Fot: Kathy Hutchins / Shutterstock.com

Stregobor

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Stregobor to drugoplanowy bohater serialu „Wiedźmin”. W rolę tę wcielił się Lars Mikkelsen. Stregobor jest starym czarodziejem i mistrzem iluzji. Wierzy w tzw. Klątwę Czarnego Słońca, która zapowiada przyjście bogini Lilit i eksterminację ludzi. Bywa surowy i bezwzględny. Ma skłonności do manipulacji otoczeniem.


WYGLĄD


Stregobor to stary, ale wciąż silny, wysoki mężczyzna o wyprostowanej posturze i niebieskich oczach. Czasem porusza się, opierając część ciężaru ciała na grubej i długiej lasce, zwieńczonej oplecioną w gałęzie, białą kulą. Ma siwe, przerzedzone włosy i takiego samego koloru wąsy oraz brodę. Ubrany jest w zapiętą pod szyję prostą, czarną szatę.


BIOGRAFIA


Sezon I


Zwabił wiedźmina Geralta z Rivii do Blaviken za pomocą swojej służącej Marilki, aby zatrudnić go do zamordowania Renfri. Uczynił tak z powodu obawy przed Klątwą Czarnego Słońca, według której na ziemię ma powrócić Lilit, demoniczna bogini nocy, pragnąca dokonać eksterminacji gatunku ludzkiego. Ścieżkę dla bogini ma przygotować 60 kobiet w złotych koronach, które wypełnią krwią doliny rzek. Stregobor wierzy na podstawie kilku przesłanek, że Renfri jest jedną z nich. Twierdzi też, że dziewczyna od dawna na niego poluje i wyśledziła go w Blaviken. Nie może powstrzymać jej sam, ponieważ ze względu na swoją mutację jest odporna na magię. Geralt odmawia jednak przyjęcia zlecenia, gdyż zabija tylko potwory. Ostatecznie jednak, po nocy spędzonej z Renfri, zabija ją. Stregobor chce zabrać zwłoki do wieży w celu przeprowadzenia sekcji. Kiedy wiedźmin tego zabrania, czarodziej buntuje miejscową ludność przeciwko niemu i stawia na swoim.


W części retrospektywnej, rozgrywającej się wiele lat wcześniej, widzimy, że Stregobor był mentorem Istredda. Zlecił mu bliższe poznanie Yennefer, aby dowiedzieć się, kim ona jest. Dzięki temu dowiedział się, że dziewczyna ma elfie pochodzenie. Później, na zebraniu Kapituły, jest to poważnym argumentem przeciwko wysłaniu Yennefer do Aedirn, głównego partnera handlowego Cintry, która „bardziej niż magów nienawidzi tylko elfów”. Po mowie Stregobora i głosowaniu członków Kapituły zapada decyzja o wysłaniu młodej czarodziejki do Nilfgaardu, co ostatecznie nie dochodzi do skutku dzięki determinacji dziewczyny, która przechodzi metamorfozę fizyczną i uwodzi króla Virfurila.


Podczas Konklawe Magów Północy w Aretuzie opowiada się przeciwko wojnie z Nilfgaardem, ignorując wzrastającą z jego strony agresję. Jest niechętny, aby pomagać zagrożonej Cintrze, która przez dziesięciolecia wypierała się swoich czarodziejów. Większość magów staje po jego stronie.


 

Pełna biografia »

Stregobor - powiązania postaci

Stregobor
Fot: lev radin / Shutterstock.com
Aktor: Lars Mikkelsen

Stregobor - Opinie

10 + 1 =

Wiedźmin - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne