Fot: Shutterstock

Wikingowie - fabuła

Irlandzko-kanadyjski serial historyczno-przygodowy, który doczekał się 6 sezonów, w sumie nakręcono 89 odcinków. 


Akcja filmu toczy się na przełomie VIII i IX wieku, przede wszystkim w Skandynawii i w Anglii, choć również we Francji, Hiszpanii, na Sycylii, Islandii, w Afryce Północnej, a nawet w Nowej Funlandii. Głównym bohaterem jest uważający się za potomka Odyna, boga wojny, Ragnar Lothbrok, odważny wikiński wojownik, który jako pierwszy zaczyna organizować wyprawy łupieżcze do Anglii i zakłada osadę w Wessex. W działaniach wspiera go żona Lagertha, dzielna tarczowniczka, a także wybitny szkutnik Floki, budujący specjalny typ drakkarów mogących dopłynąć poza dotychczasową granicę wikińskich ziem. Z czasem na plan pierwszy wysuwają się losy pięciu synów Ragnara z dwóch małżeństw – Björna, Ubbe, Ivara, Hvitserka i Sigurda. Serial przedstawia wikińskie podboje, wewnętrzne walki o tron, rodowe swary i zdrady. Niebagatelną rolę odgrywa też tematyka religijna, a zwłaszcza zetknięcie się tradycyjnych wierzeń nordyckich z coraz bardziej powszechnym chrześcijaństwem. Większość pojawiających się w filmie bohaterów to postacie autentyczne lub też wspomniane chociaż w nordyckich sagach.


Top: Shutterstock
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Wikingowie obsada

Wikingowie - obsada

Aelle - Wikingowie
Aelle
Ivan Kaye
Alfred Wielki - Wikingowie
Alfred Wielki
Ferdia Walsh-Peelo
Aslaug Sigurdsdottir - Wikingowie
Aslaug Sigurdsdottir
Alyssa Sutherland
Athelstan - Wikingowie
Athelstan
George Blagden
Björn Lothbrok - Wikingowie
Björn Lothbrok
Alexander Ludwig
Pełna obsada »
Wikingowie
Kategoria: Seriale
Gatunek: Historyczny, Dramat
Czas trwania: 45 min.
Scenariusz: Michael Hirst, Ken Girotti‎
Produkcja: Irlandia / Kanada
Premiera: 2013

Wikingowie - ciekawostki

  1. Na potrzeby serialu i płynności scenariusza czas w „Wikingach” został „skondensowany” i na ekranie widzimy obok siebie postacie, które w rzeczywistości spotkać się nie mogły, gdyż żyły w różnych okresach. Przykładem król Ecbert, który zmarł ćwierć wieku wcześniej, nim na tron zasiadł król Aelle, z którym w serialu spotyka się nie raz.

  2.  Travis Fimmel zgłosił się na casting, gdy szukano odtwórcy roli Rollo, choć sam marzył, by zagrać Flokiego, do którego wizerunku nie pasował jednak fizycznie. Tymczasem zagrał Ragnara, o którego rolę starali się inni aktorzy, Clive Standen (ostatecznie został Rollo) i Gustaf Skarsgaard (skończył jako ekranowy Floki)...

  3.  Wśród miłośników serialu wiele emocji wzbudza ustalenie, gdzie leży Kattegat. Dziś pod tą nazwą – którą można przetłumaczyć jako Kocia Dziura – znamy cieśninę między Danią a Szwecją. Nazwa Kattegat pojawiła się jednak dopiero w XV wieku, długo po erze wikingów. Filmowe Kattegat to fikcyjne miejsce, wzorowane na kilku plenerach, głównie norweskich. Osada została zbudowana w studiu Wicklow w Irlandii, jako tło dodano komputerowo norweskie plenery.

  4.  W nordyckich sagach to Ivar był najstarszym z braci pochodzących ze związku Ragnara i Aslaug – w serialu jest najmłodszym z nich. Nie pojawia się natomiast w ogóle szósty z synów Ragnara, Halfdan, który był dowódcą Wielkiej Armii Pogan i wspólnie z Ivarem najechał Anglię (w serialu Halfdan jest bratem króla Haralda).

  5.  Gustaf Skarsgaard, ekranowy Floki, był jedynym z aktorów, z którym ujęcia naprawdę nagrywano na Islandii. Wszyscy pozostali grali przed tak zwanym zielonym ekranem.

  6.  Przygotowując się do ról, aktorzy uczyli się mówić ze szwedzkim akcentem, a w scenach bitewnych z udziałem oddziałów wikińskich wyłapać można słowa szwedzkie, norweskie, duńskie, fińskie i islandzkie.

  7.  Serial początkowo miał nosić zupełnie inny tytuł: „Raid”, a więc „najazd”, „napaść”.

  8.  Spora część uzbrojenia, które zobaczymy w scenach z Wessex, miała za sobą ekranowy debiut niemal pół wieku wcześniej – to rekwizyty z filmu „Alfred Wielki” z 1969 roku.

  9.  Budzący strach jarl Borg to postać fikcyjna, co ciekawe, swe imię zawdzięcza sympatii scenarzysty do słynnego tenisisty, Björna Borga.

  10.  25 lutego 2022 r. na Netflixie pojawił się serial „Wikingowie: Walhalla", którego akcja rozgrywa się 100 lat po wydarzeniach z „Wikingów".

Wikingowie - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Wikingowie - Opinie

4 + 1 =
Jagoda, 2020-12-09 15:34:14
Świetny serial, jednak końcowe sezony ciągną się w nieskończoność :D Odpowiedz
Paweł, 2020-11-20 14:11:32
Tak żyli Wikingowie Odpowiedz

Wikingowie - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne