Fot: Kathy Hutchins / Shutterstock.com

Duny

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Duny to jeden z epizodycznych bohaterów serialu „Wiedźmin”. W rolę tę wcielił się Bart Edwards. Duny był rycerzem, w wyniku klątwy zamienionym w potworną postać, przypominającą połączenie człowieka i jeża. Na mocy Prawa Niespodzianki poślubił księżniczkę Pavettę i został księciem Cintry. Pokazuje się jako mężczyzna odważny i bezkompromisowy. Jest dobrym i honorowym wojownikiem. Potrafi okazywać wdzięczność.


WYGLĄD


Potworny wygląd Duny'ego przypomina połączenie jeża i człowieka. Ma ciemną skórę, na głowie igły zamiast włosów, odstające, szpiczaste uszy oraz zwierzęcy nos i zęby. Oczy i usta pozostają jednak ludzkie, jak również cała jego postawa ciała. Po zdjęciu klątwy i metamorfozie, bohater okazuje się rycerzem o bladej cerze i krótkich, czarnych włosach. Ubrany jest częściowo w zbroję, a częściowo w szarą koszulę o bufiastych rękawach.


BIOGRAFIA


Sezon I


Pojawia się na przyjęciu zaręczynowym księżniczki Pavetty jako Lord Jeż z Erlenwaldu. Kiedy zrzuca hełm, odsłania potworną postać, przypominającą humanoidalnego jeża. Królowa Calanthe niemal natychmiast prosi wiedźmina Geralta o zabicie intruza. Ten jednak odmawia, stwierdzając, że nie ma do czynienia z potworem, a dotkniętym dokuczliwą klątwą rycerzem. Królowa wzywa więc swoich strażników do zabicia Jeża. Wiedźmin staje po jego stronie i razem dziesiątkują straż królowej. Lord domaga się ręki Pavetty na mocy Prawa Niespodzianki. Wbrew swoim doradcom Calanthe zamierza jednak zignorować przeznaczenie.


Duny opowiada historię swojego życia. Został przeklęty jako mały chłopiec. Całe życie żył w nędzy. Pewnego dnia uratował przed śmiercią męża Calanthe, króla Roegnera. Zgodnie z tradycją wybrał wówczas Prawo Niespodzianki jako zapłatę. Królowa Calanthe wydawała się w końcu zdolna zaakceptować przeznaczenie, wyciągając rękę do Duny'ego. Przyciągnęła go do siebie, szepnęła „oto twoje przeznaczenie”, a następnie wycelowała nóż w jego gardło. Pavetta krzyknęła, nagle budząc swoje magiczne zdolności i rozrzucając wszystkich potężną mocą po całej komnacie. Następnie Pavetta i Duny unosili się razem pośrodku, tworząc małe tornado, dopóki Geralt nie powalił ich znakiem Aard. Po tym wydarzeniu królowa ogłosiła oficjalnie, że Prawo Niespodzianki będzie respektowane i Pavetta poślubi Duny'ego. Młodzi pocałowali się, a rycerz odzyskał wówczas ludzką postać. Chcąc odwdzięczyć się wiedźminowi, ofiarował mu Prawo Niespodzianki. Chwilę po tym Pavetta zwymiotowała, co miało oznaczać, że jest w ciąży – jak się potem dowiemy, Gerlatowi będzie przeznaczona Ciri. W innym odcinku Calanthe informuje, że Pavetta i Duny zginęli traficznie podczas sztormu. Królowa wini za to wiedźmina, który pomógł Jeżowi w momencie, kiedy należało go zabić.

Pełna biografia »

Duny - powiązania postaci

Duny
Aktor: Bart Edwards
Córki: Ciri

Duny - Opinie

3 + 6 =

Wiedźmin - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne