Cień i kość - fabuła
Serial, którego scenariusz oparto na powieściach Leigh Bardugo, należących do tak zwanego uniwersum griszów (w sumie to 6 powieści). Należy do gatunku fantasy (dla młodzieży), a jego akcja rozgrywa się w Królestwie Ravki, kraju podzielonym na pół ogromnym murem, w świecie w dużej mierze wzorowanym na carskiej Rosji z okresu rewolucji industrialnej.
Główną bohaterką jest młoda Alina Starkov – sierota odbywająca służbę wojskową podczas wojny toczącej się między griszami, czarodziejami o nadnaturalnych mocach. Jej życie zmienia się, gdy sama odkrywa w sobie magiczne moce. Mimo że jest prostym żołnierzem, z dnia na dzień okazuje się, że może odegrać kluczową rolę w trwającym konflikcie. Generał Kirigan upatruje w niej wyczekiwaną pogromczynię Fałdy Cienia – regionu, w którym panuje ciemność, a rządzi zło. Zostaje przydzielona do elitarnego zespołu osób podobnych sobie i zaczyna trudne i wymagające ćwiczenia. Jednocześnie, im głębiej wchodzi w świat zależności griszów, tym trudniej jej odróżnić wrogów od przyjaciół. Na dodatek jej losy przetną się z Wronami – bandą podstępnych złodziejaszków i krętaczy, którzy przyjmują zlecenie na jej porwanie.
Cień i kość - obsada
Gatunek: Sci-Fi i Fantasy
Czas trwania: 55 min.
Reżyseria: Lee Toland Krieger, Dan Liu, Mairzee Almas, Jeremy Webb
Produkcja: USA
Premiera: 23 kwietnia 2021
Cień i kość - ciekawostki
-
Zdjęcia do serialu niemal w całości powstały na Węgrzech, głównie w okolicach Budapesztu. Małym Pałacem został z kolei Pałac Festetics w Keszthely. Niewielka część ujęć została jeszcze potem nakręcona w Vancouver w Kanadzie.
-
Premiera pierwszego sezonu odbyła się w kwietniu 2021 roku, zaś dwa miesiące później zapadła decyzja o realizacji drugiej serii. Będzie ona liczyć, podobnie jak pierwsza, 8 odcinków, scenariusz będzie oparty na drugiej części trylogii „Cień i kość” (a więc na „Szturmie i gromie”) z dodatkowymi wątkami z duologii „Szóstka Wron” (których fabuła rozgrywa się w zupełnie innym czasie, choć w tych samych miejscach). Zdjęcia zaczęły się w styczniu 2022 roku, a zakończono je 6 czerwca.
-
Niewiele brakowało, aby już w 2012 roku „Cień i kość” zostały przeniesione na ekran – kinowy film planował nakręcić Dreamworks, ale projekt odwołano w ostatniej chwili.
-
Warto zwrócić uwagę na ciekawą oprawę muzyczną serialu: wiele motywów inspirowanych jest słowiańską muzyką ludową, a także klasycznymi utworami wybitnych kompozytorów, na przykład Siergieja Prokofiewa. Uważny słuchacz odnajdzie tam jednak i bardziej egzotyczne dźwięki, na przykład utwory, w których wiodącą rolę odgrywa indonezyjski gamelan.
-
Fikcyjne języki, którymi posługują się bohaterowie, to w dużej mierze dzieło Davida J. Petersona – tego samego, który pomagał opracowywać podobne twory lingwistyczne w „Grze o tron”.
-
Mundury, jakie noszą żołnierze 1 Armii, wzorowane są na carskich mundurach rosyjskich z czasów I wojny światowej, z kolei te noszone przez żołnierzy 2 Armii bliskie są mundurom z czasów sowieckich.
-
Zarówno książki z uniwersum griszów, jak i serial nie miały dobrych opinii w Rosji – Leigh Bardugo (urodziła się w Jerozolimie, wśród jej przodków są Żydzi pochodzący z Litwy i z Rosji, a także z Hiszpanii) zarzucano nadmierną brutalność w pokazywaniu pseudorosyjskiej rzeczywistości, a także mnóstwo błędów historycznych. Sytuacja po wybuchu wojny na Ukrainie jeszcze to zaogniła: Bardugo oficjalnie poparła Ukrainę, a pieniądze od rosyjskich wydawców przekazała na konto UNICEFU zajmującego się dostarczaniem żywności dla ofiar wojny.
-
Autorkę powieściowego cyklu zobaczymy na ekranie w trzecim odcinku – jest pierwszym griszą, która przytula Alinę po jej demonstracji mocy dla pary królewskiej.
-
Nikolai Lantsov i Wylan Van Eck, jedni z ważniejszych książkowych bohaterów, nie pojawiają się w ogóle w serialu.
-
Serial ma czterech reżyserów – Lee Toland Krieger, Dan Liu, Mairzee Almas i Jeremy Webb – z których każdy odpowiadał za realizację dwóch odcinków.
-
Jeden z bohaterów serialu i powieści, Kaz Brekker, używa laski – Bardugo inspirowała się w tym przypadku samą sobą, cierpi bowiem na stany zwyrodnieniowe, które utrudniają jej poruszanie się.
-
Odpowiedzialna za kostiumy Wendy Partridge zaprojektowała aż 250 keft (strojów griszów), które różnią się kolorami materiału i haftów – każdy kolor i haft ma znaczenie, odzwierciedla bowiem funkcję stroju i umiejętności właściciela.
-
Aktorzy odbyli trening sztuk walki zwanych Systema. To rosyjska szkoła walk, która narodziła się dopiero po rozpadzie ZSRR (walczących tak możemy zobaczyć chociażby w „Czarnej wdowie” ze Scarlett Johansson).
-
Jessie Mei Li, grająca Alinę, w dzieciństwie... podkochiwała się w Benie Barnesie (tutaj zagrał generała Kirigana). Jego plakat jako księcia Kaspiana z „Opowieści z Narnii” wisiał przy jej łóżku.
-
Mei Li, pochodząca z brytyjsko-chińskiej rodziny, swego czasu studiowała językoznawstwo. Biegle mówi po angielsku, kantońsku, mandaryńsku, francusku i hiszpańsku.
-
Cień i kość - kiedy 2. sezon?
Premiera 2. sezonu serialu odbyła się 16 marca 2023 roku.
Artykuły
Cień i kość - gdzie obejrzeć
w abonamencie |
Film dostępny w ramach subskrypcji |
Oglądaj |
Cień i kość - Opinie