Fot: Kathy Hutchins / Shutterstock.com

Calanthe

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Calanthe, właśc. Calanthe Fiona Riannon, to jedna z drugoplanowych bohaterek serialu „Wiedźmin”. W rolę tę wcieliła się Jodhi May. Calanthe, znana również jako „Lwica z Cintry”, była królową Cintry, matką tragicznie zmarłej Pavetty oraz babcią Ciri. Znana ze swojego piękna, odwagi i zaciekłości na polu bitwy. Uchodziła za sprawiedliwą, choć czasami okrutną władczynię. W przeciwieństwie do Pavetty i Ciri, nie posiadała magicznych zdolności.


WYGLĄD


Calanthe to piękna, dostojna brunetka o bladej cerze, z włosami gładko zaczesanymi i spiętymi, często zebranymi za pomocą złotej obręczy na głowie. Niejednokrotnie pojawia się także w koronie. Uwielbia biżuterię, zwłaszcza pierścienie i kolczyki. Jej ulubionym kolorem jest złoty – widzimy ją niemal wyłącznie w takich sukniach i zbrojach.


BIOGRAFIA


Sezon I


Królowa Calanthe wraz z królem Eistem organizują uroczystą ucztę, na której obecna jest też Ciri. Wraz z Myszoworem dyskutują o agresji Nilfgaardu i nieuniknionej wojnie. Calanthe poucza wnuczkę, że nigdy nie można w pełni przygotować się do bitwy. Powinna trzymać miecz blisko i pozostawać w ruchu. Przy pierwszej konfrontacji z Nilfgaardem Cintra ponosi porażkę, Eist umiera na polu walki, a królowa jest ciężko ranna, ale udaje jej się wrócić do zamku. Nilfgaardczycy ciągle napierają. W obliczu niechybnej klęski, Calanthe nakazuje wszystkim popełnienie samobójstwa, aby oszczędzić im tortur. Wysyła również w drogę Ciri wraz z rycerzem Lazlo i Myszoworem, którzy mają ją eskortować w trakcie ucieczki. Mówi wnuczce, żeby odnalazła Geralta z Rivii, ponieważ jest jej przeznaczeniem. Po wyprowadzeniu Ciri zdradza Myszoworowi, że to prawdopodobnie dziewczynka jest powodem ataku Nilfgaardu. Niedługo potem popełnia samobójstwo, wyskakując z okna.


W retrospektywnych fragmentach kolejnych odcinków dowiadujemy się nieco o przeszłości Calanthe. Organizuje przyjęcie zaręczynowe dla swojej córki Pavetty, której przyszłe małżeństwo jest zaaranżowane. Na uczcie pojawia się także Geralt z Rivii. W dyskusji z nim Calanthe porusza kwestię niedawnego pojmania przez elfy. Ceremonię przerywa Lord Jeż z Erlenwaldu, który twierdzi, że należy mu się ręka Pavetty z tytułu prawa niespodzianki. Królowa zdecydowanie się temu sprzeciwia, ponieważ burzy to jej polityczne plany. W dodatku, kiedy lord zdejmuje hełm, okazuje się, że w wyniku klątwy jego ciało ma potworną postać. Calanthe chce, aby wiedźmin go zabił. Geralt staje jednak po stronie Jeża, którego broni także Pavetta, odsłaniając swoje magiczne zdolności. Królowa postanawia nie sprzeciwiać się dłużej przeznaczeniu i zezwala na małżeństwo. „Potwór” zostaje odczarowany i przyjmuje dawną, ludzką postać Duny'ego, który następnie ofiarowuje Geraltowi Prawo Niespodzianki. Zaraz potem okazuje się, że Pavetta jest w ciąży. Niespodzianką będzie więc Ciri, wnuczka Calanthe.


W kolejnym epizodzie Geralt przybywa do Cintry, aby sprawdzić, jak ma się dziecko, obiecane mu przez Duny'ego. Okazuje się, że Pavetta i Duny zginęli tragicznie podczas sztormu. Królowa Calanthe z pomocą wiernego Myszowora zajmuje się wychowaniem Ciri. Kobieta zdecydowanie sprzeciwia się wiedźminowi, pod żadnym pozorem nie chce oddać dziecka. Próbuje go przekupić i oszukać. Obwinia Geralta za śmierć Pavetty. W efekcie zostaje on wyprowadzony i uwięziony. Niedługo potem następuje szturm Nilfgaardu.

Pełna biografia »

Calanthe - powiązania postaci

Calanthe
Aktor: Jodhi May
Data śmierci: sezon I
Miejsce śmierci: Cintra
Córki: Pavetta

Calanthe - Opinie

4 + 2 =

Wiedźmin - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne