Fot: carrie-nelson / Shutterstock.com

Dr House - fabuła

„Dr House” (ang. „House M. D.”) to amerykański serial medyczny, emitowany w latach 2004-2012 przez stację FOX. Czołowymi twórcami są Paul Attanasio (ogólna koncepcja) i David Shore (kreacja tytułowego bohatera), choć stacja wymienia jako producenta jedynie tego drugiego. Centralną postacią serialu jest Gregory House (Hugh Laurie) – niekonwencjonalny, genialny lekarz, stojący na czele zespołu diagnostycznego w szpitalu klinicznym Princeton-Plainsboro w New Jersey. Większość odcinków skupia się na swego rodzaju śledztwie, mającym wykazać, co dolega danemu pacjentowi. Zazwyczaj są to przypadki niezwykle trudne, odrzucone uprzednio przez innych specjalistów, którzy sobie z nimi nie poradzili. House ma zresztą w zwyczaju wybierać tylko interesujące, stanowiące wyzwanie łamigłówki. Jego zespół stosuje diagnostykę różnicową, a główny bohater zapisuje na tablicy mniej lub bardziej trafne koncepcje i kieruje dyskusją. Najczęściej przypadłość pacjenta jest na początku mylnie rozpoznana, co prowadzi do komplikacji i jeszcze większych problemów ze zdrowiem, jednak ostatecznie udaje się rozwikłać zagadkę. Do zespołu House'a należą początkowo Allison Cameron, Robert Chase i Eric Forman, od czwartego sezonu dołączają również Chris Taub, Lawrence Kutner oraz Remy „Trzynastka” Hadley. W kolejnych latach skład ulega jeszcze małym zmianom. Nad wszystkim czuwa zaś Lisa Cuddy – dyrektor szpitala, w której House jest na swój sposób zakochany, jednak przez długi czas nie potrafi tego przyznać przed samym sobą. Nie jest to jedyny problem z jakim boryka się bohater – po nieudanej operacji cierpi na ból uda, który uśmierza uzależniającym lekiem o nazwie Vicodin. Mimo tego musi chodzić o lasce. Cuddy oraz bliski przyjaciel House'a, James Wilson, bezskutecznie próbują namówić mężczyznę na terapię odwykową.

Top: carrie-nelson / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Dr House obsada

Dr House - obsada

Allison Cameron
Jennifer Morrison
Chris Taub
Peter Jacobson
Eric Foreman
Omar Epps
Gregory House
Hugh Laurie
James Wilson
Robert Sean Leonard
Pełna obsada »
Dr House
Kategoria: Seriale
Gatunek: Dramat, Komediowy
Czas trwania: 45 min.
Scenariusz: David Shore
Produkcja: USA
Premiera: 2004

Dr House - ciekawostki

  1. Jedną z inspiracji do stworzenia „Doktora House'a” był serial kryminalny „CSI”.

  2. David Shore był wielkim fanem książek o Sherlocku Holmesie, stąd też postać House'a jest mocno wzorowana na znanym detektywie. Trudno w to uwierzyć, ale Arthur Conan Doyle, tworząc Holmesa, miał w głowie swojego znajomego lekarza, doktora Josepha Bella, zajmującego się diagnostyką.

  3. Jednym z kandydatów do tytułowej roli był znany z „Twin Peaks” Kyle MacLachlan.

  4. Paul Attanasio przy opracowywaniu ogólnej koncepcji serialu inspirował się stałą kolumną „Diagnosis” w „New York Times Sunday Magazine”, poświęconą wyjątkowym, medycznym przypadkom.

  5. Podczas napisów początkowych leci utwór pt. „Teardrop” zespołu Massive Attack.

  6. Jeden z pierwszych tytułów roboczych brzmiał „Ścigając zebry, staczając się w kanał” (ang. „Chasing Zebras, Circling the Drain”). „Zebra” to w slangu medycznym nietypowa diagnoza.

Dr House - gdzie obejrzeć

25,99 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach abonamentu
Oglądaj

Dr House - Opinie

2 + 6 =
Ewa, 2021-01-13 13:10:04
Żeby wszyscy lekarze się tak angażowali... Odpowiedz

Dr House - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne