Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com

Królowa Elżbieta II

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Główna postać serialu The Crown. Elżbietę poznajemy jako młodą księżniczkę- córkę króla Jerzego VI. Jest żoną księcia Filipa i matką następcy tronu- księcia Karola. Po nagłej śmierci swojego ojca zostaje monarchą. Przez wszystkie sezony obserwujemy transformację Elżbiety z młodej, niedoświadczonej następczyni tronu w nową władczynię. Elżbieta jest osobą oddaną tradycji i spokojną. Nie ulega emocjom i nie lubi ich okazywać publicznie. Niejednokrotnie postawiona jest w sytuacjach, w których musi pogodzić rolę władcy z rolą matki, żony i siostry. Jej wielką pasją są konie i psy rasy Corgi.
W sezonie 1 i 2 w postać Elżbiety wciela się Claire Foy.


WYGLĄD


Elżbieta jest niską, zgrabną brunetką. Ma własny, wypracowany styl ubierania, który łączy elegancję z tradycyjnymi rozwiązaniami i praktycznością. Jej znakiem rozpoznawczym są kapelusze, czarna torebka i charakterystyczna fryzura.   


BIOGRAFIA


Sezon 1


W 1947 roku księżniczka Elżbieta poślubia księcia Filipa. Książęca para zamieszkuje na Malcie, gdzie wiodą spokojne i szczęśliwe życie. Niedługo po ślubie na świat przychodzą ich dzieci: książę Karol oraz księżniczka Anna. Kilka lat później Elżbieta i Filip powracają do Londynu, by być bliżej ojca księżniczki- króla Jerzego VI. 


 W związku ze złym stanem zdrowia króla oraz przeprowadzoną operacją płuca, księżniczka Elżbieta oraz książę Filip odbywają w jego imieniu podróż po krajach Wspólnoty. Podczas ich pobytu w Afryce  król Jerzy VI umiera. Księżniczka Elżbieta powraca do kraju już jako królowa, aby przejąć obowiązki nowej władczyni Wielkiej Brytanii. 


Krótko po objęciu władzy Elżbieta przekonuje się z jakimi trudnościami będzie musiała zmierzyć się jako monarcha. Królowa pragnie zachować dla swoich dzieci nazwisko męża oraz dotychczasowe miejsce zamieszkania (Clarence House). W tym celu Elżbieta zgadza się na opóźnienie terminu koronacji, co zaproponował jej premier Winston Churchill, dowiadując się wcześniej, że podczas przygotowań do koronacji pozycja premiera w rządzie oraz w partii nie może ulec zmianie. Koniec końców Elżbiecie nie udaje się zachować nazwiska Mountbatten, a przeprowadzka do Pałacu Buckingham jest nieunikniona. 


Pozycja Elżbiety jako królowej okazuje się również przeszkodą w relacji z młodszą siostrą, księżniczką Małgorzatą. Po udzieleniu wcześniejszego wsparcia siostrze w związku z jej planami małżeństwa z Peterem Townsendem, Elżbieta zmuszona jest jednak zmienić zdanie. Jako głowa Kościoła Anglii nie może zezwolić na ślub siostry z rozwodnikiem. Dowiaduje się jednak o istnieniu aktu, który zakazuje Małgorzacie wzięcia ślubu bez zgody monarchy do ukończenia 25. roku życia i namawia siostrę, aby wstrzymała się do tego czasu. Jej wybranka wysyła natomiast do Brukseli – wszystko po to, aby uniknąć skandalu.   


Podczas kolejnej podróży po krajach Wspólnoty Elżbieta przekonuje się, jak jej pozycja wpływa na innych członków rodziny. Pod nieobecność siostry część obowiązków przejmuje księżniczka Małgorzata, której lekkomyślność i niesubordynacja zmuszają Elżbietę do pouczenia siostry i przypomnienia jej o pozycji, jaką zajmuje. Z kolei wyczerpujące przeprawy pomiędzy kolejnymi krajami Wspólnoty sprawiają, iż również małżeństwo Elżbiety i Filipa zostaje wystawione na próbę. Sytuacja nie ulega poprawie po powrocie do Londynu. Filip coraz rzadziej widziany jest w Pałacu Buckingham. Elżbieta z kolei spędza coraz więcej czasu z bliskim przyjacielem Lordem Porchester ("Porchey"), z którym łączy ją wspólna pasja do koni. Wzbudza to zazdrość u Filipa, jednak podczas szczerej rozmowy Elżbieta zapewnia go o swojej wierności i szczerym uczuciu względem niego. 


Tymczasem do kraju powraca Peter Townsend, którego Małgorzata postanawia poślubić, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Niestety Elżbieta dowiaduje się, że ślub może odbyć się dopiero po uzyskaniu zgody Parlamentu, o czym nie została wcześniej poinformowana. Elżbieta po raz kolejny staje przed dylematem. Ostatecznie po zasięgnięciu opinii arcybiskupów Kościoła, członków Rządu oraz rady wuja- księcia Jorku, decyduje się nie przyzwolić na ślub Małgorzaty, przy jednoczesnym pozostaniu jej w rodzinie ze wszystkimi przywilejami księżniczki. 


W 1956, za radą matki oraz byłego prywatnego sekretarza Tommy'ego Lascellesa, Elżbieta prosi Filipa o otwarcie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Melbourne. Uważa, że podróż ta pomoże mężowi nabrać dystansu i zrozumieć pozycję, jaką powinien pełnić u jej boku. Początkowo Filip nie zgadza się, jednak po namowach teściowej oraz Elżbiety decyduje się na pięciomiesięczną podróż królewską do Australii.

Pełna biografia »

Królowa Elżbieta II - powiązania postaci

Królowa Elżbieta II
Fot: Cubankite / Shutterstock.com
Aktor: Claire Foy

Królowa Elżbieta II - Opinie

6 + 4 =

The Crown - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne