Fot: Shutterstock

House of Cards - fabuła

Serial z kategorii political fiction, łączący w sobie elementy dramatu i thrillera politycznego. Zadebiutował w 2013 roku na Netflixie, do tej pory powstało 6 sezonów, finałowy miał premierę w roku 2018. 


Głównym bohaterem jest Francis Underwood, demokrata, bezwzględny polityk marzący o posadzie ministerialnej. Wbrew swym oczekiwaniom nie dostaje jednak szansy sprawdzenia się na obiecanym stanowisku Sekretarza Stanu, za co obwinia prezydenta Garetta Walkera. Mściwy Underwood co prawda pozornie karnie przyjmuje nowe zalecenia głowy państwa – ma forsować prezydenckie projekty w Kongresie, w czym jest nadzwyczaj skuteczny – ale nie zaprzestaje myśleć o zemście. Każde jego działanie jest częścią wielopoziomowego planu zyskania jak największej władzy i poparcia za plecami prezydenta... W tym celu między innymi manipuluje uzależnionym od alkoholu kongresmanem i rozpoczyna romans z reporterką Zoe, która w zamian za udzielane jej informacje ma szkalować przeciwników Underwooda.


Serial zdobył w sumie 7 nagród Emmy, jest też w pierwszej setce najwyżej ocenianych produkcji telewizyjnych w USA.


Top: Shutterstock
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - House of Cards obsada

House of Cards - obsada

Pełna obsada »
House of Cards
Kategoria: Seriale
Gatunek: Dramat, Polityczny
Czas trwania: 55 min.
Produkcja: USA
Premiera: 2013

House of Cards - ciekawostki

  1. Podczas premiery trzeciego sezonu doszło do wyjątkowej sytuacji – otóż nowe odcinki trafiły na Netflixa... dwa tygodnie przed zapowiadaną premierą. Mało kto miał jednak szansę rozkoszować się tą niespodziewaną atrakcją, bowiem po 17 minutach materiały zostały wycofane, by wrócić już w dniu zapowiadanego debiutu.

  2.  Wszyscy aktorzy grający główne role byli pierwszym wyborem reżysera Davida Finchera (i wszyscy zgodzili się na współpracę), z tego też powodu nie odbyły się żadne castingi do ról pierwszoplanowych.

  3.  David Fincher wyreżyserował osobiście tylko 2 pierwsze odcinki, ale wszystkie pozostałe realizowano ściśle według spisanych przez niego zasad i zaleceń.

  4.  Scenariusz „House of Cards” powstał w oparciu o scenariusz brytyjskiego serialu „Dom z kart” z 1990 roku. Oryginalny serial został z kolei nakręcony na podstawie książki Michaela Dobbsa, doradcy Margaret Thatcher i szefa sztabu Partii Konserwatywnej, a także wiceprzewodniczącego tej partii w rządzie Johna Majora. Dobbs napisał kilka thrillerów politycznych, między innymi trylogię o przygodach Francisa Urquarta, bohatera „Domu z kart”.

  5.  Produkcję szóstego sezonu wstrzymano w związku ze słynnym skandalem seksualnym z udziałem Kevina Spacey, który miał molestować kilkanaście innych osób, w tym osiem związanych z „House of Cards”. W wyniku tego sezon skrócono z 13 odcinków do 8, a Spacey został usunięty zarówno z obsady, jak i stanowiska producenta.

  6.  Każdy sezon w zamierzeniu miał mieć 13 odcinków, a więc tyle, ile jest kart w standardowej talii.

  7.  Zmiany wynikające z wycofania z projektu Kevina Spacey (wycięcie scen z jego udziałem, ugody z innymi aktorami) kosztowały Netflix blisko 40 milionów dolarów!

  8.  Robin Wright, grająca żonę Underwooda, jest jedyną aktorką, którą możemy zobaczyć na ekranie we wszystkich odcinkach serialu.

  9. W trzecim sezonie pojawia się postać prezydenta Rosji Wiktora Petrowa. Inicjały są oczywiście nieprzypadkowe i nawiązują do rosyjskiego dyktatora Władimira Putina.

  10.  W tym też sezonie rolę cameo zagrały aktywistki ze słynnej grupy Pussy Riot. Jak można się domyślić, protestowały przeciw rosyjskiemu prezydentowi.

  11.  O realizację serialu toczyła się prawdziwa wojna – Netflix wygrał z konkurencją, podpisując zobowiązanie do nakręcenia od razu dwóch sezonów, niezależnie od tego, czy pierwszy odniesie sukces.

  12.  Przygotowując się do roli Underwooda, Kevin Spacey towarzyszył Kevinowi McCarthy'emu, prawdziwemu whipowi (dosłownie „pejczowi”, a więc członkowi partii, który dba, by wszyscy głosowali zgodnie z linią tej partii). Pierwszy w historii whip demokratów, wybrany w 1889 roku, miał na nazwisko właśnie Underwood.

  13.  Największe grono fanów „House of Cards” zyskało w Chinach. Co ciekawe, badania wykazały, że największymi jego entuzjastami byli... członkowie partii komunistycznej z wiceprezydentem Wangiem Qishanem na czele.

  14.  Jedną z gwiazd, a może raczej gwiazdek, drugiego sezonu była świnka morska Cashew należąca do hakera Gavina. Tak naprawdę Cashew „grały” aż 3 różne świnki morskie: Oscar, Lucas i Encore.

  15.  Większość scen z Białego Domu została nagrana w studiu, w Joppa w stanie Maryland. W tamtejszych halach powstało na przykład pełnowymiarowe zachodnie skrzydło siedziby prezydenckiej.

House of Cards - gdzie obejrzeć

od 33 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

House of Cards - Opinie

4 + 6 =

House of Cards - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne