Fot: Krzysztof Stefaniak / Shutterstock.com

Ross Geller

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Ross jest jednym z sześciu głównych bohaterów serialu "Przyjaciele". Jego postać odtwarza David Schwimmer. Jest bratem Moniki, najlepszym przyjacielem Chandlera i przez jakiś czas chłopakiem Rachel (pod koniec serialu z powrotem są razem). Z byłą żoną Carol ma syna Bena, jest również ojcem Emmy, której matką jest Rachel. Gdy go poznajemy, właśnie rozwodzi się z Carol. Jego drugą żoną jest Emily, z którą rozwodzi się dość szybko. Trzecia żona to Rachel, jednak w tym przypadku również szybko dochodzi do rozwodu. 


Ross jest doktorem paleontologii. Początkowo pracuje w muzeum, jako naukowiec, a następnie jest profesorem na uniwersytecie. Ze względu na swoje zainteresowania, Ross jest uważany w pewien sposób za nerda, a jego fascynacja dinozaurami nieraz jest obiektem żartów przyjaciół. Zdarza mu się wymądrzać i bardzo imponuje mu, gdy ktoś zwraca się do niego jego tytułem naukowym. Choć czasami jest zbyt emocjonalny i denerwujący, a jego dziwaczne pasje doprowadzają wszystkich do śmiechu, Ross jest wrażliwy, pomocny i zawsze można na niego liczyć. Jest romantykiem, wierzy w idealną miłość i nie boi się wyznawać uczuć. 


WYGLĄD


Bohater jest wysokim, szczupłym, przystojnym brunetem o ciemniejszej karnacji. Lubi ubierać się elegancko, tego też często wymaga od niego jego praca. 


BIOGRAFIA


Sezon 1


Ross jest załamany po rozwodzie z Carol, jednak ponowne pojawienie się na jego drodze Rachel – miłości z liceum – sprawia, że dawne uczucie odżywa. Pragnie wyznać jej swe uczucia, ale nie może się na to zdobyć. Nowy chłopak Rachel – Paulo – sprawia, że Ross jest niezwykle zazdrosny. Pewnego dnia, gdy mężczyzna jest pod wpływem leków, wyznaje dziewczynie miłość, jednak ona odpowiada na wyznanie w czysto przyjacielski sposób. Bohater próbuje jeszcze kilka razy powiedzieć Rachel, co czuje, ale wciąż mu się to nie udaje. Jest on również zmuszony oddać swoje zwierzątko domowe – małpkę – do zoo. 


Wkrótce dowiaduje się, że jego była żona zaczyna rodzić i na świat przyjdzie jego syn. Ross i nowa partnerka Carol – Susan – kłócą się o imię dla dziecka. Po tym jak Phoebe zamyka ich razem w pokoju, by się pogodzili, wspólnie dochodzą do wniosku, że nazwą synka Ben. 


Pod koniec sezonu Ross wyjeżdża w podróż służbową do Chin. Wyjeżdża ze świadomością, że czas poszukać nowej miłości, bo ta z Rachel nigdy się nie spełni. Wraca więc do Nowego Jorku z nową dziewczyną – Julie, nieświadomy, że Rachel właśnie się w nim zakochała.


Sezon 2


Ross jest szczęśliwy z Julie i na jakiś czas zapomina o swoich uczuciach do Rachel. Nie widzi też, że bohaterka jest bardzo zazdrosna o jego nową dziewczynę. Gdy Rachel pijana wyznaje mu uczucia, czuje się rozdarty pomiędzy dwoma kobietami. W końcu wybiera Rachel. Dziewczyna znajduje jednak listę wad i zalet obu kobiet, którą Ross wykonał, nie mogąc się zdecydować na którąś z nich. Według listy Julie wygrywa, jest ona też pełna wad Rachel. Dziewczyna nie może wybaczyć mu stworzenia listy i odrzuca go. Ostatecznie schodzą się, gdy przyjaciele wspólnie oglądają film z przygotowań do studniówki, z którego wynika, jak bardzo dziewczyna jest ważna dla Rossa. Rachel i Ross przeżywają swój pierwszy raz w Muzeum Historii Naturalnej, w którym pracuje Ross.


Sezon 3


Relacja Rossa i Rachel rozwija się i są oni ze sobą szczęśliwi, do czasu gdy postanawia ona rzucić pracę w kawiarni i poszukać szczęścia w świecie mody. Dostaje propozycję pracy od tajemniczego nieznajomego – Marka i gdy na nią przystaje, Ross zaczyna być o mężczyznę chorobliwie zazdrosny. Cały czas wydzwania do Rachel, przysyła jej prezenty, odwiedza ją z zaskoczenia w pracy. Po kolejnym incydencie Rachel ma dość i zarządza przerwę w związku. Załamany Ross idzie do baru, upija się i idzie do łóżka z dziewczyną z ksero. Gdy rano Rachel i Ross uświadamiają sobie, że przecież się kochają i nie potrzebują żadnej przerwy, mężczyzna jest przerażony tym, co zrobił. Ma nadzieję, że informacja o nocy spędzonej z przypadkową dziewczyną nie wyjdzie na jaw, ale dociera ona do Rachel. Między bohaterami odbywa się długa i bolesna kłótnia, która kończy się rozstaniem. 


Początki po rozstaniu są dla bohaterów bardzo trudne. Przyjaciele próbują dzielić czas pomiędzy Rachel i Rossa, gdyż była para nie jest w stanie na razie się ze sobą spotykać. Próbują randkować, ale nie za dobrze im to wychodzi, bo są o siebie nawzajem zazdrośni. Gdy Phoebe umawia Rossa ze swoją koleżanką Bonnie, która okazuje się bardzo ładna, Rachel staje się chorobliwie zazdrosna. Ross zaczyna spotykać się z Bonnie, a wkrótce przyjaciele wspólnie wyjeżdżają do domku na plaży. Tam to Ross i Rachel po raz kolejny wyznają sobie uczucia. Ross zrywa z Bonnie i decyduje się wrócić do Rachel. 


Sezon 4


Ross zrywa z Bonnie i jest gotowy na związek z Rachel, ale okazuje się, że dziewczyna ma dla niego 18-stronicowy list dotyczący ich relacji, który każe mu przeczytać. Ross zasypia, czytając list, a rano udaje przed bohaterką, że zaznajomił się z jego treścią. Gdy ta pyta, czy się z tym wszystkim zgadza, podstawiony pod ścianą Ross potwierdza. Potem okazuje się, że Rachel obarczyła go winą za wszelkie niepowodzenia w związku, na co on tak naprawdę się nie zgadza. Para znów się rozstaje, a Ross po raz kolejny wygłasza słynne „Mieliśmy przerwę”, które ma usprawiedliwić jego rzekomą zdradę. 


Bohaterowie znów zaczynają grę, w której próbują prześcigać się w ilości randek. Pewnego dnia Rachel namawia Rossa, by ten poszedł zamiast niej do opery z siostrzenicą jej szefa. Ross niechętnie to robi, ale okazuje się, że on i Angielka Emily całkowicie przypadają sobie do gustu. Spędzają ze sobą każdą wolną chwilę, w końcu wyznają sobie miłość, a Ross oświadcza się dziewczynie. Rachel jest zszokowana i zasmucona ekspresową decyzją Rossa, ale stara się nie dać tego po sobie poznać. Ślub Rossa i Emily ma odbyć się w Londynie, więc przyjaciele wybierają się tam. W końcu dociera tam też Rachel, która początkowo zdecydowała się nie przyjeżdżać, gdyż byłoby to dla niej zbyt bolesne. Gdy Ross widzi Rachel w kaplicy, wygłaszając przysięgę, myli imię Emily z Rachel. Cała sala i wszyscy przyjaciele są w szoku.


Sezon 5


Emily jest wściekła na Rossa, ale postanawia dokończyć ceremonię. Podczas wesela ucieka, a Ross jest załamany. Robi wszystko, by Emily do niego wróciła, przekonuje ją, że wypowiedzenie imienia Rachel było przypadkowe i że dziewczyna nic dla niego nie znaczy. Gdy nadchodzi dzień podróży poślubnej, Ross czeka na Emily na lotnisku, jednak dziewczyna się nie pojawia. Proponuje więc Rachel, by zamiast Emily towarzyszyła mu w podróży. Gdy bohaterowie zmierzają w stronę bramek, pojawia się Emily. Ross biegnie za nią zrozpaczony, co sprawia, że Rachel sama wyrusza w podróż. 


Ross próbuje za wszelką cenę odzyskać Emily, która w końcu decyduje się dać mu kolejną szansę pod jednym warunkiem – zerwie wszelkie kontakty z Rachel. Mężczyzna początkowo się zgadza, jednak po pewnym czasie stwierdza, że nie jest w stanie spełnić jej żądania. Emily mówi, że w takim razie nie potrafi mu zaufać i postanawia się z nim rozwieść. 


Po kolejnym rozwodzie Ross ma problemy z równowagą emocjonalną i robi karczemną awanturę swojemu szefowi o kanapkę. Zostaje wysłany na roczny urlop, celem uregulowania emocji. Ross wprowadza się do mieszkania naprzeciwko Rachel i Moniki i postanawia zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Niestety wkrótce dowiaduje się, że Emily bierze ślub. Jest zrozpaczony. W przeddzień ślubu Emily nagrywa się mu na pocztę głosową, mówiąc, że nie jest pewna swojej decyzji, zastanawia się, czy dobrze zrobiła, odchodząc od niego i prosi go o telefon. Wiadomość odtwarza Rachel, przekazuje ją Rossowi, ale przekonuje go, by nie dzwonił do niej, wystarczająco się bowiem wycierpiał z jej powodu. 


Sezon 6


Przyjaciele wspólnie wybierają się do Las Vegas. Ross i Rachel upijają się w pokoju hotelowym i biorą ślub w kaplicy. Gdy rano trzeźwieją, postanawiają unieważnić małżeństwo, ale nie jest to możliwe. Decydują się więc na rozwód, jednak Ross rozpaczliwie nie chce się rozwodzić po raz trzeci. Mówi Rachel, że on załatwi wszystkie dokumenty, tymczasem nic nie robi i bohaterowie formalnie zostają małżeństwem. Gdy jakiś czas później Rachel dowiaduje się o sytuacji, robi Rossowi awanturę przed salą studentów. W końcu dochodzi do rozwodu, ale bohaterowie przyznają, że gdyby wzięli prawdziwy ślub, skończyłoby się to inaczej. W ten sposób Ross ląduje z trzema rozwodami na karku. 


Sezon 7


W wieczór zaręczyn Moniki i Chandlera Ross i Rachel czują się szczególnie samotni i zastanawiają się, czy nie spróbować jeszcze raz. Monica przyłapuje ich na pocałunku w korytarzu i jest na nich zła, że kradną jej atencję w tak ważny wieczór. 


Phoebe na jakiś czas wprowadza się do Rossa, jednak nie są oni współlokatorami długo. Gdy mężczyzna dowiaduje się, że Phoebe nigdy nie miała roweru i nie umie na nim jeździć, postanawia kupić jej wymarzony w dzieciństwie pojazd i nauczyć ją jazdy na rowerze. 


Na trzydzieste urodziny Ross kupuje sobie sportowy samochód. Uczy też synka, czym jest Chanuka. Miesiąc przed ślubem Moniki i Chandlera Ross i Rachel spędzają razem noc.


Sezon 8


Gdy Rachel dowiaduje się, że jest w ciąży, mówi o tym przyjaciołom, a dopiero w następnej kolejności Rossowi. Ross na początku jest w szoku, ale później uspokaja się i deklaruje chęć pomocy przy dziecku. Jednocześnie zaczyna spotykać się z Moną, z którą świetnie się dogaduje. Wkrótce jednak jego nowa dziewczyna dowiaduje się o Rachel, która jest z nim w ciąży i fakcie, że wspólnie mieszkają. Nie jest w stanie przejść nad tym do porządku dziennego. Choć bohaterowie ponownie mają kilka okazji, by się zejść, w końcu decydują się pozostać przyjaciółmi. 


W dniu, w którym dziewczyna zaczyna rodzić, mama Rossa daje mu rodzinny pierścionek zaręczynowy i zaleca mu, by oświadczył się Rachel. Mężczyzna chowa pierścionek, ale nie zamierza tego zrobić. Wkrótce pierścionek wypada mu z kieszeni. Gdy podnosi go Joey i pokazuje Rachel, kobieta jest przekonana, że mężczyzna się jej oświadcza. Nieopatrznie mówi tak. Choć Joey wyjaśnia nieporozumienie, Ross dowiaduje się, że Rachel przystała na ślub z Joeyem i jest na przyjaciela wściekły. Po długim i trudnym porodzie, na świat przychodzi córka Rossa i Rachel – Emma. 


Sezon 9


Ross i Rachel kontynuują mieszkanie razem, jednak dziewczyna wyprowadza się do Joeya po kłótni  z Rossem. Ross widzi ją bowiem całującą się z kolegą. Joey i Phoebe uważają, że bohaterowie powinni w końcu do siebie wrócić dla własnego i Emmy dobra. Aranżują im więc kilka randek, jednak wychodzą z nich tylko nieporozumienia. Nowa dziewczyna Joeya – paleontolożka Charlie – w pewnym momencie uświadamia sobie, że o wiele więcej łączy ją z Rossem niż z obecnym chłopakiem. Joey rozstaje się więc z Charlie, która ląduje w ramionach Rossa, a sam zaczyna relację z Rachel. 


Sezon 10


Ross rozwija swoją relację z Charlie, jednak widać, że bardzo ciężko znosi związek Rachel i Joeya. Bohaterowie, dla dobra Rossa i swojej przyjaźni, postanawiają więc zerwać. Ross jest szczęśliwy w  związku z Charlie, jednak wkrótce okazuje się, że dziewczyna dalej jest zakochana w swoim byłym chłopaku, do którego postanawia wrócić. 


Ross pomaga Rachel wyprowadzić się z biura, po tym jak zostaje zwolniona z pracy. Niedługo po tym spotyka Marka, który proponuje jej pracę w Ralphie Laurenie w Paryżu. Kobieta postanawia przyjąć ofertę, co bardzo martwi Rossa. Monica urządza Rachel przyjęcie pożegnalne, na którym dziewczyna żegna się ze wszystkimi oprócz Rossa. Mężczyzna jest z tego powodu bardzo smutny, ale wszystko wyjaśnia się, gdy bohaterka przychodzi w nocy do jego mieszkania. Tłumaczy mu, że nie była w stanie się z nim pożegnać, bo jest dla niej zbyt ważny i kosztuje ją to zbyt wiele. Bohaterowie spędzają razem noc i choć rano Ross jest przekonany, że teraz Rachel zostanie w Nowym Jorku, ona nadal decyduje się na podróż. 


Gdy kobieta jedzie na lotnisko, Ross postanawia ostatecznie spróbować wyznać jej uczucia i robi to właśnie na lotnisku. Rachel postanawia mimo wszystko lecieć, więc Ross jest zrozpaczony. Gdy wraca do mieszkania i odsłuchuje pocztę w telefonie, słyszy jednak nagranie od Rachel, która mówi mu, że przecież też go kocha i postanawia wysiąść z samolotu. W tle słychać krzyki stewardessy, która zabrania Rachel tego robić. Ross nie wie, czy Rachel w końcu udało się wysiąść z samolotu. Nagle słyszy za plecami jej głos, mówiący o tym, że się udało. Rachel stoi w drzwiach. Bohaterowie wyznają sobie uczucia, przytulają się i obiecują sobie, że już zawsze będą razem. 


 

Pełna biografia »

Ross Geller - powiązania postaci

Ross Geller
Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com
Aktor: David Schwimmer
Profesja: doktor paleontologii
Ojciec: Jack Geller
Matka: Judy Geller
Siostry: Monica Geller-Bing
Synowie: Ben Geller
Córki: Emma Geller-Greene

Ross Geller - Opinie

9 + 1 =

Przyjaciele - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne