Fot: Kathy Hutchins / Shutterstock.com

Geralt z Rivii

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Geralt z Rivii to główny bohater serialu „Wiedźmin”, dystrybuowanego przez platformę Netflix. W rolę tę wcielił się Henry Cavill. Geralt jest wiedźminem, czyli wojownikiem i mutantem trudniącym się zabijaniem potworów na zlecenie, szkolonym do tej profesji od małego dziecka. W wyniku szkolenia młodzi kandydaci poddawani są morderczym próbom i zmianom, z których najbardziej znana jest tzw. Próba Traw. Większość dzieci nie przeżywa odbywających się wówczas mutacji.


Geralt nazywany bywa Gwynbleidd (Biały Wilk) przez driady i elfy. Ma także przydomek "Rzeźnik z Blaviken". Jest synem czarodziejki Visenny. Beznadziejnie zakochany w Yennefer. Związany przeznaczeniem z księżniczką Ciri na mocy prawa niespodzianki. Przyjaźni się z bardem Jaskrem, który jednak często działa mu na nerwy.


Może przyjmować różne mikstury, niedostępne zwykłym śmiertelnikom, które na jakiś czas wzmacniają jego ciało. Używa także znaków, czyli podstawowej i skutecznej magii.


Wiedźmini są pogardzani i wyśmiewani przez społeczeństwo, stąd też ich surowa i czasem gruboskórna powierzchowność. Plotka głosi, że nie posiadają uczuć. Relacja Geralta z Yennefer wydaje się temu zaprzeczać. Mężczyzna posiada także wewnętrzny kodeks moralny, który sprawia, że odbieramy go jako dobrego, choć momentami niezwykle brutalnego bohatera. Bywa ironiczny, ale żarty opowiada zawsze z kamienną twarzą.


WYGLĄD


Geralt to dobrze zbudowany mężczyzna. Ma długie włosy koloru mlecznobiałego, które zmieniły barwę w wyniku mutacji, mających miejsce w trakcie szkolenia wiedźmińskiego. Posiada także kocie oczy, które umożliwiają mu widzenie w ciemności. Ubiera się na czarno, najcześciej w prostą koszulę oraz zbroję. Na szyi zwieszony ma zawsze srebrny medalion z wizerunkiem wilka z rozdziawioną paszczą. Do jego standardowego wyposażenia należą także dwa miecze. Podróżuje zazwyczaj przy pomocy konia o imieniu Płotka.


BIOGRAFIA


Sezon I


Po zabiciu kikimory na pobliskich bagnach Geralt udaje się do Blaviken w poszukiwaniu wójta. Tam spotyka w tawernie kobietę imieniem Renfri. Poznaje też Marilkę, córkę wójta, a ona kieruje go do czarownika o imieniu Stregobor. Ten zleca wiedźminowi zabicie Renfri, obawia się bowiem wypełnienia klątwy o rychłym powrocie Lilit, która zgładzi rasę ludzką. Geralt jest zdziwiony propozycją, ponieważ na ogół eliminuje tylko potwory. W międzyczasie dowiaduje się, że Renfri również zamierza zabić Stregobora. Odradza jej to jednak i mówi, że lepiej, aby po prostu opuściła Blaviken. Dziewczyna zgadza się i obiecuje opuścić miasteczko następnego dnia. W nocy uprawia seks z Geraltem.


Nazajutrz wiedźmin zdaje sobie sprawę, że obietnica była kłamstwem. Rusza do Blaviken, gdzie zastaje Renfri (po drodze zabija jej żołnierzy), trzymającą nóż przy gardle Marilki i grożącą, że wyrżnie całą osadę. Ostatecznie Geralt zmuszony jest ją zabić. Pojawia się Stregobor, który chce przeprowadzić sekcję zwłok dziewczyny. Wiedźmin sprzeciwia się temu, jednak czarownik nakłania mieszkańców miasteczka do buntu przeciwko mutantowi i ten, nie chcąc skrzywdzić ludzi, musi opuścić Blaviken.


Podczas wyprawy w celu zabicia „diabła” kradnącego zboże do Geralta dołącza bard imieniem Jaskier, który zamierza opiewać jego czyny. W wyniku podstępu trafiają w niewolę elfów pod przywództwem króla Filavandrela. „Diabłem” był bowiem sylwan o imieniu Torque, który kradł dla nich różne dobra. Elfy zamierzają zabić bohaterów, jednak w wyniku perswazji Geralta zmieniają zdanie i puszczają ich wolno.


Wiedźmin dowiaduje się, że górnicy z Temerii chcą zlikwidować bestię, która nęka ich od dłuższego czasu. Jednocześnie spotyka służącą królowi czarodziejkę Triss Merigold. Zamiast zabijać potwora, chce pomóc w jego odczarowaniu i uratowaniu. Geralt wkrótce odkrywa, że bestia to strzyga, a w dodatku księżniczka, zamieniona w taką formę z powodu klątwy, nieopatrznie sprowadzonej na nią przez ukochanego. Po całonocnej walce wiedźminowi udaje się odczarować królewską córkę w blaskach wschodzącego słońca.


Geralt i Jaskier trafiają do Cintry na dwór królowej Calanthe, gdzie mają odbywać się pozorne zaloty o rękę księżniczki Pavetty. Tak naprawdę jej przyszłe małżeństwo jest już zaaranżowane. Lord Jeż z Erlenwaldu przerywa uroczystość, oznajmiając, że przyszedł po to, co mu się należy na Prawie Niespodzianki, czyli po rękę księżniczki. Zrzucając hełm, odsłania potworną postać. Calanthe żąda, aby Geralt go zabił. Wiedźmin staje jednak w jego obronie, widząc wyraźnie, że na nieszczęśniku ciąży klątwa. Razem wygrywają walkę. Wszyscy zaczynają przekonywać królową, aby uszanowała przeznaczenie. Ta jednak nie ma zamiaru. Dopiero gdy Pavetta ujawnia magiczne zdolności i powala wszystkich, zmienia zdanie. Jeż zmienia się w ludzką postać. Jest wdzięczny za pomoc i chce jakoś odwdzięczyć się wiedźminowi, który wybiera Prawo Niespodzianki. Szybko okazuje się, że będzie to dziecko Pavetty.


Podczas innej przygody Jaskier zostaje poważnie ranny w wyniku konfrontacji z dżinnem (po wypowiedzeniu dwóch życzeń). Chcąc ratować przyjaciela, Geralt trafia do Yennefer z Vengerbergu. Wówczas to wiedźmin zakochuje się w niej z wzajemnością. Czarodziejka pomaga bardowi, kusi ją jednak możliwość zapanowania nad dżinnem. Geralt wie, że to niemożliwe i skończyłoby się to śmiercią Yennefer. W ostatniej chwili udaje mu się ją uratować i uprawiają namiętny seks. Później czarodziejka uczestniczy również razem z Geraltem w słynnej wyprawie na smoka. Wszystko okazuje się podstępem, mającym zwabić uczestników w celu obrony smoczej rodziny Borcha Trzy Kawki, który na końcu przepowiada wiedźminowi, że straci Yennefer.


Po latach Geralt odwiedza Cintrę, aby sprawdzić jak ma się dziecko, należne mu na Prawie Niespodzianki. Księżniczka Cirilla straciła rodziców i jest wychowywana przez babkę. Królowa Calanthe nie zamierza jej oddać i wtrąca wiedźmina do lochu. Udaje mu się uwolnić, ale Cintra jest już wówczas atakowana i niszczona przez armię Nilfgaardu. W chaosie walk nie może znaleźć Ciri. Kiedy niedługo potem zostaje bardzo poważnie ranny, ratuje go i zabiera do domu kupiec Jurga. Na miejscu okazuje się, że jego żona przygarnęła sierotę z pobliskiego lasu. To właśnie Ciri, która podczas pierwszego spotkania z Geraltem pyta go: kim jest Yennefer?


 

Pełna biografia »

Geralt z Rivii - powiązania postaci

Geralt z Rivii
Fot: Kathy Hutchins / Shutterstock.com
Aktor: Henry Cavill

Geralt z Rivii - Opinie

9 + 10 =

Wiedźmin - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne