Fot: Kathy Hutchins / Shutterstock.com

Eist Tuirseach

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Eist Tuirseach to jeden z epizodycznych bohaterów serialu „Wiedźmin”. W rolę tę wcielił się Björn Hlynur Haraldsson. Eist został królem Cintry po małżeństwie z królową Calanthe.


WYGLĄD


Jest dojrzałym, postawnym, barczystym mężczyzną. Ma krótkie, czarne włosy, szeroką szczękę i niebieskie oczy. Czasami pojawia się z lekkim zarostem. Widzimy go w czarnej szacie z wysokim kołnierzem, zebranej w połowie skórzanym pasem, a także w szatach koloru złotego i srebrnego, z bufiastymi rękawami.


BIOGRAFIA


Sezon I


Eist Tuirseach i jego bratanek Crach an Craite uczestniczyli w królewskich zaręczynach. W tajemnicy przed wszystkimi obecnymi Eist ustalił z królową Calanthe, że Crach poślubi jej córkę, księżniczkę Pavettę, ponieważ ich związek jest kluczem do zdobycia władzy przez Cintrę po śmierci królowej. Ceremonię przerywa przybycie Lorda Jeża z Erlenwaldu, który domaga się ręki Pavetty, obiecanej mu na zasadzie Prawa Niespodzianki. Zdejmuje hełm i odsłania potworną postać. Calanthe nakazuje Gelartowi z Rivii zabicie intruza. Wiedźmin odmawia, twierdząc, że to nie bestia, a człowiek dotknięty przykrą klątwą. Wywiązuje się awantura i walka. Geralt i Jeż odpierają straż królowej i zabijają wielu jej członków. Eist naciska na królową, aby uszanowała przeznaczenie, czyli moc Prawa Niespodzianki. Podobnie radzi jej Myszowór. Królowa nie zamierza jednak słuchać i próbuje sama zabić przybysza. Wówczas Pavetta ujawnia tajemnicze moce, rozrzuca wszystkich krzykiem po całej komnacie i unosi się z Jeżem w powietrzu. Dzięki interwencji Geralta, udaje się ją opanować. Calanthe nie protestuje dłużej i przystaje na małżeństwo, a Jeż zostaje odczarowany i przyjmuje swoją dawną postać Duny'ego. W tym samym momencie królowa ogłasza, że ślub będzie podwójny, gdyż zdecydowała się wyjść za Eista. Duny ofiarowuje Geraltowi Prawo Niespodzianki w ramach wdzięczności. Wkrótce okazuje się, że Pavetta jest w ciąży. Geraltowi będzie przeznaczona jej córka, Ciri.


Kiedy kilka lat później wiedźmin odwiedza Cintrę, Eist nie jest zachwycony z tego powodu. Geralt zwraca uwagę, że przecież uprzednio domagał się uhonorowania Prawa Niespodzianki. Eist stwierdza, że to było wcześniej, zanim miał wnuczkę. Domaga się od wiedźmina obietnicy, że nie wróci więcej do Cintry. Kiedy ten odmawia, zostaje uwięziony za kratami.


W trakcie agresji Nilfgaardu król Eist i królowa Calanthe biorą czynny udział w walkach. Jedna ze strzał Cahira trafia Eista w oko, powodując natychmiastową śmierć. Królowa zostaje ciężko ranna. Wkrótce Cintra upada.

Pełna biografia »

Eist Tuirseach - powiązania postaci

Eist Tuirseach
Aktor: Björn Hlynur Haraldsson
Data śmierci: sezon I
Miejsce śmierci: Cintra

Eist Tuirseach - Opinie

6 + 6 =

Wiedźmin - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne