Fot: carrie-nelson / Shutterstock.com

Dr House - fabuła

„Dr House” (ang. „House M. D.”) to amerykański serial medyczny, emitowany w latach 2004-2012 przez stację FOX. Czołowymi twórcami są Paul Attanasio (ogólna koncepcja) i David Shore (kreacja tytułowego bohatera), choć stacja wymienia jako producenta jedynie tego drugiego. Centralną postacią serialu jest Gregory House (Hugh Laurie) – niekonwencjonalny, genialny lekarz, stojący na czele zespołu diagnostycznego w szpitalu klinicznym Princeton-Plainsboro w New Jersey. Większość odcinków skupia się na swego rodzaju śledztwie, mającym wykazać, co dolega danemu pacjentowi. Zazwyczaj są to przypadki niezwykle trudne, odrzucone uprzednio przez innych specjalistów, którzy sobie z nimi nie poradzili. House ma zresztą w zwyczaju wybierać tylko interesujące, stanowiące wyzwanie łamigłówki. Jego zespół stosuje diagnostykę różnicową, a główny bohater zapisuje na tablicy mniej lub bardziej trafne koncepcje i kieruje dyskusją. Najczęściej przypadłość pacjenta jest na początku mylnie rozpoznana, co prowadzi do komplikacji i jeszcze większych problemów ze zdrowiem, jednak ostatecznie udaje się rozwikłać zagadkę. Do zespołu House'a należą początkowo Allison Cameron, Robert Chase i Eric Forman, od czwartego sezonu dołączają również Chris Taub, Lawrence Kutner oraz Remy „Trzynastka” Hadley. W kolejnych latach skład ulega jeszcze małym zmianom. Nad wszystkim czuwa zaś Lisa Cuddy – dyrektor szpitala, w której House jest na swój sposób zakochany, jednak przez długi czas nie potrafi tego przyznać przed samym sobą. Nie jest to jedyny problem z jakim boryka się bohater – po nieudanej operacji cierpi na ból uda, który uśmierza uzależniającym lekiem o nazwie Vicodin. Mimo tego musi chodzić o lasce. Cuddy oraz bliski przyjaciel House'a, James Wilson, bezskutecznie próbują namówić mężczyznę na terapię odwykową.


Top: carrie-nelson / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Dr House obsada

Dr House - obsada

Allison Cameron - Dr House
Allison Cameron
Jennifer Morrison
Amber Volakis - Dr House
Amber Volakis
Anne Dudek
Chi Park - Dr House
Chi Park
Charlyne Yi
Chris Taub - Dr House
Chris Taub
Peter Jacobson
Edward Vogler - Dr House
Edward Vogler
Chi McBride
Eric Foreman - Dr House
Eric Foreman
Omar Epps
Pełna obsada »
Dr House
Kategoria: Seriale
Gatunek: Dramat, Komediowy
Czas trwania: 45 min.
Scenariusz: David Shore
Produkcja: USA
Premiera: 2004

Dr House - ciekawostki

 1. Jedną z inspiracji do stworzenia „Doktora House'a” był serial kryminalny „CSI”.

 2. David Shore był wielkim fanem książek o Sherlocku Holmesie, stąd też postać House'a jest mocno wzorowana na znanym detektywie. Trudno w to uwierzyć, ale Arthur Conan Doyle, tworząc Holmesa, miał w głowie swojego znajomego lekarza, doktora Josepha Bella, zajmującego się diagnostyką.

 3. Jednym z kandydatów do tytułowej roli był znany z „Twin Peaks” Kyle MacLachlan.

 4. Paul Attanasio przy opracowywaniu ogólnej koncepcji serialu inspirował się stałą kolumną „Diagnosis” w „New York Times Sunday Magazine”, poświęconą wyjątkowym, medycznym przypadkom.

 5. Podczas napisów początkowych leci utwór pt. „Teardrop” zespołu Massive Attack.

 6. Jeden z pierwszych tytułów roboczych brzmiał „Ścigając zebry, staczając się w kanał” (ang. „Chasing Zebras, Circling the Drain”). „Zebra” to w slangu medycznym nietypowa diagnoza.

 7. Producent serialu – Bryan Singer – podczas castingu tracił już nadzieję, że znajdzie wymarzonego odtwórcę tytułowej roli. Wtedy swą taśmę, nagraną w hotelowej łazience, na przesłuchanie przysłał Hugh Laurie. Singer był zachwycony tym, że, jak sam powiedział, „wreszcie znalazł Amerykanina z krwi i kości”. Jak widać, niedokładnie sprawdzał dane aktorów z castingu, Laurie jest wszak z krwi i kości, ale Brytyjczykiem z Oksfordu... Cóż, Laurie nie był wtedy zbyt rozpoznawalny, gaża za pierwszy sezon wyniosła 50 000 dolarów za odcinek, zaś potem poszybowała dość szybko do 700 000 w serii ósmej.

 8.  Hugh Laurie miał się na kim wzorować podczas przygotowań do roli House'a – lekarzem był jego ojciec. Jak stwierdził aktor: „Płacą mi miliony, bym udawał gorszą wersję mojego ojca”.

 9.  Dzięki roli House'a Laurie dzierży zaszczytny tytuł „najczęściej oglądanego tytułowego bohatera w historii telewizji”.

 10.  W 24. odcinku (sezon 2) możemy zobaczyć na karcie lekarskiej datę urodzenia House'a: 11 czerwca 1959. Tegoż dnia urodziny obchodzi Hugh Laurie.

 11.  Do niezwykłej rzeczy doszło podczas premiery 12. odcinka drugiej serii na Węgrzech. Aktorzy mówiący w obcym języku są tam standardowo dubbingowani, a głos pod House'a podkładał Sandor Szakacsi, który w tej roli bardzo przypadł widzom do gustu. Niestety, aktor zmarł, nie dokończywszy dubbingować ów odcinek. W pierwszej części filmu – na Węgrzech podzielonego na dwie części przez blok reklamowy – usłyszymy więc Szakacsiego, a po reklamach House zaczyna mówić innym głosem, tym razem podkładanym przez Janosa Kulkę.

 12. House w serialu czasem grywa na pianinie, słucha też jazzu i fascynują go gitary elektryczne. W rzeczywistości jest to dość zbieżne z zainteresowaniami Laurie, który uważany jest za świetnego bluesmana i potrafi grać na kilku instrumentach.

 13.  Dziś to nie do pomyślenia, ale początkowo serial „Dr House” miał mieć wielu pierwszoplanowych bohaterów, którzy w poszczególnych odcinkach rozwiązywaliby tajemnice medyczne, a nie jednego wiodącego. Później głównym bohaterem miał być dr James Wilson, House'a uznano bowiem za zbyt antypatycznego, by polubili go widzowie.

 14.  Kiedy w serialu pojawiła się postać detektywa Lucasa Douglasa, granego przez Michaela Westona, twórcy planowali, że stanie się on bohaterem spin-offu związanego z „Dr Housem”. Ostatecznie skończyło się na planach.

 15.  Dr Lawrence Kutner, który pojawił się jako jeden z nowych członków zespołu House'a w czwartym sezonie, miał według twórców ogromny potencjał do ożywienia fabuły na dłuższy czas. Tymczasem już w piątej serii bohater ten popełnia samobójstwo i znika z ekranu... Stało się tak z powodu odejścia grającego go Kala Penna – mężczyzna dostał pracę w administracji samego Baracka Obamy. Penn pracował w Białym Domu do 2010 roku.

Artykuły

Dr House - gdzie obejrzeć

10,99 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach abonamentu
Oglądaj
od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Dr House - Opinie

4 + 6 =
Ewa, 2021-01-13 13:10:04
Żeby wszyscy lekarze się tak angażowali... Odpowiedz

Dr House - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne