Co robimy w ukryciu - fabuła
Amerykański serial komediowy z elementami horroru, nakręcony w stylu mockumentu (wzorowana na dokumencie satyra). Głównymi bohaterami są trzy stare „klasyczne” wampiry, Nandor, Laszlo i Nadja, a także wampir energetyczny Colin i służący Nandora, Guillermo. Wszyscy oni mieszkają w cichej okolicy na Staten Island, a ich nieformalnym przywódcą, jako najstarszy, jest Nandor. On to też dostaje pewnego dnia wiadomość, że odwiedzi ich nie byle jaki gość, a mianowicie Baron Afanas, prastary wampir z Europy. Podczas spotkania Baron kreśli plany zdobycia władzy nad światem ludzi, co wzbudza entuzjazm krwiopijców, a także Guillermo, którzy marzy, że pewnego dnia jego pan zmieni go w prawowitego wampira. Sytuacja jednak komplikuje się, gdy Guillermo odkrywa, że wśród jego potomków był... Van Helsing, a więc największy i najbardziej zagorzały wróg „dzieci nocy”! Wampirom dają się we znaki wilkołaki, trudno im także nawiązać potrzebny sojusz z liderem krwiopijców z Manhattanu, Simonem. Na dodatek mają coraz bardziej dość staromodnego i nierozumiejącego współczesnego świata Barona.
Top: Shutterstock
Co robimy w ukryciu - obsada
Gatunek: Horror, Komediowy
Czas trwania: 25 min.
Reżyseria: Kyle Newacheck, Yana Gorskaya i inni
Scenariusz: Jemaine Clement i inni
Produkcja: USA
Premiera: 2019
Co robimy w ukryciu - ciekawostki
-
Serial został oparty na kinowym nowozelandzkim filmie pod tym samym tytułem (z kolei film fabularny powstał na podstawie krótkometrażówki z 2005 roku). Osobny serial na jego podstawie nakręcono także na antypodach, mowa o „Sekcji paranormalnej”. Dodatkowo powstały 3 filmy krótkometrażowe, a w planach jest kinowa kontynuacja „Co robimy w ukryciu”, roboczo nazwana „Jesteśmy wilkami”, a skupiająca się dla odmiany na wilkołakach.
-
Grający Laszlo Matt Berry cierpi na... lęk wysokości. Trochę to utrudnia pracę, gdy bohater zmienia się w nietoperza, a aktor musi grać podwieszony na linach.
-
Większość materiału powstawała z oczywistych powodów w godzinach nocnych. Twórcy i aktorzy wspominali, że co chwila zapadali w drzemki, a każdy szukał jakiegoś kąta, gdzie można by się położyć.
-
Mark Proksch, grający wampira energetycznego Colina, improwizował większość swych dialogów, które miały na celu znudzić do bólu i nastawić pesymistycznie słuchaczy. Producent Jemaime Clement wyznał, że aktor mógł tak nudzić bez końca...
-
W siódmym odcinku pierwszej serii, „Procesie”, obejrzymy niezwykły gościnny wstęp znanych odtwórców wampirzych ról. W Radzie Wampirów zasiadają bowiem Tilda Swinton („Tylko kochankowie przeżyją”), Evan Rachel Wood („Czysta krew”), Danny Trejo (Od zmierzchu do świtu”) i Paul Reubens („Buffy – postrach wampirów”). Przez Skype'a łączy się dodatkowo Wesley Snipes („Blade”).
-
W serialu gościnnie chciała wystąpić Cate Blanchett. Odmówiono jej jednak, gdyż... nigdy nie grała wampira. Był to wymóg producentów, którzy chcieli, by goście nawiązywali jakoś do popkulturowych wampirzych tradycji.
-
Wszyscy odtwórcy wampirów mają specjalnie dla nich robione zestawy zębów, tak sprofilowanych, by wystające kły nie zakłócały normalnej wymowy.
-
W pierwszym sezonie większość akcji rozgrywa się w plenerze. Niestety, zdjęcia kręcono w Toronto, zimą, gdzie w nocy temperatura spadała regularnie poniżej zera. Była to nauczka dla ekipy i od drugiego sezonu proporcje już się zmieniły, a większość ujęć kręcono we wnętrzach.
-
Kurtka noszona przez lidera wilkołaczego gangu, Arjana, to kopia ubioru, który nosi bohater „Amerykańskiego wilkołaka w Londynie”, klasycznego horroru Johna Landisa z 1981 roku.
Co robimy w ukryciu - Opinie