Fot: Kathy Hutchins / Shutterstock.com

Jimmy McGill / Saul Goodman - Zadzwoń do Saula


0 głosy
Better Call Saul
Oceń film
0.00

Jimmy McGill / Saul Goodman

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Główny bohater serialu „Zadzwoń do Saula”, grany przez Boba Odenkirka. James „Jimmy” jest prawnikiem w średnim wieku, praktykującym w Albuquerque w Nowym Meksyku, oraz mężem dzielącej z nim zawód Kim Wexler. Przez wiele lat dorastał w cieniu swojego starszego brata, Charlesa McGilla, również utalentowanego prawnika – wywołało to w nim frustrację i chęć udowodnienia swojej wartości otoczeniu. Metody prawnicze Jimmy’ego od początku odbiegały jednak od rodzinnego wzorca – młodszy brat od zawsze słynął z krętactwa, dzięki czemu w młodości zyskał on przydomek „Slippin’ Jimmy”. Skłonności do naginania prawa na swoją korzyść Jimmy przelewa na swoje alter-ego, Saula Goodmana, pod którego to postacią rozpoczyna on działalność „prawnika kryminalnego”, chroniąc przestępców i opryszków. W serialu „Zadzwoń do Saula” obserwujemy losy Jimmy’ego w trzech przedziałach czasowych – przed rozpoczęciem akcji „Breaking Bad”, w jej trakcie oraz już po zakończeniu, gdy przyjmuje on fałszywą tożsamość pracownika restauracji, Gene’a, w Cinnabon w stanie Omaha.


WYGLĄD


James jest mężczyzną średniego wzrostu, ze starannie zaczesaną, ciemną grzywką. Jako Jimmy ubiera się w eleganckie i schludne garnitury, gdy jednak przybiera alias Saula, jego ubiór staje się o wiele bardziej kolorowy i ekstrawagancki, często umyślnie kiczowaty.


BIOGRAFIA


Sezon 1


Na początku sezonu widzimy, jak Gene próbuje odnaleźć się w swojej nowej sytuacji. Wiele lat wcześniej prowadzi praktykę prawniczą, nie odnosi jednak dużych sukcesów – sypia w swoim gabinecie i ledwo wiąże koniec z końcem. Zajmuje się bratem Chuckiem, który cierpi na nadwrażliwość elektromagnetyczną. 


Niezadowolony ze swojej sytuacji finansowej Jimmy rozpoczyna przekręty na małą skalę, wracając tym samym do starych, krętackich nawyków. Nawiązuje kontakt z byłym policjantem, Mike’em Ehrmantrautem, oraz niebezpieczną rodziną przestępczą Salamanców i ich młodszym asystentem, Nacho Vargą. Jimmy darzy również antypatią partnera biznesowego swojego brata, pracownika HMM (Hamlin, Hamlin & McGill), Howarda Hamlina. Pod koniec sezonu, za namową partnerki Kim, Jimmy zaczyna oferować swoje usługi prawnicze osobom w wieku emerytalnym, co doprowadza go do odkrycia masowego przekrętu na wielką skalę, jakiego dopuściło się szefostwo domu spokojnej starości Sandpiper. 


Sezon 2


Jimmy rozpoczyna pracę w prestiżowej firmie Davis & Main i wraz z nimi i HMM zajmuje się sprawą oszustwa w Sandpiper, wciąż jednak dorabia sobie, broniąc kryminalistów. Gdy szefostwo Davis & Main nie popiera jego nietuzinkowych praktyk prawniczych, Jimmy postanawia doprowadzić do swojego zwolnienia. Rozpoczyna współpracę biznesową z Kim, zakładając z nią kancelarię Wexler McGill, lecz Kim równolegle usiłuje pozyskać bardzo wpływowego klienta w postaci firmy Mesa Verde. O przychylność Mesa Verde rywalizują również Chuck oraz Howard. Jimmy decyduje się więc sfałszować dokumentację brata na korzyść Kim. 


Kim udaje się pozyskać klienta, jednak zarówno ona, jak i Chuck, podejrzewają Jimmy’ego o nieczyste zagranie. Stan Chucka się pogarsza, odchodzi on z HMM i ląduje w szpitalu, po czym przeprowadza emocjonalną rozmowę ze swoim młodszym bratem, podczas której Jimmy przyznaje się do sfałszowania dokumentów. Okazuje się, że rozmowa ta została przez Chucka nagrana.


Sezon 3


Jimmy’emu wydaje się, że Chuck zapomniał o sprawie, jednak wyraźnie daje mu on do zrozumienia, że jeszcze zapłaci za swoją nieszczerość. Chuck konspiruje wraz z Howardem i doprowadza Jimmy’ego do ataku agresji, podczas którego włamuje się on do domu brata i niszczy kasetę z nagraniem. Była to jednak część planu starszego McGilla, w wyniku którego Jimmy zostaje aresztowany. 


Wychodzi za kaucją i zaczyna planować zemstę – wynajmuje Mike’a, aby włamał się do domu Chucka i sfotografował obskurne wnętrze, które posłuży mu za dowód rzekomej nadwrażliwości elektromagnetycznej brata, po czym podczas sądowego przesłuchania podrzuca Chuckowi do kieszeni w pełni naładowany telefon komórkowy. Jimmy wyjawia ten fakt podczas sądowego przesłuchania, kwestionując tym samym wiarygodność Chucka przed wszystkimi zgromadzonymi. Jimmy opuszcza sąd z rocznym zawieszeniem w praktykach prawniczych, przybiera pseudonim Saula Goodmana i zaczyna świadczyć swoje usługi nielegalnie. Nie powodzi mu się jednak i ledwo stać go na utrzymanie swojej kancelarii. 


Gdy Jimmy dowiaduje się, że Sandpiper zaoferowało HMM i Davis & Main wielomilionową ugodę, której Howard nie chce przyjąć. dopuszcza się kilku drobnych oszustw, które przekonują wszystkich zainteresowanych, że to najlepsze rozwiązanie, i otrzymuje swoją część ugody wynoszącą ponad milion dolarów. Przepracowana Kim ulega wypadkowi samochodowemu, przez co Jimmy zgadza się na rozwiązanie ich kancelarii, aby mogła ona pracować z domu. Jimmy’ego gryzie sumienie w sprawie swojej klientki z domu starców, gdy widzi, że na skutek udziału w pozwie wobec Sandpiper zostaje ona odtrącona przez swoich przyjaciół. Przyznaje się więc do szemranych metod, odcinając się tym samym od swojej części pieniężnej ugody od Sandpiper. 


Jimmy przeprowadza ostatnią rozmowę z Chuckiem, chcąc naprawić ich relację. Starszy brat przepędza go jednak z domu.


Sezon 4


Jimmy dowiaduje się, że Chuck popełnił samobójstwo, za co obwinia się Howarda, który pod koniec życia zmusił starszego McGilla do opuszczenia HMM pod wpływem spadku jego wiarygodności w sądzie. Kim namawia Jimmy’ego, aby rozpoczął terapię w celu przepracowania żałoby po śmierci Chucka, on jednak nie czuje, aby było to potrzebne. 


Jimmy rozpoczyna żmudną pracę w sklepie z telefonami komórkowymi CC Mobile, w której zaczyna sprzedawać telefony jednorazowe przestępcom, aby pomóc im w komunikowaniu się między sobą bez inwigilacji. Reklamuje tym samym swoją działalność jako Saul Goodman. Po udanym utargu zostaje napadnięty i okradziony, co motywuje go, aby odzyskać swoją licencję i wrócić do zawodu prawnika. Wcześniej jednak mści się na swoich oprawcach, zlecając ich brutalne pobicie.


Znów wpada w kłopoty z prawem, z których wyciąga go Kim, wyrażając uznanie wobec jego nieczystych praktyk i chcąc mu w nich towarzyszyć. Jimmy odbywa apelację w celu wcześniejszego przywrócenia mu licencji, zostaje ona jednak odrzucona. Próbuje więc ponownie, tym razem przywołując anegdotę o Chucku i o tym, jak zainspirował go on do pójścia w jego ślady. Komisja wzrusza się do łez, okazuje się jednak, że taki właśnie był zamiar Jimmy’ego – w nieszczery sposób odzyskuje on prawo do wykonywania zawodu, odrzuca jednak swoje rodowe imię i oficjalnie zmienia nazwisko, decydując się prowadzić działalność prawniczą wyłącznie jako Saul Goodman.


Sezon 5


Saul i Kim pobierają się, po czym Goodman zostaje wezwany przez przestępczy półświatek do pomocy prawnej w sprawie Lalo z rodziny Salamanców. Udaje mu się namówić sąd do wypuszczenia go za kaucją w wysokości siedmiu milionów dolarów, które Jimmy będzie musiał dla niego odebrać z pustynnych terenów. Saul zgadza się, gdy Lalo oferuje mu zapłatę w wysokości 100 tysięcy. Przekazanie pieniędzy nie idzie jednak zgodnie z planem i na Saula napada gang, który tylko czekał na okazję, aby wkroczyć na wojenną ścieżkę z rodziną Salamanców. Saul zostaje jednak uratowany przez Mike’a, po czym obaj rozpoczynają żmudną, pieszą tułaczkę po pustyni z torbami pełnymi milionów, gdy ich samochody ulegają zniszczeniu podczas ataku. Ustalają wspólną wersję wydarzeń, w której Mike namawia Saula do pomięcia prawdy o strzelaninie w celu ochrony swoich zamieszanych w to zwierzchników. W końcu mężczyznom udaje się wrócić z pieniędzmi do Albuquerque i Lalo wychodzi za kaucją. 


Saul okłamuje Kim i nie wspomina jej o ataku na pustyni, jego żona jednak sama dochodzi do prawdy. Bohater przejawia objawy stresu pourazowego po strzelaninie. Odwiedza go Lalo, który podejrzewa, że został okłamany, Kim swoją siłą perswazji popiera jednak wersję wydarzeń Saula i przekonuje o niej Lalo, który zostawia ich samych. Saul mówi Kim całą prawdę o wydarzeniach na pustyni, po czym konfrontuje się z Mike’em, który informuje go, że na Lalo zostało zlecone zabójstwo. Kim, pod wpływem emocji na złośliwe komentarze Howarda pod adresem Saula, namawia męża, aby wrócić do sprawy Sandpiper i spróbować w nieczysty sposób odzyskać ich część pieniężnej ugody, kompromitując tym samym Howarda i całe HMM. Saul, zaskoczony jej postawą, zgadza się.


 

Pełna biografia »

Jimmy McGill / Saul Goodman - powiązania postaci

Jimmy McGill / Saul Goodman
Fot: CarlaVanWagoner / Shutterstock.com
Aktor: Bob Odenkirk

Jimmy McGill / Saul Goodman - Opinie

10 + 4 =

Zadzwoń do Saula - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne