Fot: Shutterstock

Trzynaście powodów


9 głosy
13 Reasons Why
Oceń film
4.56

Trzynaście powodów - fabuła

Hannah Baker, 17-letnia uczennica Liberty High School, popełnia samobójstwo. Pozostawia ona pudełko z kasetami magnetofonowymi, na których nagrała swoje świadectwo – trzynaście opowieści objaśniających doświadczenia, które popchnęły ją do decyzji o odebraniu sobie życia. Każda historia dotyczy innej z osób z bliskiego otoczenia dziewczyny. Widz odkrywa kolejne szczegóły z życia nastolatki poprzez postać Claya Jensena – kolegi z klasy Hannah – który otrzymał nagrania i wspomina przyjaciółkę. Serial prowadzony jest w dwóch liniach czasowych: teraźniejszej, już po śmierci nastolatki, oraz wspominkowej, w której nakreślane są nowe fakty na temat jej życia. Taśmy Hannah przekazywane są kolejno do osób, które stały się bohaterami nagrań. Jeśli któraś z nich postanowi się wyłamać i nie przekazać pudełka dalej, rolę doręczyciela przejmie kolega dziewczyny, wtajemniczony w sprawę.


Top: Shutterstock
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Trzynaście powodów obsada

Trzynaście powodów - obsada

Alex Standall - Trzynaście powodów
Alex Standall
Miles Heizer
Andrew Baker - Trzynaście powodów
Andrew Baker
Brian d'Arcy James
Ani Achola - Trzynaście powodów
Ani Achola
Grace Saif
Antonio „Tony” Padilla - Trzynaście powodów
Antonio „Tony” Padilla
Christian Navarro
Bill Standall - Trzynaście powodów
Bill Standall
Mark Pellegrino
Bryce Walker - Trzynaście powodów
Bryce Walker
Justin Prentice
Pełna obsada »
Trzynaście powodów
Kategoria: Seriale
Gatunek: Dramat
Czas trwania: 60 min.
Scenariusz: Brian Yorkey
Produkcja: USA
Premiera: 2017

Trzynaście powodów - ciekawostki

  1. Pierwszy sezon serialu powstał na postawie powieści Jaya Ashera pod tym samym tytułem.

  2. „Trzynaście powodów” w początkowej fazie przewidziane było jako film studia Universal. Gdy w 2012 roku trwały przygotowania do jego realizacji, Hannah Baker zagrać miała Selena Gomez. Ostatecznie piosenkarka została producentką wykonawczą serii.

  3. Serial kręcony był w prawdziwym liceum – Northern California’s Analy High School. Kiedy jednak rozpoczął się rok szkolny, a uczniowie wrócili do swoich klas, twórcy zdecydowali się wybudować korytarz, który widzimy na ekranie.

  4. Sposób popełnienia samobójstwa przez główną bohaterkę w serialu różni się od tego przedstawionego w powieści. W książce Hannah odbiera sobie życie poprzez przedawkowanie, jednak twórcy serii chcieli, by obraz ten był dla widzów bolesny do patrzenia – stąd też brutalna scena podcięcia sobie przez Hannah żył. W ten sposób chcieli oni jasno przekazać, że w samobójstwie nie ma nic wartościowego.

  5. Katherine Langford, która wcieliła się w Hannah Baker, nie występowała wcześniej na ekranie, a angaż został jej powierzony poprzez Skype’a. Początkująca aktorka była jednak pierwotnie przesłuchiwana do roli Jessiki.

  6. Dylan Minnette, który wcielił się w rolę Claya, wspomagał twórców w wyborze soundtracku.

  7. Chris Navarro, czyli serialowy Tony Padilla, przed rozpoczęciem zdjęć nie umiał jeździć autem. Uzyskał on prawo jazdy specjalnie na potrzeby serialu, by móc prowadzić widzianego na ekranie kultowego Forda Mustanga.

  8. Kolorystyka serialu zmienia się zależnie od okresu, którego dotyczą sceny. Epizody z przeszłości, pokazujące Hannah za jej życia, są znacznie bardziej żywe i jasne od scen mających opowiadać o teraźniejszości.

Trzynaście powodów - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Trzynaście powodów - Opinie

7 + 3 =

Trzynaście powodów - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne