Wikingowie - fabuła
Irlandzko-kanadyjski serial historyczno-przygodowy, który doczekał się 6 sezonów, w sumie nakręcono 89 odcinków.
Akcja filmu toczy się na przełomie VIII i IX wieku, przede wszystkim w Skandynawii i w Anglii, choć również we Francji, Hiszpanii, na Sycylii, Islandii, w Afryce Północnej, a nawet w Nowej Funlandii. Głównym bohaterem jest uważający się za potomka Odyna, boga wojny, Ragnar Lothbrok, odważny wikiński wojownik, który jako pierwszy zaczyna organizować wyprawy łupieżcze do Anglii i zakłada osadę w Wessex. W działaniach wspiera go żona Lagertha, dzielna tarczowniczka, a także wybitny szkutnik Floki, budujący specjalny typ drakkarów mogących dopłynąć poza dotychczasową granicę wikińskich ziem. Z czasem na plan pierwszy wysuwają się losy pięciu synów Ragnara z dwóch małżeństw – Björna, Ubbe, Ivara, Hvitserka i Sigurda. Serial przedstawia wikińskie podboje, wewnętrzne walki o tron, rodowe swary i zdrady. Niebagatelną rolę odgrywa też tematyka religijna, a zwłaszcza zetknięcie się tradycyjnych wierzeń nordyckich z coraz bardziej powszechnym chrześcijaństwem. Większość pojawiających się w filmie bohaterów to postacie autentyczne lub też wspomniane chociaż w nordyckich sagach.
Top: Shutterstock
Wikingowie - obsada
Gatunek: Historyczny, Dramat
Czas trwania: 45 min.
Scenariusz: Michael Hirst, Ken Girotti
Produkcja: Irlandia / Kanada
Premiera: 2013
Wikingowie - ciekawostki
-
Na potrzeby serialu i płynności scenariusza czas w „Wikingach” został „skondensowany” i na ekranie widzimy obok siebie postacie, które w rzeczywistości spotkać się nie mogły, gdyż żyły w różnych okresach. Przykładem król Ecbert, który zmarł ćwierć wieku wcześniej, nim na tron zasiadł król Aelle, z którym w serialu spotyka się nie raz.
-
Travis Fimmel zgłosił się na casting, gdy szukano odtwórcy roli Rollo, choć sam marzył, by zagrać Flokiego, do którego wizerunku nie pasował jednak fizycznie. Tymczasem zagrał Ragnara, o którego rolę starali się inni aktorzy, Clive Standen (ostatecznie został Rollo) i Gustaf Skarsgaard (skończył jako ekranowy Floki)...
-
Wśród miłośników serialu wiele emocji wzbudza ustalenie, gdzie leży Kattegat. Dziś pod tą nazwą – którą można przetłumaczyć jako Kocia Dziura – znamy cieśninę między Danią a Szwecją. Nazwa Kattegat pojawiła się jednak dopiero w XV wieku, długo po erze wikingów. Filmowe Kattegat to fikcyjne miejsce, wzorowane na kilku plenerach, głównie norweskich. Osada została zbudowana w studiu Wicklow w Irlandii, jako tło dodano komputerowo norweskie plenery.
-
W nordyckich sagach to Ivar był najstarszym z braci pochodzących ze związku Ragnara i Aslaug – w serialu jest najmłodszym z nich. Nie pojawia się natomiast w ogóle szósty z synów Ragnara, Halfdan, który był dowódcą Wielkiej Armii Pogan i wspólnie z Ivarem najechał Anglię (w serialu Halfdan jest bratem króla Haralda).
-
Gustaf Skarsgaard, ekranowy Floki, był jedynym z aktorów, z którym ujęcia naprawdę nagrywano na Islandii. Wszyscy pozostali grali przed tak zwanym zielonym ekranem.
-
Przygotowując się do ról, aktorzy uczyli się mówić ze szwedzkim akcentem, a w scenach bitewnych z udziałem oddziałów wikińskich wyłapać można słowa szwedzkie, norweskie, duńskie, fińskie i islandzkie.
-
Serial początkowo miał nosić zupełnie inny tytuł: „Raid”, a więc „najazd”, „napaść”.
-
Spora część uzbrojenia, które zobaczymy w scenach z Wessex, miała za sobą ekranowy debiut niemal pół wieku wcześniej – to rekwizyty z filmu „Alfred Wielki” z 1969 roku.
-
Budzący strach jarl Borg to postać fikcyjna, co ciekawe, swe imię zawdzięcza sympatii scenarzysty do słynnego tenisisty, Björna Borga.
-
25 lutego 2022 r. na Netflixie pojawił się serial „Wikingowie: Walhalla", którego akcja rozgrywa się 100 lat po wydarzeniach z „Wikingów".
Wikingowie - gdzie obejrzeć
w abonamencie |
Film dostępny w ramach subskrypcji |
Oglądaj |
Wikingowie - Opinie