Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com

Margaret Thatcher

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Drugoplanowa postać serialu „The Crown”, grana przez Gillian Anderson. Premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990, przewodnicząca Partii Konserwatywnej. Pierwsza w brytyjskiej historii kobieta powołana na stanowisko premiera. Córka sklepikarza, żona Denisa Thatchera, matka bliźniaków. Nazywana Żelazną Damą. Zwolenniczka liberalnej polityki gospodarczej, którą określa się mianem taczeryzmu. Jest niezwykle pracowita, dąży do jasno wyznaczonych przez siebie celów. Nie znosi protekcjonalnego tonu. Rzadko kiedy ustępuje, nie lubi przyznawać się do błędów. Jest bardzo oddana swojej ojczyźnie, którą zamierza całkowicie zreformować. Pragnie wzmocnić pozycję Wielkiej Brytanii zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. 


WYGLĄD


Margaret Thatcher jest niską, drobną blondynką o niebieskich oczach. Jej cechą charakterystyczną jest niezmiennie ta sama, utrwalona lakierem fryzura. Jest lekko przygarbiona. Często nosi perły i maluje usta na mocne kolory. Uwielbia kobalt, dlatego większość jej garsonek i sukni jest w tym kolorze.


BIOGRAFIA


Sezon 4


W roku 1979 Margaret Thatcher zostaje premierem Wielkiej Brytanii. Podczas pierwszej audiencji królowa trafnie typuje większość składu jej gabinetu. Gdy bohaterka zauważa, że wybranym ministrom brakuje odwagi do przeprowadzenia reformy kraju, zwalnia większość z nich. 


Margaret Thatcher zostaje zaproszona wraz z mężem do królewskiej posiadłość Balmoral w Szkocji. Jest zirytowana, że musi poświęcić cały weekend na relaks, kiedy mogłaby pracować. Będąc w Szkocji, nieintencjonalnie popełnia wiele pomyłek, które irytują członków rodziny królewskiej. Elżbieta stara się znaleźć z nią wspólny język. Tymczasem księżniczka Małgorzata jest dla niej mniej wyrozumiała i przypomina jej obowiązujące zasady. Ostatecznie państwo Thatcher skracają swój nieudany pobyt. 


W 1982 roku jej ukochany syn, Mark Thatcher, bierze udział w rajdzie samochodowym Paryż-Dakar. Niedługo po zameldowaniu się w algierskim punkcie kontrolnym znika z radarów. Margaret głęboko przeżywa zaginięcie syna. Próbuje nadzorować akcję poszukiwawczą z Londynu. W tym samym czasie na Falklandach narasta konflikt między Brytyjczykami i Argentyńczykami, którzy roszczą sobie prawa do brytyjskiego terytorium zamorskiego. Margaret musi podejmować szybkie decyzje, mimo rozkojarzenia wynikającego z sytuacji rodzinnej. Ostatecznie jej syn zostaje odnaleziony, dzięki czemu pani premier może poświęcić całą swoją uwagę Falklandom.  


Relacje między królową a panią premier psują się, gdy Margaret Thatcher nie chce podpisać sankcji wobec RPA, które mają na celu potępienie apartheidu i doprowadzenie do upadku reżimu. Obie bohaterki biorą udział w spotkaniu przywódców Wspólnoty Narodów na Bahamach. Margaret Thatcher tylko pozornie ulega naciskom ze strony jej monarchini. Konflikt przybiera na sile, gdy królowa orientuje się, że pani premier nie zmienia swojego zdania. 


W 1990 roku opinie członków Partii Konserwatywnej na temat ich szefowej są podzielone. Nie wszyscy zamierzają udzielić swojego poparcia Margaret Thatcher. Rozpoczyna się walka o przywództwo. Ostatecznie pani premier jest zmuszona ustąpić ze swojego stanowiska i zakończyć kadencję. Królowa Elżbieta odznacza ją Orderem Zasługi w ramach podziękowania za lata współpracy. 


 

Pełna biografia »

Margaret Thatcher - powiązania postaci

Margaret Thatcher
Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com
Aktor: Gillian Anderson
Tytuł: premier Wielkiej Brytanii, przewodnicząca Partii Konserwatywnej
Synowie: Mark Thatcher

Margaret Thatcher - Opinie

8 + 6 =

The Crown - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne