Fot: Kathy Hutchins / Shutterstock.com

Foltest

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Król Foltest to jeden z epizodycznych bohaterów serialu „Wiedźmin”. W rolę tę wcielił się Shaun Dooley. Foltest jest królem Temerii, którą od lat nęka nieznany potwór, w wyniku czego musiał opuścić zamek. W przeszłości był uwikłany w romans ze swoją siostrą, co pośrednio przyczyniło się do sprowadzenia na nią klątwy.


WYGLĄD


Foltest jest postawnym, barczystym, dojrzałym mężczyzną. Ma mocno posiwiałe włosy i zarost, szeroką, kwadratową twarz i niebieskie oczy. Widzimy go zawsze w złotej koronie. Poza tym nosi szarą szatę i złoty łańcuch lub – w sytuacji walki – złotą, lśniącą zbroję.


BIOGRAFIA


Sezon I


Od sześciu lat Temeria, którą rządzi Foltest, jest nękana przez nieznaną bestię. Jej obywatele znikają z dnia na dzień. Triss Merigold, miejscowa czarodziejka, wzywa na pomoc Geralta z Rivii. Przedstawia go królowi oraz jego świcie. Wszyscy są jednak negatywnie nastawieni do wiedźmina. Kiedy Geralt ogląda ciała ludzi zabitych przez potwora, odkrywa, że to najprawdopodobniej strzyga. Wysnuwa teorię, że żyła w łonie Addy, siostry króla, aż urosła tak, że została zmuszona do wypełznięcia. Niesamowicie złości to Foltesta i nakazuje wszystkim odejść. Wówczas wiedźmin sprytnie zamyka się z nim sam na sam w komnacie. Pyta, kto spłodził dziecko Addy oraz dlaczego król nigdy się nie ożenił i nie ma żadnego spadkobiercy. Wszystko wskazuje bowiem na to, że jest ojcem strzygi. Foltest odpowiada, że plotki o wiedźminach pozbawionych serca i emocji są zapewne prawdziwe. Wypiera się romansu z siostrą.


Za radą Triss król postanawia w końcu zaufać Geraltowi. Przed wejściem do krypty, z której strzyga wychodzi na noc, Foltest przyznaje się do seksu z siostrą. Mówi, że to, co czuli, było zbyt silne, aby oprzeć się pragnieniu. Zazdrości wiedźminowi mutacji, która ponoć sprawia, że nie przeżywa głębokich uczuć.


Geraltowi ostatecznie udaje się zdjąć klątwę nad ranem, po długiej walce. Król wydaje oświadczenie, że lord Ostrit (który z zazdrości sprowadził kilka lat temu klątwę na Addę, a następnie został uwięziony przez wiedźmina i rozszarpany przez strzygę) oddał życie, pokonując bestię. W Temerii zaczynają budować jego pomnik.


Foltest zgadza się także później na obronę Sodden Hill. Staje przeciwko Nilfgaardowi. Przybywa wraz z armią wojsk północnych na miejsce bitwy tuż po tym, jak Yennefer podpala całe zbocze wzgórza.


 

Pełna biografia »

Foltest - powiązania postaci

Foltest
Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com
Aktor: Shaun Dooley

Foltest - Opinie

9 + 9 =

Wiedźmin - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne