Fot: NeydtStock / Shutterstock.com

Dom z papieru - fabuła

Niezwykle inteligentny i introwertyczny mężczyzna o pseudonimie Profesor opracowuje drobiazgowy plan największego napadu w historii świata. Do skoku na hiszpańską Mennicę Królewską werbuje ośmioro przestępców, którzy nie mają nic do stracenia. Cała operacja ma być przeprowadzona bez szkody dla społeczeństwa. Wyjęci spod prawa bohaterowie planują wydrukować pieniądze, dzięki którym staną się milionerami. Profesor wymaga od nich pełnej anonimowości. Gdy sprawy zaczynają się komplikować, przestępcom coraz trudniej jest dochować wstępnych ustaleń.


Top: NeydtStock / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Dom z papieru obsada

Dom z papieru - obsada

Alicia Sierra - Dom z papieru
Alicia Sierra
Najwa Nimri
Alison Parker - Dom z papieru
Alison Parker
María Pedraza
Ángel Rubio - Dom z papieru
Ángel Rubio
Fernando Soto
Arturo Román - Dom z papieru
Arturo Román
Enrique Arce
Benjamín Martínez - Dom z papieru
Benjamín Martínez
Ramón Agirre
Berlin - Dom z papieru
Berlin
Pedro Alonso
Pełna obsada »
Dom z papieru
Kategoria: Seriale
Gatunek: Sensacyjny
Czas trwania: 45 min.
Scenariusz: Álex Pina
Produkcja: Hiszpania
Premiera: 2017

Dom z papieru - ciekawostki

 1. Zanim „Dom z papieru" pojawił się na Netflixie, zyskując międzynarodową popularność, emitowany był przez hiszpańską telewizję Antena 3. Składał się wówczas z dwóch sezonów - w sumie 15 odcinków po 70 minut.

 2. Na podstawie serialu powstała książka „Dom z papieru. Escape book: Dziennik Profesora" („La Casa de Papel. Escape Book: El Diario Del Profesor").

 3. Nawyk Profesora do poprawiania okularów nie był zamierzony przez scenarzystów. Wynikał po prostu z tego, że wcielający się w jego rolę Álvaro Morte na co dzień nie nosi okularów i trudno mu było się do nich przyzwyczaić.

 4. Bohaterowie podczas napadu noszą maski z podobizną Salvadora Dalego. Jest to nawiązanie do początków awangardowego ruchu artystyczno-literackiego, który charakteryzował się m.in. odrzuceniem kapitalizmu. Co ciekawe, inną propozycją rozważaną przez twórców serialu była maska z wizerunkiem Don Kichote’a.

 5. Pilot serialu kręcono aż 52 razy - wszystko po to, aby osiągnąć idealny efekt.

 6. W 3. sezonie (6. i 8. odcinku) gościnnie pojawił się brazylijski piłkarz Neymar. Wcielił się w postać mnicha.

 7. Kilkoro odtwórców głównych ról zajmuje się także karierą muzyczną. Itziar Ituño jest wokalistką trzech zespołów (Dangiliske, EZ3 i INGOT), Najwa Nimri wokalistką i kompozytorką (jej zespół nosi nazwę Najwajean), zaś Rodrigo De la Serna wokalistą i gitarzystą w zespole El Yotivenco.

 8. Pamiętacie, jak w noc przed napadem Profesor i Berlin śpiewają „Bella Ciao"? W oryginale jest to pieśń włoskich partyzantów antyfaszystowskich, powstała podczas II wojny światowej. Natomiast w 2018 roku El Profesor i Hugel stworzyli współczesny remiks, który do dziś cieszy się popularnością:

 9. „Dom z papieru” to nie jedyny serial, do którego scenariusz stworzył Álex Pina. Na Netflixie można obejrzeć również „White Lines” oraz „Sky Rojo”.

 10.  Dla najwierniejszych fanów serialu hiszpańska platforma Movistar+ we współpracy z Netflixem stworzyła kanał pop-up Movistar La casa de papel, na którym między 23 listopada a 7 grudnia 2021 r. można było przypomnieć sobie wcześniejsze odcinki serialu oraz obejrzeć dodatkowe materiały z nim związane.

 11. 24 czerwca 2022 roku na Netflixie pojawiła się koreańska wersja serialu, zatytułowana po prostu „Dom z papieru: Korea”. Zapowiedź tej produkcji w zakładce Zwiastuny.

 12. Pod koniec 2023 r. pojawił się spin-off „Domu z papieru" poświęcony postaci Berlina. W tej roli ponownie wystąpił Pedro Alonso.

Dom z papieru - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Dom z papieru - Opinie

3 + 4 =

Dom z papieru - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne