Fot: Kathy Hutchins / Shutterstock.com

Jaskier

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Jaskier, właśc. Julian Alfred Pankratz, to drugoplanowy bohater serialu „Wiedźmin”. W postać tę wcielił się Joey Batey. Jaskier jest bardem i trubadurem oraz przyjacielem wiedźmina Geralta z Rivii, którego przygody stają się dla niego niewyczerpanym źródłem tematów do ballad, wierszy, pieśni i gawęd. Zdarza mu się grywać na dworach królewskich. Często wikła się w romanse z kobietami, niejednokrotnie zamężnymi, co w konsekwencji sprowadza na niego sporo kłopotów.


Choć zwykle bywa w dobrym humorze, miewa także skłonności do przesady i histerii.


WYGLĄD


Jest przystojnym, młodym brunetem o dźwięcznym głosie. Nosi zazwyczaj średniej długości włosy, z grzywką zaczesaną na bok. Ma niebieskie oczy. Często się uśmiecha. Ubrany zawsze w modne szaty o bufiastych rękawach, najczęściej w kolorze czerwonym, zielonym lub niebieskim, a także w obcisłe spodnie. Praktycznie nie rozstaje się z lutnią.


BIOGRAFIA


Sezon I


Jaskier spotyka Geralta z Rivii w tawernie po jednym ze swoich występów. Wiedźmin mówi mu, że stwory, o jakich opowiada w piosenkach, nie istnieją. Przysiada się do nich także człowiek, który oferuje 100 dukatów za zabicie „diabła”, wykradającego zboże na polach. Bard postanawia dołączyć do wyprawy, licząc na przygodę. Nie myli się, gdyż podczas polowania zostają porwani przez elfy pod przywództwem króla Filavandrela, który grozi im śmiercią. Ostatecznie jednak, dzięki umiejętnej perswazji Geralta, zostają uwolnieni. W drodze powrotnej Jaskier natychmiast układa melodię pod nową balladę.


Przy kolejnym spotkaniu bard prosi wiedźmina o pełnienie funkcji ochroniarza podczas uczty z okazji królewskich zaręczyn. Spodziewa się agresji ze strony zazdrosnych mężów. Przyjaciele trafiają więc na przyjęcie zaręczynowe księżniczki Pavetty. Ceremonię przerywa Lord Jeż z Erlenwaldu, który na mocy Prawa Niespodzianki domaga się ręki księżniczki. Geralt staje w jego obronie, pomimo sprzeciwu królowej Calanthe. W efekcie tego udaje się zdjąć klątwę z lorda, a sam wiedźmin w ramach wdzięczności zyskuje Prawo Niespodzianki – późniejsze lata pokażą, że przeznaczenie zwiąże go z księżniczką Ciri.


Kolejny raz Geralt i Jaskier spotykają się nad rzeką. Bard przypadkiem wypuszcza dżinna z butelki i wypowiada dwa życzenia, przy czym zostaje bardzo poważnie ranny. Szukając pomocy dla przyjaciela, wiedźmin dociera do czarodziejki Yennefer, w której się zakochuje. Ta wprowadza Jaskra w głęboki, leczniczy sen. Kiedy mężczyzna budzi się następnego ranka, żąda od niego, aby wymówił trzecie życzenie dla dżinna, nad którym chce zapanować. Jaskier czyni to, ale dżinn wydaje się jedynie silniejszy – to dlatego, że życzenie należało do Geralta, który wkracza w ostatniej chwili, aby uratować czarodziejkę. W wyniku walki cały dom zawala się, a bard jest przekonany, że jego przyjaciel zginął pod gruzami. Kiedy jednak zagląda przez ocalałe okno, okazuje się, że wiedźmin i Yennefer uprawiają namiętny seks.


Jaskier uczestniczy także wraz z Geraltem, Yennefer i wieloma innymi śmiałkami w słynnej wyprawie na smoka. Nie jest przekonany co do jej sensu. Wcześniej pieśniarz wątpił w samo istnienie tych stworzeń, jednak wiedźmin zapewnił go, że są prawdziwe. Przynajmniej jeśli chodzi o zielone, czerwone i czarne, ponieważ złote uważa za mit. Ostatecznie jednak cała wyprawa okazuje się podstępem. Borch Trzy Kawki, który wszystko zorganizował, sam jest złotym smokiem, który pilnie potrzebował pomocy przy obronie smoczych jaj. Na koniec Geralt dowiaduje się od niego, że straci Yennefer. Rozgoryczony wiedźmin wyładowuje złość na swoim przyjacielu, którego obwinia za wszystkie ostatnie perypetie – głównie za otrzymane na dworze Calanthe Prawo Niespodzianki oraz historię z dżinnem. Jaskier czuje się tym bardzo dotknięty.


 

Pełna biografia »

Jaskier - powiązania postaci

Jaskier
Fot: Cubankite / Shutterstock.com
Aktor: Joey Batey

Jaskier - Opinie

10 + 3 =

Wiedźmin - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne