Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com

Król Jerzy VI

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Drugoplanowy bohater serialu „The Crown”, grany przez Jareda Harrisa. Król Wielkiej Brytanii w latach 1936-1952. Mąż Elżbiety Bowes-Lyon, ojciec księżniczki Małgorzaty i późniejszej królowej, Elżbiety II. Ma zaburzenie mowy polegające na jąkaniu się, przez co stresują go wszelkie przemowy publiczne. Jest uznawany za bardzo dobrego władcę, a naród brytyjski szczególnie ceni jego bohaterską postawę z czasów II wojny światowej. W wolnych chwilach uwielbia polować, niekiedy układa także limeryki. Mimo swych królewskich obowiązków, poświęca dużo czasu rodzinie. 


WYGLĄD


Jerzy VI jest postawnym, wysokim blondynem. Ubiera się elegancko, zgodnie z zasadami etykiety królewskiej.


BIOGRAFIA


Sezon 1


W 1936 roku Albert zostaje królem Wielkiej Brytanii po abdykacji swojego starszego brata, Edwarda VIII. Przyjmuje imię Jerzego VI. Rok później bohater prosi swoją najstarszą córkę, Elżbietę, o pomoc w przygotowaniach do koronacji. 


W 1947 roku król Jerzy VI wydaje Elżbietę za mąż. W ramach prezentu ślubnego podarowuje nowożeńcom kamerę do rejestracji przebiegu ich małżeństwa. W 1951 roku jego stan zdrowia ulega pogorszeniu, przez co zmuszony jest przejść poważną operację. Zabieg chirurgiczny przebiega pomyślnie, jednak okazuje się, że król w dalszym ciągu pluje krwią. Gdy dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory, postanawia przyuczyć Elżbietę do nowej roli, która na nią czeka. 


W 1952 roku księżniczka Elżbieta zastępuje swego ojca w podróży po krajach Wspólnoty Narodów. W trakcie pobytu w Afryce dowiaduje się o śmierci króla Jerzego VI. Jego pogrzeb odbywa się w opactwie westminsterskim.


Sezon 2


Jerzy VI pojawia się w retrospekcjach przedstawiających historię odkrycia tajnych dokumentów z czasów II wojny światowej, które ujawniły relacje księcia Windsoru z nazistami. Król, po zapoznaniu się z aktami z Marburga, postanawia powstrzymać publikację wstrząsających informacji. 


 

Pełna biografia »

Król Jerzy VI - powiązania postaci

Król Jerzy VI
Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com
Aktor: Jared Harris
Data śmierci: 6 lutego 1952 (sezon 1)
Tytuł: Król Wielkiej Brytanii
Matka: Królowa Maria
Córki: Królowa Elżbieta II
Księżniczka Małgorzata

Król Jerzy VI - Opinie

7 + 5 =

The Crown - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne