The Last of Us - fabuła

Po zniszczeniu cywilizacji wywołanym przez globalną pandemię, jeden z ocalałych, Joel Miller, przejmuje opiekę nad 14-letnią Ellie, która może okazać się nadzieją na uratowanie ludzkości.

Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - The Last of Us obsada

The Last of Us - obsada

Anna - The Last of Us
Anna
Ashley Johnson
Bill - The Last of Us
Bill
Nick Offerman
David - The Last of Us
David
Scott Shepherd
Ellie Williams - The Last of Us
Ellie Williams
Bella Ramsey
Frank - The Last of Us
Frank
Murray Bartlett
Henry Burrell - The Last of Us
Henry Burrell
Lamar Johnson
Pełna obsada »
The Last of Us
Kategoria: Seriale
Gatunek: Dramat, Sci-Fi i Fantasy
Czas trwania: 60 min.
Scenariusz: Craig Mazin, Neil Druckmann
Produkcja: USA , Kanada
Premiera: 16 stycznia 2023

The Last of Us - ciekawostki

 1. Serial oparty jest na grze wideo z 2013 roku, stworzonej w studiu Naughty Dog (jeden z jej twórców, Neil Druckmann, pomagał zresztą w pisaniu scenariusza i został producentem). Już rok później zdecydowano, że gra zostanie zekranizowana, ale termin kilkakrotnie przekładano. W tym samym studiu powstała gra „Uncharted”, która także została przeniesiona na ekran, a w głównej roli wystąpił Mark Wahlberg.

 2.  Początkowo „The Last Of Us” miało być filmem kinowym (Sam Raimi zgłosił się jako reżyser), ale pomysł ten budził zastrzeżenia Druckmanna, który wolał produkcję telewizyjną.

 3.  Zdjęcia do serialu powstawały prawie rok – od lipca 2021 do czerwca 2022 – niemal w całości w kanadyjskiej prowincji Alberta, w której szczyty Gór Skalistych sąsiadują z prerią. Wykorzystano około 180 różnych plenerów.

 4.  To największa w historii Kanady produkcja telewizyjna – każdy z odcinków kosztował między 10 a 15 milionów dolarów amerykańskich.

 5.  Pierwotnie serial liczył 10 odcinków, jednak dwa pierwsze zostały przemontowane i skompilowane w jeden – producenci uznali, że akcja toczyła się zbyt wolno i mogłaby nie przyciągnąć widzów do oglądania kolejnych.

 6.  Jako pierwszy na reżysera pilota, a także kilku pierwszych odcinków, został wybrany Kantemir Bałagow, młody rosyjski twórca nagradzany już na MFF w Cannes (po wybuchu wojny z Ukrainą Bałagow oficjalnie potępił atak i wyjechał z Rosji). Bałagow jednak ostatecznie zrezygnował z powodu „odmiennej wizji artystycznej” po nakręceniu jednego odcinka, w którym nie jest zresztą nawet wymieniony w napisach.

 7.  Casting do serialu, z powodu pandemii Covid-19, odbywał się wyłącznie zdalnie, przez program Zoom.

 8.  Do roli Joela Millera kandydowali nie byle jacy aktorzy – mowa między innymi o Hugh Jackmanie, Matthew McConaugheyu, Michaelu Fassbenderze, Gerardzie Butlerze, Chrisie Hemsworthcie, Keanu Reevesie, a nawet... Harrisonie Fordzie.

 9.  Ostatecznie czwórka aktorów, którzy podkładali głosy w grze zagrała w serialu. Mowa o Merle Dandridge (w obu Marlene), Ashley Johnson (Ellie w grze, Anna w serialu), Troyu Bakerze (Joel w grze, James w serialu) oraz Jeffreyu Pierce'e (Tommy w grze, Perry w serialu).

 10.  Pedro Pascal, ekranowy Joel, za każdy odcinek dostawał około 600 tysięcy dolarów, co czyni go najlepiej zarabiającym aktorem telewizyjnym.

 11.  Bella Ramsay, odtwórczyni roli Ellie, na potrzeby produkcji skróciła swe włosy o blisko... 50 centymetrów.

 12.  


  The Last of Us - kiedy 2. sezon?


  27 stycznia 2023 roku oficjalnie potwierdzono, że powstanie drugi sezon „The Last Of Us”, który będzie wierny drugiej części gry, wydanej w 2020 roku. Na razie nie znamy jednak daty premiery.

The Last of Us - gdzie obejrzeć

od 29,99 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj
40 zł
w pakiecie
Oglądaj

The Last of Us - Opinie

6 + 6 =

The Last of Us - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne