Fot: Krzysztof Stefaniak / Shutterstock.com

Phoebe Buffay

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Phoebe jest jedną z sześciu głównych postaci serialu “Przyjaciele”. Jej postać odgrywa Lisa Kudrow. Początkowo dwudziestosześciolatka jest współlokatorką i najlepszą przyjaciółką Moniki. Potem zamieszkuje też jakiś czas z Rachel. Pod koniec trwania serialu bierze ślub z Mikiem. Ma siostrę bliźniaczkę Ursulę, z którą jednak się nie lubi i raczej nie utrzymuje kontaktu. Phoebe jest masażystką, która jednak nie ma swojego stałego miejsca pracy, ale odwiedza poszczególnych klientów. Na pracę na etacie nie pozwala jej fakt, że jest wolnym duchem, który nie chce się nigdzie szufladkować. Po godzinach koncertuje w kawiarni Central Perk, w której przyjaciele spędzają popołudnia. Kariera muzyczna niespecjalnie jej wychodzi, albowiem natura nie obdarzyła jej zbyt wielkim talentem, ale wszyscy zbyt ją lubią, by przyznać to głośno. Phoebe jest najbardziej zakręcona z całej paczki. Uwielbia wszystko, co niekomercyjne i niekonwencjonalne, wierzy w wędrówkę dusz, reinkarnację i jest obeznana w tematach spirytualistycznych. Ma wiele dziwnych zainteresowań. Jest bardzo wrażliwa. Boli ją cierpienie zwierząt, a także innych organizmów żywych. Jest wegetarianką. Czasem to, co mówi bądź robi, wydaje się szalone i pozbawione logiki, ale właśnie taką Phoebe przyjaciele kochają najbardziej. Mimo że czasem humorzasta, jest najmniej  problematyczna z dziewcząt, zawsze otwarta, uśmiechnięta i bezinteresownie oddana innym. 


WYGLĄD


Bohaterka jest wysoką, szczupłą, zawsze uśmiechniętą dziewczyną z długimi blond włosami. Ubiera się bardzo alternatywnie, w klimatach hippie, czasami wręcz dziwacznie. Często nosi długie swetry, spódnice i sukienki oraz ma na sobie dużo biżuterii. 


BIOGRAFIA


Wczesne życie


O ile u reszty przyjaciół nie wpływa ono bezpośrednio na późniejsze życie, tak u Phoebe jest zasadnicze. Bohaterka wraz ze swoją bliźniaczką Ursulą są dziećmi dziewczyny, która nie będąc gotowa na zostanie mamą, oddała dzieci do adopcji. Dziewczynki zostały zaadoptowane przez Lily i Franka. Po jakimś czasie Frank zostawił partnerkę i córeczki i odszedł do innej kobiety. Zrozpaczona Lily popełniła samobójstwo, które cały czas odbija się na życiu Phoebe, gdyż często o nim wspomina. Bohaterka wylądowała na ulicy w wieku czternastu lat, nie miała łatwego życia - musiała sama walczyć o przetrwanie. Przez jakiś czas pomieszkiwała w spalonym samochodzie. Nie chodziła do liceum ani na studia, ale dzięki samodzielnej nauce ma szeroką wiedzę o świecie i włada kilkoma językami.


Sezon 1


W sezonie 1 zostaje nakreślona historia Phoebe, a jej postać zostaje ukazana w aurze ekscentryzmu,  dziwaczności i spirytualizmu. Dowiadujemy się, iż jest masażystką i grywa w Central Perk.


Sezon 2


Wychodzi na jaw, że Phoebe od kilku lat jest żoną kanadyjskiego, homoseksualnego tancerza na lodzie – Duncana. Dziewczyna potajemnie kocha się w tancerzu i jest załamana, gdy ten przybywa, by się z nią rozwieść. Uświadomił sobie bowiem, że jednak nie jest gejem i pragnie wziąć ślub ze swą nową wybranką.


Równoległe Phoebe zaczyna poszukiwać swego ojca. Dowiaduje się tym samym, że ma przyrodniego brata – Franka Jr. Okazuje się, że jego rodzina też została opuszczona przez ojca Phoebe. 


Sezon 3


Phoebe postanawia zbliżyć się do swojego przyrodniego brata. Spędzają więc coraz więcej czasu razem. Kiedy Frank zakochuje się w kilkadziesiąt lat starszej Alice, siostra próbuje przemówić mu do rozsądku, ale okazuje się, że miłość jest silniejsza. Jej brat i Alice biorą ślub. Wkrótce dowiaduje się, że kobieta, o której zawsze myślała jako o przyjaciółce swojej biologicznej matki, w istocie jest właśnie jej matką. Na początku dziewczyna jest w szoku i nie chce z mamą rozmawiać, ale po jakimś czasie zbliżają się do siebie.


Sezon 4


Frank i Alice informują Phoebe, że bez powodzenia starają się o dziecko. Pytają ją, czy nie zechciałaby zostać ich surogatką. Dziewczyna rozważa jakiś czas wszystkie za i przeciw, w decyzji mają też swój udział przyjaciele i mama. W końcu się zgadza. Phoebe ma nadzieje na powodzenie zapłodnienia, by nie zawieść pełnych nadziei przyszłych rodziców, ale lekarz informuje ją, że szanse na zajście w ciąże są średnie. Ku uciesze wszystkich, zapłodnienie udaje się. Gdy bohaterka udaje się na USG, z zaskoczeniem dowiaduje się, że urodzi trojaczki. Będąc w zaawansowanej ciąży, Phoebe nie może udać się do Londynu na ślub Rossa i Emily. Zostaje w Nowym Jorku i przez telefon słucha przebiegu ceremonii.


Sezon 5


Phoebe denerwuje się, gdy przyjaciele ciągle nawiązują w rozmowach do Londynu. Czuje się wykluczona. Przyjaciele aranżują więc dla niej wyjazd do Atlantic City. Tuż przed wyjazdem dziewczyna zaczyna jednak rodzić, więc przyjaciele zabierają ją do szpitala. Trojaczki brata otrzymują imiona Chandler, Leslie i Frank Jr. Jr. Okazuje się, że jednak biologia i przywiązanie działa mocno i Phoebe wcale nie jest tak łatwo rozstać się z dziećmi, które urodziła. 


Bohaterka zaczyna randkować z policjantem Garym, który dość szybko pragnie angażować się w zobowiązującą relację. Proponuje Phoebe przeprowadzkę do niego, co przeraża dziewczynę. Za namową przyjaciół w końcu się zgadza, jednak zrywa z nim po tym, gdy ten strzela do śpiewającego ptaszka za oknem. 


Dziewczyna bierze udział w pogrzebie swej babci. Poznaje tam swego adopcyjnego ojca Franka, który widząc ją, nie wie, kim ona jest. Postanawia poznać go bliżej, więc udaje prawniczkę zajmującą się sprawami jego matki. Wypytuje go o różne życiowe szczegóły i dowiaduje się, że mężczyzna nie wie nic o losach Lily i bliźniaczek po jego odejściu. Phoebe w końcu mówi mu, kim jest. Frank ogromnie żałuje swoich czynów oraz prosi córkę o wybaczenie i o to, by mógł mieć miejsce w jej życiu. Bohaterka w końcu mu wybacza, ale ich późniejszy kontakt nie wydaje się bliski, gdyż Frank ani razu nie pojawia się już w serialu.


Sezon 6


Phoebe jest jedyną osobą, która wie o tym, że Ross nie anulował ślubu z Rachel w Las Vegas. Przy okazji dowiadujemy się, że Phoebe również wzięła tam kiedyś ślub. Nie przejmowała się tym, bo myślała, że taki ślub liczy się tylko w Vegas. Po tym gdy współlokatorka Phoebe (którą być może zmyśliła) się wyprowadza, bohaterka zachęca Rachel, by się do niej wprowadziła. 


Nadchodzi pierwsza okazja, w której dziewczyna może sprawdzić się jako ciocia – dostaje pod opiekę trojaczki. Phoebe i Rachel, jako świeże współlokatorki, spędzają ze sobą teraz więcej czasu. Niestety w ich mieszkaniu wybucha pożar i dziewczyny muszą tymczasowo się wyprowadzić. Phoebe zamieszkuje u Moniki i Chandlera. Gdy dowiaduje się, że Chandler wkrótce zamierza się oświadczyć, pomaga mu wybrać pierścionek zaręczynowy. 


Sezon 7


W dniu ślubu Moniki i Chandlera Phoebe odkrywa w koszu na śmieci w ich mieszkaniu test ciążowy z wynikiem pozytywnym. Przekonana, że należy do Moniki, informuje wszystkich z ekscytacją, że świeżo upieczone małżeństwo spodziewa się dziecka. Zmuszona do tego Rachel informuje Phoebe, że to ona jest w ciąży i prosi ją o utrzymanie tego faktu w tajemnicy. Phoebe, by chronić przyjaciółkę, prędko zmienia wersję na własną ciążę. Joey, myśląc, że przyjaciółka jest w ciąży, oświadcza się jej. Phoebe przyjmuje zaręczyny, jednak wkrótce okazuje się, że chłopak oświadczył się też Rachel, gdy tylko dowiedział się, że tak naprawdę to ona spodziewa się dziecka. Bohaterka jest wyjątkowo ciekawa, kto jest ojcem dziecka. Podejrzewając o to byłego chłopaka Rachel – Taga, dzwoni do niego i aranżuje jego spotkanie z Rachel. Wkrótce dowiaduje się jednak, że ojcem dziecka jest Ross. 


Sezon 8


Bohaterka poznaje Erica - chłopaka swojej bliźniaczki Ursuli. Dowiaduje się, że ta permanentnie go okłamuje. Gdy Eric zrywa z Ursulą, zaczyna spotykać się z Phoebe. Ponieważ jednak mężczyzna przy każdym zbliżeniu widzi w Phoebe Ursulę, wspólnie decydują, że relacja jest zbyt trudna i dziwna, by ją kontynuować. Później Phoebe zaczyna randkować z Jimem, jednak ta relacja też okazuje się porażką, mimo że dziewczyna wyczytała z fusów herbaty, że będzie to miłość jej życia. Mężczyzna jest ordynarny, niegrzeczny i okazuje się pisarzem „erotycznych powieści dla dzieci”. Kolejna relacja Phoebe również okazuje się nieudana. Parker, w porównaniu z Jimem, wydaje się miłym mężczyzną, ale jego hurraoptymizm i przesadna tendencja do ekscytacji wkrótce wykańczają bohaterkę i decyduje się z nim zerwać. 


Sezon 9


Phoebe umawia się z Joeyem, że wspólnie zaaranżują dla siebie nawzajem podwójną randkę. Joey zapomina jednak o umowie i w desperacji zabiera ze sobą przypadkowego mężczyznę z kawiarni – Mike’a. Przypadkiem okazuje się, że Phoebe i Mike przypadli sobie do gustu i rozpoczynają związek. Dziewczyna zrywa jednak z Mikiem, gdy ten deklaruje, że nigdy nie chce brać ślubu. 


W życiu dziewczyny ponownie pojawia się naukowiec z przeszłości, jej pierwsza poważna miłość – David, który dotychczas zajmował się badaniami naukowymi w Mińsku. David, który tym razem jest gotowy na poważny związek, postanawia oświadczyć się Phoebe. Ta zgadza się, ale Monica obawia się, że nie jest to dobry moment na takie decyzje, gdyż dziewczyna nadal kocha Mike’a. Przyjaciele wyjeżdżają wspólnie na Barbados, gdzie David zamierza się oświadczyć, jednak nagle zjawia się Mike i oświadcza się pierwszy. Okazuje się, że nie jest w stanie żyć bez dziewczyny. Phoebe mówi, że nie potrzebuje na razie pierścionka, a jedynie deklaracji, że mogą planować wspólną przyszłość. Odrzucony David mówi, że żałuje tego, jak postąpił w przeszłości, wybierając badania naukowe zamiast miłości. Phoebe i Joey próbują połączyć też ponownie Rossa i Rachel, ale plan pali na panewce.


Sezon 10


Po powrocie do Nowego Jorku Mike zrywa ze swoją tymczasową dziewczyną i w końcu jest szczęśliwy z Phoebe. Początkowo próbuje oświadczyć się jej na meczu baseballa, później w restauracji, ukrywając pierścionek w cieście, jednak uświadamia sobie, że Phoebe nie jest typem kobiety, którą cieszyłyby owe schematyczne gesty. Gdy decydują się na ślub, postanawiają odrzucić koncept hucznego wesela, a pieniądze na wesele oddać na cele charytatywne. Skromny ślub ma się odbyć w urzędzie miasta. Okazuje się jednak, że Phoebe, choć głęboko skrywała tę myśl, marzy o hucznym weselu. Specjalistką od planowania wesela bohaterki zostaje Monica, która zamęcza Phoebe swoim perfekcjonizmem i szczegółowością. Dziewczyna zwalnia ją z funkcji wedding plannerki, jednak wkrótce uświadamia sobie, że bez niej nie da rady i zatrudnia ją ponownie. Gdy Nowy Jork nawiedza burza śnieżna, Phoebe spontanicznie decyduje się wziąć z Mikiem minimalistyczny ślub przed wejściem do symbolicznej kawiarni Central Perk. 


W ostatnim odcinku to Phoebe odwozi na lotnisko Rossa, by ten zdążył dogonić Rachel i powiedzieć jej, co do niej czuje. 


 

Pełna biografia »

Phoebe Buffay - powiązania postaci

Phoebe Buffay
Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com
Aktor: Lisa Kudrow
Profesja: masażystka

Phoebe Buffay - Opinie

10 + 8 =

Przyjaciele - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne