymną relację. Na co dzień przebywa w Nowym Jorku. Jej styl zarządzania jest bardzo racjonalny, co kontrastuje z działaniami Michaela. Jan to pewna siebie kobieta sukcesu, zajmująca wysokie stanowisko w firmie, świadoma swojego seksapilu, posiadająca bardzo dominujący charakter. W sytuacjach stresowych pali papierosy.


W dalszej części serialu ma małą córeczkę Astrid.


WYGLĄD


Jan to dojrzała kobieta średniego wzrostu, o długich blond włosach. Najczęściej ubrana elegancko i formalnie, w ciemny żakiet i białą koszulę. Nosi czarne buty na obcasie. Lubi podkreślać strojem swój obfity biust.


BIOGRAFIA


Sezony 1-2


Jan pojawia się już w pilotażowym odcinku, aby poinformować Michaela o zbliżającej się redukcji oddziałów Dunder Mifflin i potencjalnym zamknięciu oddziału w Scranton. Pojawia się ponownie w sprawach ważnych dla korporacji, takich jak: kwestie opieki zdrowotnej, redukcje zatrudnienia czy obawy dotyczące molestowania seksualnego. W odcinku pt. „Klient”, po wspólnym spotkaniu z klientem, Jan pozwala sobie na seks z Michaelem. Dla niej to raczej jednorazowa przygoda, o której chciałaby szybko zapomnieć. Scott natomiast, w swoim stylu, zakochuje się i nie daje za wygraną. Jan nie chce myśleć o związku. Kiedy jednak menadżer przyprowadza na firmowy wieczór w kasynie inną randkę, jest wyraźnie dotknięta i zraniona.


Sezony 3-5


W trzecim sezonie jest inicjatorką połączenia oddziałów Scranton i Stamford. Jej związek z Michaelem nabiera oficjalnego charakteru po coctail party, organizowanym przez Davida Wallace'a. Scott niedługo potem zrywa jednak ten związek, uświadamiając sobie, jak jest dla niego toksyczny. Kiedy jednak Jan powraca po operacji powiększenia piersi, nie jest w stanie jej się oprzeć i znów wracają do intymnej relacji. Tymczasem niektórzy pracownicy ze Scranton udają się na przesłuchania rekrutacyjne w sprawie stanowiska kierowniczego w Nowym Jorku. Szybko wychodzi na jaw, że mowa o dotychczasowym stanowisku Jan, która ma zostać zwolniona za zaniedbywanie obowiązków i zbyt częstą absencję w pracy. Jej miejsce ostatecznie zajmuje Ryan.


W czwartym sezonie, po zwolnieniu, Jan wprowadza się do Michaela i próbuje rozkręcić biznes związany ze świecami zapachowymi. Pozywa też Dunder Mifflin o bezpodstawne zwolnienie. Jako jeden z dowodów w sprawie wykorzystuje prywatny dziennik Michaela bez jego wiedzy i zgody, co sprawia, że menadżer czuje się zdradzony i staje przeciwko niej podczas przesłuchań. To powoduje kolejny kryzys w ich relacji. Podczas uroczystej kolacji, którą oboje przygotowują w domu Michaela i zapraszają niektórych pracowników biura, wybucha ogromna awantura. Jan rzuca nagrodą Dundie w telewizor plazmowy Michela, niszcząc go doszczętnie. To kończy imprezę, a w dłużej perspektywie – także ich związek.


W finale czwartego sezonu okazuje się, że będzie miała dziecko dzięki sztucznemu zapłodnieniu. Co ciekawe, Michael poczuwa się początkowo do ojcostwa, jednak Jan zdecydowanie go odtrąca. Wkrótce rodzi córeczkę Astrid.


Sezony 7-9


Jan powraca dopiero w siódmym sezonie. Sama wychowuje Astrid, pracuje jako administrator szpitala, nagrywa cover albumu Doris Day.


Pojawiła się epizodycznie w samodzielnie wyprodukowanym przez Michaela filmie pt. „Threat Level Midnight”, gdzie gra tajną agentkę pod przykrywką piosenkarki jazzowej Jasmine Windsong. Przekazuje kluczowe informacje agentowi Michaelowi Scarnowi i zostaje zabita.


W dziewiątym sezonie znów jest w Scranton. Pracuje jako dyrektor wykonawczy w firmie White Pages, zajmującej się książkami telefonicznymi. Dunder Mifflin próbuje pozyskać ją jako ważną klientkę, jednak Levinson zamierza odmówić z wyraźną satysfakcją, mszcząc się za uprzednie zwolnienie. Do akcji wkracza jednak Dwight i przekonuje ją do wspólnych interesów, zostawiając jej Clarka Greena z działu obsługi klienta jako osobistego asystenta. Dwight pamięta, że Jan uwielbia wykorzystywać seksualnie swoich młodych asystentów. Tak też dzieje się tym razem. Clark porównał potem seks z Jan do seksu z „rojem pszczół, którym nie odpowiada żaden pokój hotelowy”. Jeszcze później relację biznesową Dunder Mifflin z White Pages niszczy Andy Bernard, po którego pretensjach o zbyt niskie ceny Jan zrywa umowę. Ostatecznie jednak Dwightowi, jako menadżerowi, udaje się powrócić do interesów z White Pages.


 

Pełna biografia »

Jan Levinson - powiązania postaci

Jan Levinson
Fot: s_bukley / Shutterstock.com
Aktor: Melora Hardin

Jan Levinson - Opinie

5 + 9 =

Biuro - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne