Fot: Krzysztof Stefaniak / Shutterstock.com

Chandler Bing

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Chandler jest jednym z głównych bohaterów serialu “Przyjaciele”. Postać tę odtwarza Matthew Perry. Jego najlepszymi przyjaciółmi są Joey Tribiani – współlokator oraz Ross Geller – brat Moniki. Po wyprowadzce od Joeya Chandler zamieszkuje z Monicą. Po kilku sezonach zostaje jej mężem oraz adopcyjnym ojcem Eriki i Jacka. Początkowo zajmuje się analizą danych statystycznych w firmie informatycznej, by następnie zrezygnować z nużącej go pracy i rozpocząć staż w agencji reklamowej. Chandler jest znany z ironii występującej w jego codziennej mowie i sarkazmu, którym często raczy przyjaciół. Potrafi doskonale śmiać się z samego siebie, swojego niepowodzenia w relacji z kobietami i zdarzających mu się upokarzających sytuacji. Jest elokwentny, oczytany i ma duszę romantyka. Ma problem z zaangażowaniem się w relacje romantyczne, jednak gdy już w jakąś wejdzie, jest całkowicie oddany wybrance. Źródeł swoich uczuciowych problemów upatruje w dzieciństwie oraz relacji z rodzicami. Jego ojciec jest znanym transwestytą występującym w klubie w Las Vegas, co wciąż trudno przepracować Chandlerowi.  


WYGLĄD


Chandler jest szczupłym, ciemnowłosym mężczyzną o niebieskich oczach. W kolejnych sezonach jego sylwetka trochę się powiększa, zaczyna też nosić okulary. Często zakłada na siebie koszulę rozpinaną, a na to dziwaczną, brązową kamizelkę w kratę. 


BIOGRAFIA


Sezon 1


W momencie gdy poznajemy bohatera, jest on sarkastycznym dwudziestosześciolatkiem dzielącym mieszkanie z Joeyem – wiecznym obiektem jego żartów. Co jakiś czas wraca do niestabilnego związku z Janice, która, zdaniem jego przyjaciół, jest niezwykle denerwująca. Podobnie sytuacja ma się u niego z paleniem papierosów, które rzuca i do którego wraca z dość dużą częstotliwością. W wolnym czasie uwielbia oglądać Knicksów, “Słoneczny Patrol“ oraz grać z Joeyem w piłkarzyki. 


Ponieważ jego korporacyjna praca niezwykle go nudzi, postanawia udać się do doradcy zawodowego, który ku jego rozczarowaniu umieszcza idealną pracę dla niego w tych samych kategoriach. Ponieważ Ross jest jego najlepszym przyjacielem, nieustannie pociesza go, początkowo po rozstaniu z Carol, a następnie widząc, że przyjaciel nie ma szans na związek z wymarzoną Rachel. Pod koniec sezonu Chandler przypadkowo informuje Rachel o tym, że Ross jest w niej zakochany, czym ją zaskakuje.


Sezon 2


Chandler czuje się winny, że powiedział Rachel o uczuciach Rossa do niej, jednocześnie doradzając mu, by dał sobie spokój z myśleniem o Rachel. Kiedy Ross wraca do Nowego Jorku, będąc w świeżym związku z Julie, próbuje zwrócić go z powrotem w stronę Rachel. Ross jednak jest z Julie na tyle szczęśliwy, że Chandler postanawia dać mu spokój. Gdy Ross dowiaduje się o uczuciach Rachel, Chandler pomaga mu w podjęciu decyzji, proponując stworzenie listy wad i zalet obu pań i porównanie ich. Ross w końcu wybiera Rachel, która przypadkowo dowiaduje się o liście przepełnionej jej wadami i odrzuca Rossa. Chandler jest pełen poczucia winy i czuje się szczęśliwy, gdy Rachel i Ross w końcu są razem. 


Pewnego dnia Chandler wraz z Joeyem zabierają Bena – syna Rossa, na spacer. Zajęci flirtowaniem zostawiają dziecko w autobusie i znajdują je potem w centrum opieki społecznej. Któregoś dnia Monica zdradza przyjaciołom tajemnicę – mówi o trzecim sutku Chandlera. Jest on bardzo zły z tego powodu. 


Chandler i Joey są pod wrażeniem Richarda – chłopaka Moniki, z którym spędzają mnóstwo czasu, gdyż, jak się okazuje, zaczynają traktować go po ojcowsku. Pod koniec sezonu bohater poznaje w internecie dziewczynę, z którą bardzo dobrze mu się rozmawia. Gdy się spotykają, okazuję się być nią Janice. 


Sezon 3


Na początku trzeciego sezonu Chandler i Janice tworzą romantyczny i pełen pasji związek. Chandler jest tak zakochany w wybrance, że nie przeszkadzają mu jej irytujący głos i śmiech. Nie mogą ich natomiast znieść przyjaciele, a szczególnie Joey, którego Chandler przekonuje do podjęcia próby polubienia Janice i spędzenia z nią trochę czasu we dwoje – nieskutecznej. Po pewnym czasie dowiaduje się o pocałunkach Janice z byłym mężem. Kobieta informuje go, że kocha zarówno jego, jak i byłego męża i nie może się zdecydować. W końcu Chandler sam proponuje jej powrót do męża i dzieci – nie chce być powodem rozpadu rodziny. 


Po rozstaniu bohater topi smutki w alkoholu i podczas imprezy spędza noc z jedną z kilku sióstr Joeya. Gdy okazuje się, że nie pamięta, która z nich to była, Joey jest bardzo zdenerwowany. Jako starszy brat nie chce pozwolić na przedmiotowe traktowanie swych sióstr. Chandler przeprasza współlokatora oraz jego siostry za swoje zachowanie i obiecuje, że więcej się to nie powtórzy. Po rozstaniu bohater wraca do palenia papierosów. Pomaga również Rossowi poradzić sobie z rozstaniem. 


Chandler wdaje się w romans z szefową Rachel Joanną. Kontynuuje relację z nią, mimo braku uczuć, bo boi się konfrontacji. Pod koniec sezonu, gdy wszyscy przyjaciele wyjeżdżają wspólnie nad morze, Chandler zadaje Monice pytanie, czy hipotetycznie umówiłaby się z nim, gdyby nikogo innego nie było do wyboru. Monica w ostateczności stwierdza, że być może. 


Sezon 4


Po hipotetycznym pytaniu Chandlera do Moniki, przyjaciele wraz Joeyem odpoczywają na plaży. Monica zostaje poparzona przez meduzę, a jedyną receptą na ból okazuje się nasikanie na miejsce oparzenia. Chandler czyni więc swoją powinność, sikając na przyjaciółkę. Cała trójka obiecuje sobie, że to, co się wydarzyło na plaży, pozostanie na plaży, ale reszta przyjaciół dość szybko się o wszystkim dowiaduje. 


Gdy Chandler przypadkowo wpada na Joannę, romans się powtarza. Tym razem mężczyzna dostaje już nakaz od Rachel, by natychmiast zakończył znajomość z jej szefową. W tym sezonie Chandler zakochuje się również w dziewczynie Joeya – Kathy. Stara się jej unikać, gdyż spotykanie jej nie polepsza jego trudnej sytuacji uczuciowej. Pewnego dnia on i Kathy całują się i okazuje się, że dziewczyna również darzy go uczuciami. Chandler ma ogromne poczucie winy i mówi o wszystkim przyjacielowi, który postanawia mu tego nie wybaczyć. W końcu zgadza się, by Chandler odkupił swoje winy, siedząc przez sześć godzin w pudle, nie odzywając się i myśląc o swoim zachowaniu. Podczas gdy bohater siedzi w pudle, przybywa Kathy, która mówi, że wyprowadza się do Chicago i żałuje, że ich relacja nigdy nie mogła mieć miejsca. Joey, widząc, jak bardzo przyjaciel się dla niego poświęca, wybacza mu wszystko i zachęca go, by ratował relację z Kathy. 


Chandler i Joey oraz Monica i Rachel postanawiają zagrać w quiz wiedzy o nich samych, który ma rozstrzygać Ross. Stawką jest zamiana apartamentów. Dziewczyny przegrywają i muszą opuścić swój apartament na rzecz sąsiadów. Po kilku miesiącach wpadają jednak na pomysł, jak odzyskać utęskniony apartament. Całują się przez minutę na oczach chłopców, którzy bez problemu oddają apartament. 


Pewnego razu Chandler dowiaduje się, że Kathy zdradziła go ze swoim partnerem teatralnym. Jest zdewastowany, ale Rachel, Monica i Phoebe pomagają mu uporać się ze stratą. W końcowych odcinkach sezonu Chandler zostaje drużbą Rossa, który planuje ślub z Emily. Kiedy przylatuje na ślub do Londynu, czuje się nieco przytłoczony i tęskni za Nowym Jorkiem, a humoru nie polepsza mu wzniesienie nieudanego toastu. Gdy nieznajomy mężczyzna nazywa Monicę matką Rossa, Chandler pociesza ją i nazywa najpiękniejszą kobietą jaką poznał. Monica całuje go i para spędza ze sobą pierwszą wspólną noc. Choć o poranku z początku jest między nim dziwnie, postanawiają kontynuować romans do momentu powrotu do kraju.


Sezon 5


Chociaż Monica i Chandler decydują się zakończyć romans w Londynie, kontynuują go też po powrocie, trzymając go w tajemnicy przed przyjaciółmi. Podczas Święta Dziękczynienia Chandler przypomina sobie sytuację sprzed kilku lat, podczas której Monica upuściła nóż, który następnie upadł mu na palec u nogi. Budzą się wspomnienia i jest na nią zły. Monica, by rozweselić ukochanego, wkłada sobie na głowę indyka i odstawia przed Chandlerem taniec. Spełnia on swoje zadanie, a Chandler przypadkowo wyznaje Monice, że ją kocha. Dziewczyna jest bardzo szczęśliwa. Mimo usilnych starań z obu stron, wszyscy przyjaciele w końcu dowiadują się o ukrywanym związku. Są zaskoczeni, ale bardzo zadowoleni. 


W pewnym momencie uaktywnia się u Chandlera strach przed zaangażowaniem w relację. Żeby go pokonać, na siłę oświadcza się Monice. Dowiaduje się jednak, ku swej radości, że ona również nie jest jeszcze gotowa na małżeństwo. Phoebe wykorzystuje strach przed zaangażowaniem przyjaciela i prosi go, by wyperswadował jej chłopakowi pomysł wspólnego zamieszkania. 


Joey dostaje propozycję gry w niezależnym filmie. W tym celu jedzie do Las Vegas z Chandlerem, który wyraża wątpliwości związane z nową produkcją. Joey oskarża Chandlera o to, że ten w niego nie wierzy i wyrzuca go z samochodu. Mężczyźni później godzą się i wszyscy przyjaciele postanawiają dołączyć do Joeya w Las Vegas. Chandler z Monicą dodatkowo świętują tam swoją pierwszą rocznicę. Na miejscu bohater dowiaduje się o kolacji Moniki z byłym chłopakiem i jest bardzo zły, jednak uspokaja się, gdy Monica mówi, iż nie jest już nim zainteresowana. W końcu para postanawia wziąć ślub w Las Vegas, jeśli tylko wygrają grę w kasynie. Wygrywają, ale ze ślubu w końcu rezygnują, widząc pijanych Rachel i Rossa, którzy właśnie się pobrali.


Sezon 6


Mimo że kwestia ślubu Chandlera i Moniki została już przez nich poruszona, w końcu oboje uświadamiają sobie, że nie są na niego jeszcze gotowi. Chandler proponuje Monice natomiast, by razem zamieszkali. Kobieta zgadza się, tym samym Chandler wyprowadza się od Joeya i zastępuje Rachel w mieszkaniu Moniki. Przy pierwszej okazji para zaczyna kłócić się na temat przeznaczenia byłego pokoju Rachel – pokój gier czy pokój gościnny. W końcu wygrywa koncepcja Moniki – pokój dla gości. 


Pod koniec sezonu szóstego dowiadujemy się, że Chandler planuje oświadczyć się Monice, w tym celu wybiera się z Phoebe w poszukiwaniu pierścionka. Zaprasza Monicę do jej ulubionej restauracji, ale wtedy w jej drzwiach pojawia się Richard. Chandler przekłada oświadczyny, a żeby wydawały się one niespodziewane, zaczyna przekonywać Monicę, jak złym konceptem jest małżeństwo. Jest w tym przekonujący, a we wszystkim nie pomaga fakt, że Richard wyznaje Monice miłość i chęć poślubienia jej. Monica nie wie, co robić i zaczyna stawiać relację z Chandlerem pod znakiem zapytania. Dowiaduje się jednak od Joeya o nieumiejętnym planie mężczyzny i sama postanawia mu się oświadczyć. W końcu oboje się sobie oświadczają i ogłaszają przyjaciołom swoje zaręczyny. 


Sezon 7


Gdy okazuje się, że rodzice Moniki przeznaczyli wszystkie pieniądze z funduszu weselnego na domek plażowy, Monika próbuje przekonać Chandlera, by wykorzystał na wesele swoje  oszczędności. Bohater początkowo się nie zgadza, jednak w końcu postanawia uszczęśliwić narzeczoną. Ona jednak stwierdza, że to ślub z mężczyzną, a nie samo wystawne wesele dostarczy jej szczęścia. Decydują się więc na skromniejszy ślub i zaoszczędzenie pieniędzy na przyszłość. Monica przedstawia Chandlera rodzicom jako swego narzeczonego. Mężczyzna, z początku bardzo się denerwując, zalicza parę wpadek, ale w końcu rodzice Moniki go akceptują. Bohater dowiaduje się też, że Monica pierwotnie w Londynie zamierzała spędzić noc z Joeyem, ale przypadkowo wpadła na Chandlera. Jest mu przykro, lecz Monica i Joey przekonują go, że był to najlepszy zbieg okoliczności, jaki mógł mieć miejsce, ponieważ oboje odnaleźli miłość. Monica namawia też narzeczonego, by przed ślubem pogodził się z dawno niewidzianym ojcem i zaprosił go na ślub. Chandler robi to i jest za ten pomysł wdzięczny Monice. Mężczyzna ma też problem z napisaniem przysięgi małżeńskiej, a w przeddzień ślubu dostaje ataku paniki i chowa się w swoim biurze. Odnajduje go tam Ross i razem przepracowują lęk Chandlera, który utwierdza się w tym, że kocha Monicę i pragnie ją poślubić.


Sezon 8


Tuż po weselu giną zdjęcia, które zostały na nim wykonane. Chandler z Rossem desperacko próbują je odnaleźć, uczestnicząc w ślubie obcych osób i wykonując nowe zdjęcia. Mężczyzna jest też zmartwiony tym, że Monica żałuje, iż już nigdy nie będzie panną młodą. Zdaje sobie jednak sprawę, że żonie chodzi bardziej o atmosferę weselną niż samą kwestię ślubu. Chandler wspiera Joeya, gdy ten zakochuje się w Rachel i pociesza go, kiedy wyznaje jej uczucia, a ona je odrzuca. Odkrywa też swoją pasję do długich kąpieli, tym samym czując się bardziej komfortowo ze swą męskością. Ogłasza swoją gotowość do zostania ojcem, gdy widzi, jak Rachel rodzi córkę.


Sezon 9


Chandler i Monica zaczynają starać się o dziecko. Mężczyzna przypadkowo przyjmuje propozycję pracy w Tulsie i decyduje się spędzać tam kilka dni w tygodniu. Monica, choć początkowo ma przeprowadzać się tam z nim, dostaje doskonałą pracę w restauracji w Nowym Jorku i zostaje w domu. Ich relacja jest więc w pewien sposób wystawiona na próbę, szczególnie, że sytuacja utrudnia staranie się o dziecko. 


Przełomowa sytuacja ma miejsce podczas Świąt Bożego Narodzenia. Chandler musi spędzić je w pracy, w której jedna ze współpracowniczek próbuje go uwieść. Mężczyzna odmawia, uświadamiając sobie jednocześnie, jak bardzo kocha żonę i jak bardzo nienawidzi swojej pracy. Zwalnia się z niej i po jakimś czasie bycia bezrobotnym zatrudnia się jako stażysta w agencji reklamowej. Okazuje się być bardzo dobry w nowej pracy, więc szybko otrzymuje awans. 


Chandler i Monica dowiadują się, że nie mogą mieć dzieci. Są zdruzgotani, ale decydują się na adopcję. 


Sezon 10


Chandler i Monica rozpoczynają proces adopcyjny, co wcale nie okazuje się łatwe. Erica – dziewczyna, która ma urodzić im dzieci, jest pod wrażeniem, że oboje są lekarzami i jest pewna swego wyboru. Okazuje się, że w agencji adopcyjnej doszło do pomyłki i Chandler, mimo że obawia się odmowy, postanawia powiedzieć prawdę, by mieć czystą kartę. Erica na początku jest zła, że para utrzymywała ją jakiś czas w kłamstwie, ale w końcu decyduje się na ich wybór, po rozczulającej przemowie Chandlera. Bohater, by zapewnić dziecku spokojne dorastanie, postanawia wraz z żoną wyprowadzić się do miejscowości pod Nowym Jorkiem. Kupują więc wraz z Monicą dom. 


Okazuje się, że Erica zamiast jednego dziecka rodzi bliźnięta. Para na początku jest przytłoczona informacją, ale po chwili ogromnie się cieszy. Córkę nazywają Erica, a syna Jack – po ojcu Moniki. Znamienne jest to, że Chandler okazuje się wypowiedzieć ostatnie zdanie w serialu. Gdy przyjaciele ostatni raz, z sentymentem, spoglądają na mieszkanie, z którego się wyprowadzają, Rachel pyta czy pójdą na kawę. Chandler, z charakterystycznym dla siebie sarkazmem odpowiada: „Jasne. Gdzie?”, podczas gdy oczywiste jest, iż wszyscy wybiorą się do kawiarni Central Perk, w której spędzają każdy dzień.


 

Pełna biografia »

Chandler Bing - powiązania postaci

Chandler Bing
Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com
Aktor: Matthew Perry
Profesja: analityk danych, stażysta i pracownik agencji reklamowej

Chandler Bing - Opinie

6 + 4 =

Przyjaciele - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne