Fot: Kathy Hutchins / Shutterstock.com

Jedenastka (Eleven)

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Eleven (El Hopper) jest jedną z głównych bohaterek Stranger Things. Jej postać odtwarza Millie Bobby Brown. Dziewczynka została porwana i wychowana w Hawkins National Laboratory, gdzie była obiektem eksperymentalnym ze względu na jej specjalne zdolności psychokinetyczne. Po ucieczce z laboratorium została odnaleziona przez Mike'a i jego przyjaciół.


WYGLĄD


El jest młodą nastolatką o ciemnych blond włosach i ciemnych oczach. Gdy ją poznajemy, ma bardzo krótkie włosy, do których noszenia była zmuszona przez laboratorium. W kolejnych sezonach El zapuszcza włosy, klaryfikuje się też jej młodzieżowy, ekstrawagancki styl ubierania. 


BIOGRAFIA


Po ucieczce z laboratorium El została odnaleziona przez Mike'a i jego przyjaciół. Chłopcy, odkrywając zdolności dziewczyny, uznali, że pomoże im ona znaleźć Willa - zagubionego przyjaciela. Mike i Eleven, dużo przebywając razem, tworzą między sobą specjalną więź i zaczyna ich łączyć bliska przyjaźń, a nawet głębsze, choć nieśmiałe uczucie. Okazuje się, że przy okazji eksperymentów laboratoryjnych Eleven zaczęła wywoływać niebezpieczne stworzenia z Innego Wymiaru, przez przypadek otwierając międzywymiarowe przejście. By ratować nowych przyjaciół, Eleven postanawia zniszczyć przerażające stworzenia wraz z portalem znajdującym się w szkole, rozpływając się przy tym w powietrzu. 


Po zniknięciu nikt nie wie, gdzie znajduje się Eleven, ale w końcu zostaje odnaleziona w domku policjanta Hoppera, który tymczasowo postanawia przejąć opiekę nad El. Dziewczyna jest sfrustrowana odłączeniem od przyjaciół. Wyrusza też w podróż w przeszłość, dowiadując się wiele o swym dzieciństwie. W końcu, mimo zagrożenia, powraca do swoich przyjaciół i ponownie ratuje miasto od międzywymiarowego potwora. Zostaje też formalnie adoptowana przez Hoppera i zostaje oficjalną dziewczyną Mike'a, idąc z nim wspólnie na szkolny bal.  


Kolejne lato to czas kwitnącej relacji Mike'a i El, która jednak niesamowicie frustruje Hoppera, czującego się odpowiedzialnym za adoptowaną córkę. El, ucząca się dopiero żyć jak zwyczajna dziewczyna, zaprzyjaźnia się z Max. Tymczasem złe siły z Innego Wymiaru powracają, by zemścić się na Eleven i jej przyjaciołach, biorąc jako zakładnika brata Max - Billy'ego oraz kilku innych mieszkańców miasteczka Hawkins. El z przyjaciółmi kolejny raz przybywa na ratunek miasteczku, ale w tym samym czasie traci swe moce. Choć portal zostaje w końcu zamknięty wraz z okrutną kreaturą, w wyniku jednej z akcji ginie Hopper. Zrozpaczona El przeprowadza się wraz z Willem i jego matką daleko od Hastings, jednocześnie deklarując sobie z Mikiem utrzymanie relacji na odległość. 


CECHY I OSOBOWOŚĆ


Wychowana i siłą przetrzymywana w laboratorium jako obiekt badawczy, uległa społecznej deprawacji. Po ucieczce, gdy poznawała pierwszych bohaterów, była niesamowicie przerażona, onieśmielona i zamknięta w sobie. Z czasem, dopiero gdy odzyskała jakiekolwiek zaufanie do ludzi, zaczęła nabierać minimalnej śmiałości i pewności siebie. Gdy tylko udało jej się zdobyć zaufanie przyjaciół, okazała się niezwykle opiekuńcza i zaciekle walcząca o z siłami zła, w celu ochrony jej bliskich. Szczególną troską i uczuciem objęła Mike'a, który to pierwszy podał jej pomocną dłoń.


Jako dziewczyna po wielu trudnych przeżyciach z życia w laboratorium, cierpi na stres pourazowy, objawiający się różnego rodzaju lękami, intruzjami, nawiedzającymi ją wspomnieniami. Tamten czas nabawił ją również klaustrofobii. 


Ponieważ nikt nie nauczył jej, czym są uczucia, ani nie dał jej rodzinnego ciepła, El bardzo powoli uczy się, czym jest miłość, przyjaźń i przywiązanie. Nie umie wyrażać uczuć, ani przeżywać ich we właściwy sposób. Nie rozumie emocji. Powoli, przy pomocy przyjaciół, zaczyna je dopiero rozpoznawać. 


Jej stres pourazowy sprawił, że El nie jest do końca w stanie kontrolować swojej potężnej mocy i może za jej pomocą kogoś poważnie skrzywdzić, a nawet zabić. Kontrola nad tą sferą to kolejna umiejętność, którą musi nabyć dziewczyna.


MOCE I UMIEJĘTNOŚCI


Ponieważ moce Eleven od początku jej życia uważano za bardzo silne, ale nieodgadnione, uprowadzono ją z domu rodzinnego do laboratorium. Tam poddawano ją regularnym, często bolesnym, nieetycznym i traumatycznym badaniom. 


Moce, którymi operuje El, jeżeli używa ich intensywnie, dość silnie obciążają jej układ krwionośny. Po silnym użyciu mocy, u El pojawia się krwawienie z nosa. W przypadku jeszcze intensywniejszych zabiegów, oczy oraz inne części ciała El również zaczynają być przekrwione, może być też skrajnie wykończona. Opada wtedy z sił na jakiś czas, by wkrótce naładować baterie i znów móc korzystać z mocy. 


Umiejętności Eleven to:


telekineza - bohaterka jest w stanie przenosić obiekty jedynie za pomocą umysłu


lewitacja - El potrafi sprawić, że obiekty unoszą się w powietrzu 


ekstrasensoryczna percepcja - dziewczyna jest w stanie otrzymywać informacje niedostępne zmysłom przez umysł


telepatia - El, znajdując połączenie z danym obiektem mentalnie, jest w stanie się z nim komunikować


psychometria - bohaterka może posiąść informacje o danej osobie, dotykając przedmiotu z nią związanego


technopatia - jest w stanie transmitować dźwięki z innych lokalizacji poprzez urządzenia elektroniczne


manipulacja portalem - dziewczyna jest zdolna do otwierania, zamykania i manipulowania portalem, będącym wejściem do Innego Wymiaru


biokineza - El może poruszać ciałami żywych istot


teleportacja


czytanie w myślach.


 

Pełna biografia »

Jedenastka (Eleven) - powiązania postaci

Jedenastka (Eleven)
Fot: Tsuni-USA / Shutterstock.com
Aktor: Millie Bobby Brown

Jedenastka (Eleven) - Opinie

3 + 8 =

Stranger Things - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne