Fot: Kathy Hutchins / Shutterstock.com

Yennefer

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Yennefer z Vengerbergu to jedna z pierwszoplanowych bohaterek serialu „Wiedźmin”. W rolę tę wcieliła się Anya Chalotra. Yennefer jest potężną czarodziejką, zwerbowaną przez Tissaię de Vries do studiowania magii. Wcześniej wychowywała się na wsi. Urodzona z wadą kręgosłupa i nieprawidłową żuchwą, wyśmiewana była przez miejscowych. Gardził nią również ojczym, który ostatecznie sprzedał Yennefer Tissai za cztery marki. Po odbyciu szkolenia przechodzi metamorfozę fizyczną, w wyniku której staje się piękną, lecz bezpłodną kobietą. Zyskuje świadomość swojej seksualności, której potrafi używać do osiągnięcia celów. Ogromne cierpienie, jakiego doznała w życiu spowodowało, że jest zdeterminowana, bezpośrednia, silna i niebezpieczna.


Łączy ją bliska, romantyczna relacja z szaleńczo zakochanym w niej wiedźminem Geraltem z Rivii. Yennefer przeczuwa jednak, że nie jest im pisane, aby spędzić ze sobą życie.


WYGLĄD


Do momentu metamorfozy fizycznej była garbatą dziewczyną z przekrzywioną żuchwą i średniej długości czarnymi włosami. Po przemianie zniknęły jej deformacje. Stała się piękną kobietą. Ma długie czarne włosy, fioletowe oczy i pełne usta. Ubiera się często w czarne suknie, które podkreślają jej seksowną figurę. Na szyi ma zawieszony okrągły medalion. Dla Geralta zawsze pachnie bzem i agrestem.


BIOGRAFIA


Sezon I


Jeszcze w rodzinnym Vengerbergu, zdeformowana Yennefer spotyka młodego czarodzieja Istredda, który informuje ją, że została naznaczona. Następnie przybywa Tissaia de Vries, która wykupuje ją od ojczyma za cztery marki – mniej niż połowę ceny za świnię. W Aretuzie młoda dziewczyna zostaje poddana wraz z innymi kandydatkami szkoleniu oraz licznym próbom. Uczy się kontrolowania magii, choć przez długi czas nie idzie jej najlepiej. Jednocześnie spotyka się potajemnie z Istreddem, któremu w pewnym momencie wyjawia, że jej prawdziwy ojciec był półelfem, płynie w niej więc elfia krew. Ta informacja zostanie później wykorzystana przeciwko dziewczynie, gdyż Istredd wyjawia ją Stregoborowi, a ten Kapitule, która wyznacza miejsca pobytu dla czarodziejów po odbyciu szkolenia. W wyniku tego Yennefer zostaje skierowana do Nilfgaardu zamiast do Aedirn, choć pierwotny plan był właśnie taki. Dziewczyna dokonuje fizycznej metamorfozy, pomimo braku ziół, które znieczuliłyby ją podczas całego procesu. Z poprzedniej postaci pragnie zostawić jedynie oczy i blizny. Decyduje się na to, pomimo iż wie, że będzie potem bezpłodna. Po przemianie staje się piękną kobietą. Przybywa na bal młodych czarodziejek, gdzie przyciąga wzrok wszystkich, uwodzi jednego z władców i zdobywa w ten sposób miejsce w Aedirn, tak jak uprzednio chciała.


Przez następne 30 lat nie postarzała się ani o dzień. Zakłada biznes w Rinde – za pomocą magii pomaga mieszkańcom w zamian za pieniądze. Owija sobie także wokół palca miejscowego burmistrza. W pewnym momencie trafia do niej wiedźmin Geralt z Rivii, który potrzebuje pomocy dla swojego przyjaciela Jaskra, poważnie poturbowanego przez dżinna. Yennefer pomaga Jaskrowi. Romansuje także z Geraltem. Najbardziej kusi ją jednak możliwość okiełznania dżinna i podejmuje taką próbę. W ostatniej chwili wiedźmin ratuje jej życie, po czym uprawiają namiętny seks.


Czarodziejka uczestniczy także, m. in. z Geraltem i Jaskrem, w ogromnej wyprawie na zielonego smoka (próbuje szukać wszelkich sposobów na wyleczenie bezpłodności), która ostatecznie okazuje się podstępem poczynionym przez Borcha Trzy Kawki, a tak naprawdę złotego smoka Villentretenmertha, w celu obrony zagrożonych jaj. Geralt i Yennefer stają po stronie smoka, który po walce wyjawia im smutną prawdę – czarodziejka nigdy nie będzie mogła mieć dzieci, a Geralt straci ją.


Yennefer wraca do Aretuzy, chcąc spotkać się z Tisaią. Na miejscu dowiaduje się o planowanej, wielkiej wojnie – Nilfgaard zamierza zaatakować Cintrę. Początkowo niewiele ją to obchodzi. Po rozmowach z Tisaią decyduje się jednak na zaangażowanie w konflikt po stronie Cintry, gdyż wszyscy czują obawę przed dalszą ekspansją Nilfgaardu. Wraz ze swoją byłą nauczycielką i innymi czarodziejami dzielnie walczy w bitwie pod Sodden Hill.


 

Pełna biografia »

Yennefer - powiązania postaci

Yennefer
Fot: Cubankite / Shutterstock.com
Aktor: Anya Chalotra

Yennefer - Opinie

1 + 6 =

Wiedźmin - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne