Fot: Shutterstock

Skazany na śmierć - fabuła

Serial wpisujący się w ramy dramatu sensacyjnego (z elementami thrillera). Głównymi bohaterami są bracia Lincoln Burrows i Michael Scofield. Pierwszy z nich zostaje skazany za przestępstwo, którego nie popełnił. I to nie byle jakie –  zabójstwo brata wiceprezydenta USA! Stąd też i zasądzona kara nie jest zwyczajna: Burrowsa czeka kara śmierci. Wówczas drugi z braci, prywatnie genialny inżynier budowlany, zaczyna opracowywać  skomplikowany plan, który ma wyciągnąć Burrowsa z zakładu karnego, ale i oczyścić jego imię. Pierwszym etapem jest dostanie się do zakładu, więc Scofield specjalnie bierze udział w napadzie z bronią w ręku. Trafia do tego samego więzienia (Fox River), co brat. Tymczasem na wolności prywatne śledztwo w sprawie wrobienia Burrowsa w zabójstwo zaczyna prowadzić długoletnia przyjaciółka braci, Veronica Donovan. Musi być bardzo ostrożna, bowiem śledztwo zwraca na nią uwagę tajnej agencji o nazwie „The Company”, która prawdopodobnie brała udział w spisku.


Pierwszy odcinek pierwszego sezonu zadebiutował 29 sierpnia 2005 roku. Do maja 2009 roku nakręcono 4 serie, potem projekt został zarzucony, ale ostatecznie po 6 latach ogłoszono, że powstanie jeszcze jeden, zamykający wszystko sezon – był najkrótszy, liczył tylko 9 odcinków i miał podtytuł „Sequel”. Tak więc całość zamknęła się w 5 sezonach i 90 odcinkach.


Top: Shutterstock
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Skazany na śmierć obsada

Skazany na śmierć - obsada

Alexander Mahone - Skazany na śmierć
Alexander Mahone
William Fichtner
Christina Rose Scofield - Skazany na śmierć
Christina Rose Scofield
Kathleen Quinlan
Donald
Donald "Don" Self
Michael Rapaport
Fernando Sucre - Skazany na śmierć
Fernando Sucre
Amaury Nolasco
Pełna obsada »
Skazany na śmierć
Kategoria: Seriale
Gatunek: Sensacyjny, Dramat
Czas trwania: 45 min.
Scenariusz: Paul Scheuring, Nick Santora i inni
Produkcja: USA / Wielka Brytania
Premiera: 29 sierpnia 2005

Skazany na śmierć - ciekawostki

 1. Pierwszy sezon „Skazanego na śmierć” miał liczyć tylko 13 odcinków. Odbiór serialu był jednak tak dobry, że zdecydowano się na dokręcenie kolejnych 9.


 2. Skazany na śmierć - czy będzie kolejny sezon?


  W styczniu 2018 roku Fox, producent serialu, ogłosił, że trwają prace nad 6. sezonem (był już gotowy scenariusz pierwszego odcinka). Wszystko jednak bardzo się przeciągało i w sierpniu kolejnego roku studio zadecydowało o wstrzymaniu wszystkich prac, a pod koniec roku 2020 ostatecznie wycofało się z projektu. Póki co brak informacji, że sezon 6. powstanie.

 3.  Nie wyszło nic również ze spin-offu serialu, który miał nosić podtytuł „Cherry Hill” i przedstawiać dla odmiany losy niesłusznie uwięzionej Molly, gospodyni domowej. Miała to być taka kobieca wersja „Skazanego na śmierć”, ale produkcję storpedował słynny strajk scenarzystów. Przy okazji pierwszego i trzeciego sezonu powstały natomiast produkcje spin-offowe: „Proof Of Innocence”, który był przeznaczony tylko na telefony komórkowe i do Internetu (był rok 2006), a także 6 krótkometrażowych „Prison Break: Visitations”, dostępnych w Internecie i w iTunes (za darmo).

 4.  Postać T-Baga, granego przez Roberta Kneppera, możemy spotkać też w innym serialu, „Breakout Kings”, do którego scenariusz napisał duet scenarzystów „Skazanego na śmierć”, Matt Olmstead i Nick Santora.

 5.  Niemal wszystkie sceny więzienne kręcono w prawdziwym zakładzie karnym Joliet (Joliet Correctional Center) w stanie Illinois. Więzienie to zostało zamknięte w 2002 roku, a w 2005 wynajęła je i przystosowała do potrzeb serialu ekipa filmowa – dobudowano między innymi jeszcze jedną kondygnację z celami dla więźniów. Ekipa filmowa wspomina, że atmosfera na planie była mroczna, a cela ekranowego Burrowsa uchodziła za nawiedzoną i każdy starał się trzymać z dala od niej poza zdjęciami. Cóż, swego czasu w celi tej wyrok odsiadywał John Wayne Gacy, seryjny zabójca, który zamordował przynajmniej 33 chłopców i młodych mężczyzn...

 6.  Serial „Skazany na śmierć” dostał zakaz emisji w 13 zakładach karnych w USA. Powód: podsuwanie więźniom pomysłów na zaplanowanie ucieczki...

 7.  Ekranowy Michael Scofield trafia do więzienia z wytatuowanym na ciele planem zakładu karnego. W serialu wytatuowanie wszystkiego zajęło mu kilka tygodni. Na planie tatuaż nanoszono na jego ciało zmywalnymi środkami przez 4,5 godziny. Gdyby w rzeczywistości ktoś chciał zafundować sobie na ciele takie cacko, wytatuowanie całości zajęło by mu, jak policzyli znawcy, około 4 lat normalnych seansów w salonie!

 8.  Stacy Keach, który odtwarza postać naczelnika więzienia Fox River, mógł czerpać z własnych doświadczeń więziennych – odsiedział bowiem wyrok po tym, jak w 1984 roku aresztowano go w Londynie za posiadanie narkotyków.

 9.  Podczas kręcenia sezonu 5. ciężko ranny na planie został Dominic Purcell, odtwórca roli Lincolna Burrowsa. Wpadł na niego jeden ze statystów, co uruchomiło całą serię niefortunnych wydarzeń, w efekcie których aktor dostał w głowę kawałkiem żelaza. Skończyło się na złamanym nosie i, bagatela, 150 szwach założonych w szpitalu w Casablance (zdjęcia kręcono wówczas w Maroku)... Prawdziwa tragedia była podobno bardzo blisko...

 10.  W 2006 roku, po emisji pierwszej serii, doszło do niecodziennych wydarzeń: otóż dwaj bracia, Donald i Robert Hughes, oskarżyli studio o wykorzystanie bez ich zgody prawdziwych wydarzeń z ich życia. Donald w 1964 roku pomógł uciec Robertowi – podobno niesłusznie skazanemu – z aresztu dla nieletnich, a potem ukrywali się przez 4 kolejne lata. Smaczku dodawał fakt, że mieli swego czasu wysłać do Foxa scenariusz na ten temat – został on odrzucony, a potem pojawił się „Skazany na śmierć”...

Skazany na śmierć - gdzie obejrzeć

37,99 zł
w abonamencie
Oglądaj

Skazany na śmierć - Opinie

4 + 8 =

Skazany na śmierć - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne