Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com

Królowa Maria

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Drugoplanowa bohaterka serialu „The Crown”, grana przez Eileen Atkins. W latach 1910-1936 królowa Wielkiej Brytanii jako małżonka króla Jerzego V. Po jego śmierci nazywana królową wdową. Matka Edwarda VIII i Jerzego VI, babcia Elżbiety II. Jest lubiana i szanowana przez swoją rodzinę oraz społeczeństwo brytyjskie. Pali bardzo dużo papierosów, mimo problemów zdrowotnych. Chętnie udziela porad dotyczących zasad obowiązujących monarchę. Ceni ludzi, którzy mają poczucie obowiązku. 


WYGLĄD


Królowa Maria jest szczupłą kobietą średniego wzrostu. Ma siwe, lekko kręcone włosy, ułożone niezmiennie w tę samą fryzurę. Ubiera się niezwykle elegancko. Przeważnie zakłada długie suknie, które przyozdabia biżuterią. 


BIOGRAFIA


Sezon 1


W 1936 roku najstarszy syn królowej Marii, Edward VIII, podejmuje decyzję o abdykacji. Bohaterka kategorycznie nie zgadza się z jego stanowiskiem i nie akceptuje jego wybranki, Wallis Simpson. W kolejnych latach ich relacja jest bardzo burzliwa. Królowa Maria nie kryje sympatii do swojego młodszego syna, późniejszego króla Jerzego VI. 


W 1947 roku bohaterka bierze udział w ślubie swojej wnuczki Elżbiety. Imponuje jej upór młodej kobiety, która przekonała całą rodzinę królewską do swojego wybranka, Filipa Mountbattena. Jednocześnie królowa Maria bardzo martwi się stale pogarszającym się stanem zdrowia swojego syna, króla Jerzego VI. Jest zdruzgotana informacją o jego śmierci. Postanawia udzielić Elżbiecie wskazówek dotyczących obowiązków, które czekają na przyszłą monarchinię. 


Stan zdrowia królowej Marii ulega pogorszeniu, dlatego też bohaterka urządza próby swojego pogrzebu. Elżbieta składa wizytę schorowanej babci. Dwie królowe rozmawiają o relacjach między monarchią i wiarą. Bohaterkę odwiedza także jej najstarszy syn Edward, który spędza z matką jej ostatnie chwile życia.


W 1953 roku królowa Maria umiera. Jej pogrzeb odbywa się w opactwie westminsterskim. 

Pełna biografia »

Królowa Maria - powiązania postaci

Królowa Maria
Aktor: Eileen Atkins
Data śmierci: 24 marca 1953 (sezon 1)
Tytuł: królowa Wielkiej Brytanii
Synowie: Król Jerzy VI

Królowa Maria - Opinie

8 + 2 =

The Crown - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne