Cień i kość - fabuła

Serial, którego scenariusz oparto na powieściach Leigh Bardugo, należących do tak zwanego uniwersum griszów (w sumie to 6 powieści). Należy do gatunku fantasy (dla młodzieży), a jego akcja rozgrywa się w Królestwie Ravki, kraju podzielonym na pół ogromnym murem, w świecie w dużej mierze wzorowanym na carskiej Rosji z okresu rewolucji industrialnej. 


Główną bohaterką jest młoda Alina Starkov – sierota odbywająca służbę wojskową podczas wojny toczącej się między griszami, czarodziejami o nadnaturalnych mocach. Jej życie zmienia się, gdy sama odkrywa w sobie magiczne moce. Mimo że jest prostym żołnierzem, z dnia na dzień okazuje się, że może odegrać kluczową rolę w trwającym konflikcie. Generał Kirigan upatruje w niej wyczekiwaną pogromczynię Fałdy Cienia – regionu, w którym panuje ciemność, a rządzi zło. Zostaje przydzielona do elitarnego zespołu osób podobnych sobie i zaczyna trudne i wymagające ćwiczenia. Jednocześnie, im głębiej wchodzi w świat zależności griszów, tym trudniej jej odróżnić wrogów od przyjaciół. Na dodatek jej losy przetną się z Wronami – bandą podstępnych złodziejaszków i krętaczy, którzy przyjmują zlecenie na jej porwanie.


 

Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Cień i kość obsada

Cień i kość - obsada

Alina Starkov - Cień i kość
Alina Starkov
Jessie Mei Li
Arken Visser - Cień i kość
Arken Visser
Howard Charles
Baghra Morozowa - Cień i kość
Baghra Morozowa
Zoe Wanamaker
David Kostyk - Cień i kość
David Kostyk
Luke Pasqualino
Genia Safin - Cień i kość
Genia Safin
Daisy Head
Pełna obsada »
Cień i kość
Kategoria: Seriale
Gatunek: Sci-Fi i Fantasy
Czas trwania: 55 min.
Reżyseria: Lee Toland Krieger, Dan Liu, Mairzee Almas, Jeremy Webb
Produkcja: USA
Premiera: 23 kwietnia 2021

Cień i kość - ciekawostki

 1. Zdjęcia do serialu niemal w całości powstały na Węgrzech, głównie w okolicach Budapesztu. Małym Pałacem został z kolei Pałac Festetics w Keszthely. Niewielka część ujęć została jeszcze potem nakręcona w Vancouver w Kanadzie.

 2.  Premiera pierwszego sezonu odbyła się w kwietniu 2021 roku, zaś dwa miesiące później zapadła decyzja o realizacji drugiej serii. Będzie ona liczyć, podobnie jak pierwsza, 8 odcinków, scenariusz będzie oparty na drugiej części trylogii „Cień i kość” (a więc na „Szturmie i gromie”) z dodatkowymi wątkami z duologii „Szóstka Wron” (których fabuła rozgrywa się w zupełnie innym czasie, choć w tych samych miejscach). Zdjęcia zaczęły się w styczniu 2022 roku, a zakończono je 6 czerwca.

 3.  Niewiele brakowało, aby już w 2012 roku „Cień i kość” zostały przeniesione na ekran – kinowy film planował nakręcić Dreamworks, ale projekt odwołano w ostatniej chwili.

 4.  Warto zwrócić uwagę na ciekawą oprawę muzyczną serialu: wiele motywów inspirowanych jest słowiańską muzyką ludową, a także klasycznymi utworami wybitnych kompozytorów, na przykład Siergieja Prokofiewa. Uważny słuchacz odnajdzie tam jednak i bardziej egzotyczne dźwięki, na przykład utwory, w których wiodącą rolę odgrywa indonezyjski gamelan.

 5.  Fikcyjne języki, którymi posługują się bohaterowie, to w dużej mierze dzieło Davida J. Petersona – tego samego, który pomagał opracowywać podobne twory lingwistyczne w „Grze o tron”.

 6.  Mundury, jakie noszą żołnierze 1 Armii, wzorowane są na carskich mundurach rosyjskich z czasów I wojny światowej, z kolei te noszone przez żołnierzy 2 Armii bliskie są mundurom z czasów sowieckich.

 7.  Zarówno książki z uniwersum griszów, jak i serial nie miały dobrych opinii w Rosji – Leigh Bardugo (urodziła się w Jerozolimie, wśród jej przodków są Żydzi pochodzący z Litwy i z Rosji, a także z Hiszpanii) zarzucano nadmierną brutalność w pokazywaniu pseudorosyjskiej rzeczywistości, a także mnóstwo błędów historycznych. Sytuacja po wybuchu wojny na Ukrainie jeszcze to zaogniła: Bardugo oficjalnie poparła Ukrainę, a pieniądze od rosyjskich wydawców przekazała na konto UNICEFU zajmującego się dostarczaniem żywności dla ofiar wojny.

 8.  Autorkę powieściowego cyklu zobaczymy na ekranie w trzecim odcinku – jest pierwszym griszą, która przytula Alinę po jej demonstracji mocy dla pary królewskiej.

 9.  Nikolai Lantsov i Wylan Van Eck, jedni z ważniejszych książkowych bohaterów, nie pojawiają się w ogóle w serialu.

 10.  Serial ma czterech reżyserów – Lee Toland Krieger, Dan Liu, Mairzee Almas i Jeremy Webb – z których każdy odpowiadał za realizację dwóch odcinków.

 11.  Jeden z bohaterów serialu i powieści, Kaz Brekker, używa laski – Bardugo inspirowała się w tym przypadku samą sobą, cierpi bowiem na stany zwyrodnieniowe, które utrudniają jej poruszanie się.

 12.  Odpowiedzialna za kostiumy Wendy Partridge zaprojektowała aż 250 keft (strojów griszów), które różnią się kolorami materiału i haftów – każdy kolor i haft ma znaczenie, odzwierciedla bowiem funkcję stroju i umiejętności właściciela.

 13.  Aktorzy odbyli trening sztuk walki zwanych Systema. To rosyjska szkoła walk, która narodziła się dopiero po rozpadzie ZSRR (walczących tak możemy zobaczyć chociażby w „Czarnej wdowie” ze Scarlett Johansson).

 14.  Jessie Mei Li, grająca Alinę, w dzieciństwie... podkochiwała się w Benie Barnesie (tutaj zagrał generała Kirigana). Jego plakat jako księcia Kaspiana z „Opowieści z Narnii” wisiał przy jej łóżku.

 15.  Mei Li, pochodząca z brytyjsko-chińskiej rodziny, swego czasu studiowała językoznawstwo. Biegle mówi po angielsku, kantońsku, mandaryńsku, francusku i hiszpańsku.


 16. Cień i kość - kiedy 2. sezon?


  Premiera 2. sezonu serialu odbyła się 16 marca 2023 roku.

Artykuły

Cień i kość - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Cień i kość - Opinie

1 + 7 =

Cień i kość - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne