Fot: Krzysztof Stefaniak / Shutterstock.com

Rachel Green

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Rachel jest jedną z sześciu głównych postaci serialu "Przyjaciele". Jej rolę odgrywa Jennifer Anniston. Gdy ją poznajemy, ma 24 lata. Jest najlepszą przyjaciółką i współlokatorką Moniki, matką Emmy i partnerką Rossa Gellera (w drugim sezonie, schodzą się ponownie pod koniec dziesiątego). Pochodzi z bardzo zamożnej rodziny i ma dwie siostry. Gdy ją poznajemy, jest dość rozpieszczoną, zależną finansowo od  ojca dziewczyną, która nie może się oprzeć żadnej przecenie na ubrania. Bardzo mało wie o życiu i musi się dopiero uczyć takich rzeczy jak samodzielne mieszkanie, zarabianie pieniędzy, a nawet sprzątanie, gotowanie czy pranie. Z czasem zaczyna mentalnie dojrzewać, choć dalej jest dość wrażliwa na krytykę i łatwo można ją sprowokować do płaczu. Jej pasją jest moda, marzy o pracy w tej branży. Początkowo, by się utrzymać, jest zmuszona do pracy jako kelnerka, ale po jakimś czasie znajduje zatrudnienie w modzie. Najpierw pracuje w Bloomingdale’s, później dostaje stanowisko u Ralpha Laurena. Ponieważ w końcu pracuje w branży, która ją interesuje, radzi sobie bardzo dobrze i szybko pnie się do góry. Rachel, mimo że już zawsze zostaje trochę egoistyczna i nad wyraz emocjonalna, ukazuje się również jako bardzo oddana, pełna ciepła i empatyczna przyjaciółka. Przyjaciele wiedzą, że zawsze mogą na nią liczyć. 


WYGLĄD


Rachel jest wysoką, szczupłą, atrakcyjną blondynką. Ma niebieskie oczy i nosi długie blond włosy. Ubiera się zawsze stylowo, bardzo często elegancko. Widać, że ma dobry gust, ale też pełną szafę ubrań. 


BIOGRAFIA


Sezon 1


Bohaterkę poznajemy w momencie, gdy zdenerwowana wpada do kawiarni Central Perk w sukni ślubnej, szukając przyjaciółki ze szkolnych lat – Moniki. Okazuje się, że uciekła niemal sprzed ołtarza, gdyż tak naprawdę nie kochała swego wybranka. Postanawia przy pomocy Moniki i pozostałych przyjaciół rozpocząć nowe życie na Manhattanie, odcinając pępowinę od ojcowskich pieniędzy, znajdując pracę (zostaje kelnerką w Central Perk) i ucząc się samodzielnej egzystencji. Rodzina nie jest zadowolona z jej rezygnacji ze ślubu, ale Rachel jest pewna swej decyzji. Oddając pierścionek zaręczynowy Barry’emu, dowiaduje się, że ten zdradzał ją z jej przyjaciółką Mindy. Dziewczyna jest bardzo smutna i znajduje pocieszenie u Rossa, którego młodzieńcze uczucia wobec przyjaciółki siostry odżywają. 


Ross przez cały sezon próbuje zrobić coś, by Rachel spojrzała na niego w innym świetle, ale nie udaje mu się to. Dziewczyna widzi w nim na razie tylko dobrego przyjaciela. Gdy Rachel i Ross wybierają się razem do pralni, Rachel, która zazwyczaj ma problemy z asertywnością, stawia się zaborczej klientce. Jest tak podekscytowana tym, że pierwszy raz się komuś postawiła, że całuje Rossa. Ten z szoku przewraca się. 


Ross w końcu postanawia wyznać Rachel uczucia, ale nie dochodzi do tego, gdyż “na scenę” wkracza kot. Okazuje się być on pupilkiem sąsiada – Włocha, z którym wkrótce Rachel nawiązuje romans. Gdy Ross w końcu poddaje się, utwierdzając się w przekonaniu, że Rachel nigdy go nie pokocha, I wyjeżdża na wyjazd służbowy do Chin, Rachel odpakowuje prezent od niego. Okazuje się, ze chłopak pamiętał o przypince, którą kiedyś zauważyła, gdy wspólnie przechodzili koło sklepu. Przypinka przypominała Rachel jej babcię i zapragnęła taką mieć. Ross, pamiętając o tym, sprezentował ją dziewczynie. Przy okazji Chandlerowi wyrywa się informacja, że Ross jest zakochany w Rachel, a bohaterka uświadamia sobie, że też coś do niego czuje. Postanawia więc wyjść po niego na lotnisko i wyznać mu uczucia. Ten jednak niespodziewanie pojawia się tam z nową dziewczyną – Julie. 


Sezon 2


Rachel, widząc Rossa z Julie, uświadamia sobie dopiero, że naprawdę jest zakochana w mężczyźnie. Jest bardzo smutna z powodu nowego związku Rossa i trudno jest jej patrzeć na jego szczęście z Julie. Przekonuje Chandlera, by porozmawiał z Rossem o jego uczuciach do niej, jednak po rozmowie okazuje się, że Ross, zgodnie z wcześniejszą radą Chandlera, przestał myśleć obsesyjnie o Rachel i ruszył do przodu. Dziewczyna jest załamana i któregoś dnia pijana dzwoni do Rossa, zdradzając przy okazji swoje uczucia do niego. Ross jest w szoku, gdyż przez miesiące upewniał się, że nie ma u bohaterki szans, tymczasem teraz, gdy ułożył sobie życie, ona wyznaje mu uczucia. Mężczyzna jest rozdarty i nie wie, którą z dziewczyn ma wybrać. Chandler podpowiada mu, by zrobił listę zalet i wad każdej z nich. Według listy wygrywa Julie, ale w końcu bohater i tak wybiera swoją wieloletnią miłość Rachel. Gdy wszystko wskazuje na to, że bohaterowie w końcu będą razem, Rachel natrafia przypadkiem na listę. Jest wzburzona, ze mężczyzna mógł zrobić coś takiego i nie może mu tego wybaczyć. Robi to dopiero, gdy dowiaduje się o jego poświęceniu dla niej sprzed lat. 


Wkrótce do Nowego Jorku przyjeżdża mama Rachel. Jest dumna z córki, że tak doskonale sama sobie radzi i decyduje się również uniezależnić od ojca Rachel. Pragnie też wziąć z nim rozwód. Bohaterka nie może tego przeżyć, ale w końcu rozumie, że rodzice tak naprawdę nigdy nie byli ze sobą szczęśliwi. Dziewczyna godnie pojawia się też na ślubie swojej byłej przyjaciółki Mindy i jej niedoszłego narzeczonego Barry’ego. Mimo że przeżywa na weselu kilka upokarzających sytuacji (m.in. Barry rozpowiedział wszystkim, że Rachel ma syfilis i załamanie nerwowe), w końcu wychodzi ze wszystkiego obronną ręką, odtwarzając swoją traumę z dzieciństwa i śpiewając Copacabanę przed całą salą gości – tym razem jej się to udaje.


Sezon 3


Ojciec Rachel i Ross nie za bardzo się lubią, więc Rachel robi wszystko by przypadli sobie do gustu. Nie jest to jednak łatwe. W końcu znajdują jednak wspólną płaszczyznę porozumienia – nabijanie się z Rachel. Bohaterka, po rozmowie z Joeyem, który przypomina jej o jej dawnych aspiracjach, postanawia rzucić pracę kelnerki i spróbować sił w branży modowej. Ma nadzieję na kreatywną pracę w ukochanej dziedzinie, ale jako asystentka ma parzyć kawę, segregować wieszaki i robić inne, podobnie nierozwijające czynności. W barze, w którym pracuje Monica, poznaje Marka, który proponuje jej pracę w Bloomingdale’s w jego dziale. Bohaterka jest bardzo szczęśliwa, jednak nie radzi sobie z ogromną zazdrością Rossa, który nie daje jej przestrzeni w związku. Po kolejnej poważnej kłótni spowodowanej chorobliwą zazdrością Rossa, Rachel postanawia, że muszą „zrobić sobie przerwę”. Ross jest zrozpaczony, a dodatkowo dowiaduje się, że Mark właśnie jest u Rachel, by ją pocieszyć. Upija się w barze i spędza noc z inną dziewczyną. Rano bohaterka uświadamia sobie, że kocha Rossa i nie chce żadnych przerw. Mówi to Rossowi. Wkrótce dowiaduje się jednak o wyskoku mężczyzny i po długiej, emocjonalnej kłótni, w której Rachel mówi Rossowi, że nie może z nim być, bo nie jest w stanie już mu zaufać, rzuca go. 


Po rozstaniu bohaterowie mają trudne relacje. Ciągle się kłócą, a gdy dziewczyna wypomina mężczyźnie zdradę, ten powtarza, że „mieli przerwę”. Rachel nie zabiera go na wyjazd na narty, na który zaprasza pozostałych przyjaciół. Ross pokazuje, że dalej zależy mu na Rachel, gdy rezygnuje z ważnego występu w telewizji, by towarzyszyć kobiecie w szpitalu, kiedy ta łamie żebro. Gdy Rachel się o tym dowiaduje, jest pod wrażeniem poświęcenia Rossa. 


Rachel zgadza się na umówienie przyjaciółki Phoebe z Rossem, tylko dlatego, że myśli, iż jest ona dalej łysa. Dowiaduje się jednak, że kobieta ma piękne włosy i w ogóle jest bardzo atrakcyjna. Wybucha w niej zazdrość i namawia Bonnie, by ponownie ogoliła głowę. Dziewczyna robi to. Ross, widząc ją, jest lekko przerażony. Rachel i Ross, pod wpływem chwili, wyznają sobie uczucia i całują się.


Sezon 4


Rachel i Ross decydują się do siebie wrócić. W tej sytuacji mężczyzna zrywa z Bonnie, ale zanim ma do czegoś dojść, Rachel wręcza Rossowi kilkunastostronicowy list, który każe mu przeczytać, zanim będą mogli do siebie wrócić. Ross zasypia, czytając list i kiedy rano widzi bohaterkę, mówi jej, że list przeczytał. Dziewczyna pyta go więc, czy jest w stanie zrobić to, o co poprosiła go w liście. Zdezorientowany Ross nieopatrznie odpowiada, że owszem, jest. Pogodzona para spędza ze sobą noc, jednak po wszystkim Rachel cały czas nawiązuje do listu, w którym obarcza bohatera całą winą za rozpad ich poprzedniego związku. Gdy po raz kolejny nawiązuje do rzekomej zdrady Rossa, ten nie wytrzymuje i wybucha słowami, że „przecież mieli przerwę!”. Bohaterowie ponownie zrywają. Wkrótce zaczynają robić sobie na złość, desperacko umawiając się na randki z przypadkowymi osobami. 


Rachel i Monica biorą udział w zawodach, w których konkurują z Joeyem i Chandlerem. Konkurs ma rozstrzygnąć, czy to dziewczyny znają lepiej sąsiadów, czy vice versa. Po wyrównanej walce, dziewczyny w końcu przegrywają i są zmuszone do przeprowadzki do mieszkania chłopców. Rachel jest zrozpaczona, bo uwielbiała swoje „dziewczyńskie” mieszkanie. Po jakimś czasie Rachel i Monice udaje się odzyskać lokum. Mężczyźni oddają im je z powrotem za to, że przez minutę mogą oglądać, jak dziewczyny się całują. 


Rachel nie jest zadowolona ze swej pracy i chce już rezygnować, jednak nagle zostaje stylistką przystojnego Joshua i postanawia zostać na stanowisku. Dodatkowo szef prosi ją, by zaopiekowała się jego siostrzenicą, która przylatuje w odwiedziny z Londynu. Przez zainteresowanie atrakcyjnym klientem, Rachel nie ma czasu zająć się siostrzenicą szefa – Emily i prosi o zastępstwo Rossa. Emily i Ross bardzo się do siebie zbliżają i dość szybko rozpoczynają związek. Podczas gdy ich relacja kwitnie, Rachel i Joshua zaczynają się umawiać. Wszystko jest w porządku do momentu, gdy Rachel nie dowiaduje się o zaręczynach Rossa z Emily. Wtedy to nie jest w stanie powstrzymać zazdrości i próbuje namówić chłopaka również na szybki ślub. Zdziwiony Joshua odmawia, gdyż jest świeżo po rozwodzie, a właściwie dopiero rozpoczął relację z Rachel. Ostatecznie zrywają. 


Chociaż Ross zaprasza Rachel na ślub w Londynie, kobieta nie decyduje się na niego lecieć, gdyż byłoby to dla niej zbyt bolesne. Decyduje się zostać w Nowym Jorku z Phoebe, jednak gdy już wszyscy przyjaciele są w Londynie i przygotowują się do ślubu, nagle uświadamia sobie, że wciąż kocha Rossa. Postanawia pojawić się w Londynie i wyznać mu uczucia. Phoebe odradza to Rachel, jednak jest ona nieprzejednana. Bohaterka dociera tuż przed ceremonią, jednak widząc szczęście ukochanego mężczyzny z Emily, nie mówi mu prawdy, a jedynie gratuluje i siada wraz z przyjaciółmi na ceremonii. Ślub się rozpoczyna, ale gdy dochodzi do przysięgi, zdenerwowany Ross, będąc świadomy obecności Rachel, myli imię i zamiast „Emily”, mówi „Rachel”.


Sezon 5


Rachel jest zaskoczona, lecz również trochę szczęśliwa, słysząc swoje imię zamiast Emily. Nie daje jednak tego po sobie poznać. Widząc, jak bardzo załamany jest Ross po stracie Emily, godzi się lecieć z nim na miesiąc miodowy zamiast żony. Rachel i Ross już mają wylatywać, gdy nagle na lotnisku zjawia się Emily. Widząc ich razem, odchodzi, a Ross biegnie za nią. Rachel odbywa więc podróż sama, z czego jest zdecydowanie niezadowolona po powrocie. 


Rachel, mimo odradzających jej to przyjaciółek, w końcu wyznaje uczucia Rossowi. Po tym dostaje jednak ataku śmiechu i uświadamia sobie, jak absurdalne było jej wyznanie w obecnej sytuacji. Emily zgadza się wrócić do Rossa i zamieszkać w Nowym Jorku tylko pod warunkiem, że zerwie kontakt z Rachel. Ross zgadza się, jednak po pewnym czasie uświadamia sobie, że postępuje całkowicie wbrew sobie. Emily decyduje więc, że przyszedł czas na rozwód. 


Rachel obiecuje sobie, że od nowego roku kończy z plotkowaniem. Kiedy jednak dowiaduje się o związku Moniki i Chandlera, nie jest jej łatwo utrzymać tajemnicę. Pewnego dnia, ponieważ zostaje w domu zupełnie sama, postanawia chodzić po nim nago. Ross, widząc to z okna, uznaje to za prowokację. Przychodzi do jej apartamentu pewny siebie, jednak dowiaduje się, że Rachel wcale go nie prowokowała. W drodze do Las Vegas cały czas robią sobie na złość, aż w końcu splot wydarzeń sprawia, że wspólnie upijają się w pokoju hotelowym i biorą ślub w kaplicy. 


Sezon 6


Ross i Rachel rano dowiadują się o swoim ślubie. Bohaterka, zdecydowanie bardziej niż bohater, zarządza jak najszybsze anulowanie małżeństwa. Okazuje się, że anulowanie nie jest możliwe i konieczny jest rozwód, co nie uśmiecha się Rossowi – dwukrotnemu rozwodnikowi. 


Rachel dowiaduje się, że musi wyprowadzić się z mieszkania, bo jej miejsce zajmie Chandler. Zanim do tego dochodzi, między dziewczynami ma miejsce kilka emocjonalnych scen – wieloletnie, wspólne zamieszkanie odbiło swoje piętno. W końcu bohaterka wprowadza się do Phoebe. W wyniku nieszczęśliwego wypadku ich mieszkanie płonie i czekając na remont, dziewczyny muszą znaleźć sobie mieszkanie zastępcze. Phoebe wprowadza się do Moniki i Chandlera, a Rachel do Joeya. 


Niedługo po tym w odwiedziny do Rachel przyjeżdża jej rozpieszczona, młodsza siostra – Jill. By zrobić na złość siostrze, zaczyna spotykać się z Rossem. Mężczyzna po pewnym czasie uświadamia sobie jednak, że umawianie się z Jill raz na zawsze przekreśla jego relację z Rachel i zrywa z dziewczyną. Bohaterka zaczyna umawiać się z ojcem dziewczyny Rossa – Paulem. Układa im się całkiem dobrze, do czasu aż mężczyzna, zachęcony przez Rachel, nie zaczyna zbyt wylewnie okazywać uczucia. 


Sezon 7


Rachel jest trochę zazdrosna o zaręczyny Moniki i Chandlera, ale udaje, że nie jest. Ponieważ czuje się samotna, zastanawia się wraz z Rossem, czy nie powinni do siebie wrócić. Monica przyłapuje ich całujących się na korytarzu. Jest zła, iż Rachel jest na tyle atencyjna, że postanowiła popsuć zaręczyny, zmniejszając pocałunkiem rangę wydarzenia. 


Rachel dostaje awans w pracy, dzięki czemu przysługuje jej asystent. Na to stanowisko zatrudnia młodego Taga, który od razu wpada jej w oko. Zaczynają się umawiać, jednak Rachel zrywa z nim w trzydzieste urodziny, gdy uświadamia sobie, jak bardzo dzielą ich cele życiowe. 


Bohaterka bierze udział w przygotowaniach do ślubu Moniki i Chandlera, między innymi udaje się w poszukiwaniu sukni ślubnej i współorganizuje wieczór panieński. Rano, w dniu ślubu, znajduje wraz z Phoebe w koszu na śmieci pozytywny test ciążowy. Phoebe jest pewna, że należy on do Moniki.


Sezon 8


Na weselu Rachel wyznaje Phoebe i Monice, że to ona spodziewa się dziecka. Później wyznaje również pozostałym przyjaciołom, a na końcu ojcu dziecka – Rossowi. Przyjaciele również dowiadują się, kto jest ojcem. Ross, choć początkowo jest w szoku, zaczyna aktywnie uczestniczyć w życiu dziecka i udaje się z Rachel na USG. 


Przyjaciele znajdują taśmę z filmem ze spotkania Rachel i Rossa, które zaowocowało ciążą. Wychodzi z niego, że to Rachel zaczęła uwodzić mężczyznę. Pomimo ciąży Rachel pragnie dalej korzystać z życia singielki, więc umawia się na randkę z aktorem z oper mydlanych. Gdy ten dowiaduje się o jej ciąży, zrywa z nią. Zaczyna rozważać powrót do związku z Rossem, ale na przeszkodzie staje jej jego relacja z Moną. Nie trwa ona jednak długo – Rachel staje się powodem ich zerwania. 


Kolejną osobą, która uczuciowo pojawia się w życiu Rachel, jest Joey. Mężczyzna zakochuje się w przyjaciółce, lecz gdy jej to wyznaje, ta odrzuca jego miłość. Na początku atmosfera między nimi jest dość niekomfortowa, ale wkrótce wraca do normy. Rachel wprowadza się do Joeya. Jej poród opóźnia się. Gdy w końcu trafia do szpitala, poród okazuje się długi i trudny. Matka Rossa daje mu pierścionek babci, by ten oświadczył się matce swego dziecka. Mężczyzna bierze go, ale nie zamierza się oświadczać. Rachel rodzi zdrową dziewczynkę – Emmę. Rossowi wypada z kieszeni pierścionek. Gdy Joey podnosi go i pokazuje Rachel, kobieta myśli, że ten jej się oświadcza. Mówi „tak”. 


Sezon 9


Ross postanawia, że nie będzie już chodził więcej na randki, gdyż ma nadzieję na związek z Rachel.  Widząc jednak przez okno, jak Rachel całuje się z nowym znajomym, zmienia swoje plany. Rachel nie jest jednak pewna swojej nowej relacji i chce porozmawiać o tym z Rossem. Gdy przychodzi do mieszkania, zastaje go z nową dziewczyną. Jest na niego bardzo zła i wyprowadza się do Joeya. 


Rachel ma sen, w którym jest zakochana w Joeyu. Uświadamia sobie, że naprawdę coś do niego czuje i postanawia mu to wyznać. Chłopak zaczyna się jednak spotykać z Charlie. Przyjaciele wyjeżdżają na Barbados, gdzie następuje kumulacja wszystkich wydarzeń. Charlie rozstaje się z Joeyem, by być z Rossem, a Rachel wyznaje uczucia Joeyowi, którego uczucia do niej wracają.


Sezon 10


Po powrocie do Nowego Jorku, Rachel i Joey zaczynają się spotykać, jednak Ross, gdy się o tym dowiaduje, bardzo ciężko to przeżywa. Dla jego dobra oraz dlatego, że nie do końca wychodzi im w relacji, postanawiają się rozstać i pozostać przyjaciółmi. Bohaterka postanawia odpocząć na jakiś czas od mężczyzn i skupić się na dziecku. Urządza mu pierwsze urodziny i wymaga od wszystkich, by pojawili się na przyjęciu. Zapisuje też Emmę na konkurs piękności, który dziewczynka wygrywa. Staje się dość nadopiekuńczą mamą – nie pozwala nawet małej huśtać się na huśtawkach. 


Tata Rachel ma zawał, co sprawia, że dziewczyna przeżywa ciężkie chwile. Słabszy stan sprawia, że chce ona spędzić noc z Rossem, jednak ten odmawia, by nie wykorzystywać jej w trudnym momencie. Sytuacja sprawia, że dziewczyna właściwie czuje się jeszcze gorzej. Na domiar złego Rachel zostaje zwolniona z pracy. Przez przypadek napotyka na Marka, który z uwagi na dawną znajomość proponuje jej atrakcyjną pracę w Luis Vuitton w Paryżu. Kobieta decyduje się podjąć się pracy w Europie. Monica urządza jej pożegnalną imprezę, podczas której Rachel żegna się z wszystkimi poza Rossem. Później pojawia się w jego mieszkaniu, tłumacząc mu, że pożegnanie z nim jest dla niej zbyt trudne, bo znaczy on dla niej bardzo wiele. Na zakończenie spotkania całują się i spędzają ze sobą noc. 


To wydarzenie, ku rozczarowaniu Rossa, nie sprawiło, że Rachel decyduje się zostać w Nowym Jorku. Ross postanawia więc podjąć się ostatniej próby zatrzymania dziewczyny i wyznaje jej na lotnisku uczucia. Rachel docenia to, ale i tak wsiada na pokład samolotu. Załamany Ross wraca do mieszkania i odsłuchuje świeże nagranie od Rachel. Dziewczyna mówi, że też żywi do niego uczucia i w ostatniej chwili decyduje się wysiąść z samolotu. Kilka sekund później Ross widzi ją w drzwiach swego mieszkania. Szczęśliwi wyznają sobie uczucia i decydują, że już nigdy się nie rozdzielą. W finałowej scenie wszyscy są szczęśliwi, że Ross i Rachel w końcu do siebie wrócili.


 

Pełna biografia »

Rachel Green - powiązania postaci

Rachel Green
Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com
Aktor: Jennifer Aniston
Profesja: kelnerka, pracownica branży modowej
Córki: Emma Geller-Greene

Rachel Green - Opinie

9 + 9 =

Przyjaciele - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne