Fot: Kathy Hutchins / Shutterstock.com

Mike Ehrmantraut

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Jedna z głównych postaci w serialu “Zadzwoń do Saula”, odgrywana przez Jonathana Banksa. Mike jest byłym policjantem, który został zmuszony do korupcji, w wyniku czego zamordowano jego syna, również policjanta, Matta. Od tamtego czasu Mike używa swoich kontaktów i doświadczenia z dawnych lat, aby wspinać się po szczeblach kryminalnej kariery, aż w końcu zostaje prawą ręką Gustavo Fringa. Mike’a cechuje duży profesjonalizm w realizacji powierzonych mu zadań, a zakres jego umiejętności robi wrażenie – z łatwością odgrywa rolę prywatnego detektywa, zabójcy na zlecenie czy „sprzątacza” po morderstwach. Mike przyjaźni się również z Saulem Goodmanem, dla którego wykonuje czasem drobne zlecenia. Zrobi wszystko, aby zapewnić godną przyszłość wdowie po zmarłym synu, Stacy, oraz ich córce, wnuczce Mike’a - Kaylee. 


WYGLĄD


Mike jest łysym mężczyzną około sześćdziesiątki. Najczęściej ubrany jest na czarno w sposób nierzucający się w oczy – w bluzę i proste spodnie. 


BIOGRAFIA


Sezon 1


Gdy poznajemy Mike’a, pracuje jako wydawca biletów na parkingu sądu w Albuquerque. Tam poznaje Jimmy’ego i choć początkowo pała do niego niechęcią, wkrótce zaczynają współpracować. Prosi go o pomoc, gdy zaczyna interesować się nim policja z Filadelfii, która węszy w sprawie śmierci oprawców syna Mike’a, Matta. Jimmy pomaga Mike’owi, za co ten później odwdzięcza się tym samym. Okazuje się, że lokalizację Mike’a podała policji jego synowa, Stacy, z którą Mike konfrontuje się i przyznaje, że zamordował policjantów odpowiedzialnych za śmierć jej męża. Następnie Mike sięga po kontakty z dawnych lat, aby dorobić sobie po ciemnej stronie prawa.


Sezon 2


Losy Mike’a krzyżują się z Nacho i zaczynają oni okazjonalnie współpracować. Mike zaczyna brać coraz więcej zleceń, aby umożliwić Stacy wyprowadzkę z niebezpiecznej dzielnicy. Nacho zleca mu zabójstwo swojego szefa, Tuco Salamanki, Mike jednak nie zgadza się i zamiast tego doprowadza do jego aresztowania. Nie podoba się to Hectorowi, który grozi Mike’owi i jego rodzinie, aby ten pomógł mu w skróceniu wyroku Tuco. Mike ostatecznie zgadza się i dzieli zarobioną z utargu zapłatę z Nacho, rekompensując mu tym samym niezabicie Salamanki wcześniej, gdy o to prosił. Z zarobionych pieniędzy Mike pomaga Stacy kupić dom w nowej okolicy. Następnie Ehrmantraut zaczyna interesować się narkotykową operacją Hectora, chcąc odpłacić się za wcześniejsze groźby. Napada na jedną z jego ciężarówek i kradnie wielotysięczny utarg, chcąc zwrócić tym samym uwagę policji w stronę Salamanki. Hector wpada w furię i zabija niewinnego kierowcę, który chciał pomóc wydostać się kierowcy ciężarówki z przewróconego wzoru, na co Mike reaguje złością i planuje zestrzelenie Hectora przy pomocy pistoletu snajperskiego. Tuż przed wykonaniem swojego zamiaru znajduje anonimową kartkę z prośbą, aby tego nie robił.


Sezon 3


Kartka okazała się być pozostawiona przez Gustavo Fringa, wieloletniego rywala rodziny Salamanków. Mike zgłasza się po pomoc Jimmy’ego, aby ten udawał klienta w restauracji Los Pollos Hermanos, w której pracuje Gus. Później Mike pomaga Jimmy’emu w kompromitacji Chucka, włamując się na jego zlecenie do domu starszego McGilla i gromadząc obciążające go dowody. W końcu Gus kontaktuje się z Mike’em i wyjaśnia mu, że ma powody, aby pozostawić Hectora przy życiu – stąd anonimowa notatka. Pochwala on sabotaż operacji Hectora i pomiędzy Gusem a Mike’em zaczyna nawiązywać się współpraca. Mike napada na kolejną ciężarówkę Salamanków i podrzuca ładunkowi narkotyki, uniemożliwiając jej tym samym przejazd przez meksykańską granicę. Gus zatrudnia Mike’a, wyjawiając mu, że powstrzymał go przed zabiciem Hectora dlatego, że bezbolesna śmierć byłaby dla niego zbyt litościwa. Mike spotyka się z Nacho, gdy ten ma zamiar uśmiercić Hectora poprzez podmienienie jego tabletek na serce, na co Mike wyraża zgodę. Na koniec sezonu Mike rozpoczyna pomoc Gusowi w praniu brudnych pieniędzy.


Sezon 4


Gus zleca Mike’owi dyskretny transport niemieckich inżynierów do realizacji tajemniczego projektu, nie wyjawia jednak swoich zamiarów. Później okazuje się, że zleca on budowę dużego, podziemnego laboratorium, nad którym prace potrwają blisko rok, i chce, aby Mike je nadzorował. Mike zaczyna mieć na pieńku z jednym z inżynierów, w dodatku inny z nich, szef całego przedsięwzięcia, ucieka z podziemi. Gus zleca na niego zabójstwo, co Mike z ciężkim sercem robi. Nie wie jednak, że przez cały ten czas był śledzony przez Lalo Salamankę.


Sezon 5


Mike’a dręczą wyrzuty sumienia po wykonaniu zabójstwa, przez co wraca do picia. Kłóci się również z rodziną. W dalszym ciągu doprowadza do aresztowania Lalo i stopniowo dochodzi do siebie, spędzając czas z wnuczką. Następnie Mike ratuje Jimmy’ego na pustyni, na której doszło do przekazania pieniędzy na kaucję Lalo. Mężczyźni rozpoczynają pieszą tułaczkę po pustyni z torbami pełnymi milionów dolarów. Mike ustala z Jimmym wspólną wersję wydarzeń i wyraża obawy, gdy Jimmy planuje opowiedzieć Kim Wexler całą prawdę – uważa, że sprowadzi to na nią niebezpieczeństwo. Gdy Jimmy pyta go o jego motywację, wyjawia, że wszystko, co robi, robi dla swojej rodziny, której chce zapewnić lepsze życie niż swoje własne. Po powrocie do Albuquerque Mike ostrzega Jimmy’ego o wizycie Lalo i osłania jego i Kim, trzymając Lalo na muszce przez całą rozmowę. Następnie informuje Jimmy’ego, że na Lalo, przebywającego obecnie w Meksyku, zostało zlecone zabójstwo.

Pełna biografia »

Mike Ehrmantraut - powiązania postaci

Mike Ehrmantraut
Fot: Kathy Hutchins / Shutterstock.com
Aktor: Jonathan Banks

Mike Ehrmantraut - Opinie

5 + 2 =

Zadzwoń do Saula - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne