Fot: Krzysztof Stefaniak / Shutterstock.com

Joey Tribbiani

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Joey to jeden z sześciorga głównych bohaterów serialu "Przyjaciele". Jego postać odtwarza Matt LeBlanc. Jest on najlepszym przyjacielem i początkowym współlokatorem Chandlera. Mieszka wraz z nim naprzeciwko Rachel i Moniki. Później pomieszkuje z Rachel, z innymi współlokatorami, jakiś czas próbuje też mieszkać samodzielnie. Słynie ze swoich włoskich korzeni oraz dużej rodziny (ma sześć sióstr). Zawodowo zajmuje się aktorstwem, jednak nie idzie mu zbyt dobrze w tej profesji i para się różnymi pracami dorywczymi. Staje się rozpoznawalny, gdy udaje mu się dostać rolę doktora Ramoraya w serialu "Dni naszego życia". Jest wielbicielem jedzenia w każdej postaci – mógłby jeść godzinami. Pozostali przyjaciele traktują go nieco pobłażliwie, gdyż często wykazuje się naiwnością, a nawet pewną głupotą. Mimo to go uwielbiają, dostarcza im bowiem wielu zabawnych sytuacji w życiu. Znany jest jako podrywacz, a jego ulubionym typem relacji damsko-męskich są te na jedną noc. Pokazał jednak w serialu, że również zdarza mu się zakochać i potrafi być romantykiem. Jest bardzo oddany przyjaciołom – bardzo wiele jest w stanie dla nich poświęcić i zawsze potrafi ich podnieść na duchu. Podobnie jak Chandler, w wolnym czasie Joey uwielbia oglądać "Słoneczny Patrol" i grać wraz z przyjacielem w piłkarzyki. 


WYGLĄD


Bohater jest mocno zbudowanym mężczyzną o krótkich, ciemnych włosach. Na co dzień ubiera się sportowo i wygodnie, często zakładając dżinsy i swetry. Jeżeli zaś przychodzi czas – niczym kameleon – potrafi się wcielić w każdą rolę, Jest w końcu aktorem.


BIOGRAFIA


Sezon 1


Joeya poznajemy w momencie, gdy współdzieli mieszkanie z Chandlerem, z którym stanowią zgrany duet i próbuje zarobić na życie jako aktor, chwytając się każdej możliwej roli. Pewnego dnia dostaje kontakt do agencji castingowej prowadzonej przez Estelle. Jest podekscytowany, gdyż otrzymuje propozycję gry w filmie z Alem Pacino. Okazuje się jednak, że ma być tylko dublerem dla jego pośladków, więc czuje się zawiedziony. 


Joey przekonuje Rossa, że najwyższy czas, by zaprosił Rachel na randkę, bo jeżeli tego nie zrobi, już zawsze zostaną w sferze przyjaźni. Joeya odwiedza również jego ojciec. Przez przypadek wychodzi na jaw fakt, że przez dobre kilka lat zdradzał on mamę. Joey jest załamany, ale okazuje się, że jego mama o wszystkim wiedziała i z uwagi na ogromne wyrzuty sumienia ojca, postanowiła mu wybaczyć. 


Bohater zaczyna też spotykać się z siostrą bliźniaczką Phoebe – Ursulą. Widząc jednak, jak niekomfortowo czuje się z tym Phoebe, rozstaje się z nią. Podczas gdy rodzi się dziecko Rossa, Joey poznaje ciężarną kobietę, z którą dobrze mu się rozmawia. Gdy ta zaczyna rodzić, Joey nie odstępuje jej na krok. Mężczyzna tak przywiązuje się do kobiety, że po porodzie przynosi jej oraz dziecku misia i balony, ale orientuje się, że zaginiony wcześniej ojciec się odnalazł, więc tylko zostawia balony i odchodzi. 


Sezon 2


Joey zatrudnia się jako sprzedawca perfum i rywalizuje ze współpracownikiem o to, który przyciągnie więcej klientów. Następnie zdobywa rolę doktora Drake’a Ramoraya w telenoweli "Dni naszego życia", przez co staje się nieco rozpoznawalny. Zaczyna się też spotykać z Ericą, która jest przekonana, że mężczyzna faktycznie jest doktorem z serialu. Zrywa z nim, gdy dowiaduje się z ekranu, iż ten „zdradza” ją z bohaterką serialu. 


Joey postanawia się uniezależnić i wyprowadza się od Chandlera, wynajmując mieszkanie, do którego kupuje mnóstwo niepotrzebnych i kiczowatych rzeczy. Mimo tego, że „ma wszystko”, jest mu bardzo smutno bez Chandlera. Chce do niego wrócić, ale głupio mu się do tego przyznać przed przyjacielem. Gdy traci rolę w "Dniach naszego życia" (jego bohater umiera), jest zmuszony znów zamieszkać z Chandlerem, jednak tak naprawdę cieszy się z tego faktu.


Sezon 3


Joey zaczyna pracę jako nauczyciel aktorstwa. Bierze również udział w castingu, w którym okazuje się uczestniczyć też jego uczeń. Wiedząc, że może przegrać ze swym uczniem, zaczyna sabotować jego wysiłki, polecając mu, by zaprezentował się w odsłonie homoseksualnej. Okazuje się jednak, że taka koncepcja spodobała się reżyserowi i pomimo wysiłków Joeya, to jego student otrzymuje rolę. 


Sezon 4


Gdy bohater dowiaduje się, że Monica doznaje mobbingu ze strony współpracowników, postanawia pomóc przyjaciółce. Zatrudnia się jako kelner w restauracji, w której kobieta jest szefem kuchni i wspólnie aranżują scenę, w której Monica go zwalnia. Po tym wydarzeniu pracownicy nabierają szacunku do Moniki. Joey dostaje też pracę jako przewodnik w muzeum, w którym pracuje Ross. Jest zły na przyjaciela, że w miejscu pracy się do niego nie przyznaje. 


Uczuciowo, Joey w końcu się zakochuje – w partnerującej mu aktorce – Kathy. Zostaje ona jego dziewczyną, jednak po jakimś czasie okazuje się, że prawdziwie zakochała się w Chandlerze – z wzajemnością. Początkowo Joey jest wściekły na przyjaciela, że niejako odebrał mu ukochaną, ale w końcu rozumie, że Chandler i Kathy po prostu bardziej do siebie pasują, a dziewczyna nie była mu przeznaczona.


Sezon 5


Joey jako pierwszy dowiaduje się o związku Moniki i Chandlera. Obiecuje jednak przyjaciołom, że na razie nikomu nie powie o ich relacji. Przez ukrywanie jej w tajemnicy kilkakrotnie, próbując ratować skórę pary, zostaje ośmieszony przed przyjaciółmi. 


Joey dostaje też propozycję udziału w niezależnym projekcie filmowym w Las Vegas. Ma pojechać do miasta razem z Chandlerem, jednak po drodze rozgrywa się między nimi wielka kłótnia. Okazuje się, że Chandler nie wierzy w „wielki projekt filmowy” i uważa, że nic z tego nie wyjdzie. Joey jest urażony, że przyjaciel w niego nie wierzy i wyrzuca go z samochodu. Gdy przybywa sam do Las Vegas, okazuje się, że faktycznie realizacja filmu się nie odbędzie, gdyż jest ona niedofinansowana. Załamany Joey, bojąc się wrócić do domu na tarczy, postanawia zostać w Las Vegas i dorobić w hotelu jako przebierany gladiator, z którym podróżni robią sobie zdjęcia. Bohater za wszelką cenę pragnie ukryć fakt porażki przed przyjaciółmi, ale ci wspaniałomyślnie postanawiają go odwiedzić i dowiadują się prawdy.


Sezon 6


Joey jest załamany tym, że nie może znaleźć pracy w zawodzie. Postanawia tymczasowo podjąć się pracy kelnera w kawiarni Central Perk, mimo że czuje się tym na początku upokorzony. W końcu jednak los się do niego uśmiecha. Zostaje głównym aktorem w show zwanym "Mac and C.H.E.E.S.E."


Sezon 7


Dzięki występowi w "Mac and C.H.E.E.S.E." Joey znowu zdobywa popularność. Zostaje zaproszony na przesłuchanie do roli brata doktora Drake’a Ramoraya. Ze względu na swoją przeszłość w serialu, jest tak pewny wygranej, że nie bierze pod uwagę innej opcji. Roli jednak nie dostaje. Wkrótce jednak los ponownie się uśmiecha i mimo że "Mac and C.H.E.E.S.E." zostaje zdjęty z anteny, Joey powraca do serialu "Dni naszego życia" w trochę innej odsłonie. Zostaje nominowany do nagrody dla „Najlepszego aktora powracającego”, jednak statuetki nie dostaje. W ostatnim odcinku, choć ledwo zdąża na ceremonię, z wielką radością udziela ślubu Monice i Chandlerowi.


Sezon 8


Joey niespodziewanie uświadamia sobie, że zaczyna czuć coś do Rachel. Po pewnym czasie decyduje się powiedzieć jej o swoich uczuciach, niestety dziewczyna łamie mu serce i mówi, że jego uczuć nie odwzajemnia. Przez jakiś czas panuje między nimi dziwna atmosfera, ale wkrótce wszystko wraca do normy. 


Pod koniec sezonu następuje nieporozumienie. Rachel myśli, że Joey jej się oświadcza i postanawia przyjąć pierścionek. Tymczasem okazuje się, że pierścień należy do Rossa.


Sezon 9


Joey wraz z Phoebe próbują sprawić, by Rachel i Ross znów byli razem. W tym celu umawiają ich na randki w ciemno, które jednak mają efekt odwrotny do zamierzonego. Bohater zaczyna umawiać się z Charlie – współpracownicą Rossa, jednak wkrótce zauważają, iż do siebie nie pasują. Tymczasem Rachel uświadamia sobie, że też czuje coś do Joeya i postanawiają być razem.


Sezon 10


Związek Rachel i Joeya nie trwa długo, gdyż po pierwsze wisi nad nim widmo zazdrosnego Rossa, a po drugie nie są w stanie przejść dalej ze stadium całowania. Oboje wiedzą, że zbyt bardzo cenią siebie jako przyjaciół, żeby ryzykować utratę tego, wchodząc w poważny związek, który może zakończyć się fiaskiem. 


Gdy Monica i Chandler oznajmiają, że wyprowadzają się z mieszkania do domu pod miastem, Joey na początku nie może tego przetrawić. Wie, że to zakończy pewien etap w ich życiu. W końcu przyjmuje to jednak do wiadomości i daje małżeństwu w prezencie młode kurczaka i kaczkę – następców zwierzątek domowych Joeya i Chandlera. Bohater udziela też ślubu Phoebe i Mike’owi.


 

Pełna biografia »

Joey Tribbiani - powiązania postaci

Joey Tribbiani
Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com
Aktor: Matt LeBlanc
Profesja: aktor

Joey Tribbiani - Opinie

8 + 1 =

Przyjaciele - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne