Fot: Shawn Goldberg / Shutterstock.com

Ania, nie Anna - fabuła

Kanadyjski serial luźno inspirowany kultową książką Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”. Fabuła rozpoczyna się w 1896 roku na kanadyjskiej Wyspie Księcia Edwarda, w leżących nieopodal miasteczka Avonlea Zielonych Wzgórzach. To posiadłość, którą wspólnie prowadzi rodzeństwo Matthew i Marilla Cuthbert (on jest starym kawalerem, ona starą panną). Prac przy gospodarstwie jest mnóstwo, postanawiają więc zaadoptować chłopaka z sierocińca. W wyniku pomyłki przyjeżdża do nich jednak nie chłopak, a 13-letnia Anne Shirley, która, zanim trafiła do sierocińca, była służącą w kilku domach. Matthew chce, aby została, jednak jego siostra obawia się rozgadanej, pełnej temperamentu nastolatki o nieznanej przeszłości, namawia więc brata, by ją odesłać. Tym bardziej, że tuż po zjawieniu się Anne zginęła jej cenna broszka...
Matthew odwozi dziewczynę z powrotem, ta jednak nie chce zostać w sierocińcu, w którym nie jest jej dobrze. Wkrótce broszka znajduje się, a Marilla zaczyna mieć wyrzuty sumienia z powodu tego, jak potraktowała Anne. Wysyła więc brata, by sprowadził ją z powrotem. Anne wraca i znajduje na Zielonych Wzgórzach nowy dom, choć jej pochodzenie i temperament sprowadzają na nią kolejne kłopoty.


Top: Shawn Goldberg / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Ania, nie Anna obsada

Ania, nie Anna - obsada

Cole Mackenzie - Ania, nie Anna
Cole Mackenzie
Cory Grüter-Andrew
Diana Barry - Ania, nie Anna
Diana Barry
Dalila Bela
Gilbert Blythe - Ania, nie Anna
Gilbert Blythe
Lucas Jade Zumann
Ka'kwet - Ania, nie Anna
Ka'kwet
Kiawentiio Tarbell
Marilla Cuthbert - Ania, nie Anna
Marilla Cuthbert
Geraldine James
Pełna obsada »
Ania, nie Anna
Kategoria: Seriale
Gatunek: Dramat
Czas trwania: 45 min.
Reżyseria: Paul Fox i inni
Scenariusz: Moira Walley-Beckett i inni
Produkcja: Kanada
Premiera: 2017

Ania, nie Anna - ciekawostki

 1. Ania, nie Anna - kiedy 4. sezon?


  Po trzecim sezonie serial został zawieszony z powodu zawirowań między CBC a Netflixem. Fani rozpoczęli jednak trwającą do dziś kampanię wspierającą kontynuowanie „Ania, nie Anna”. Zebrano ponad milion głosów, wiadomo, że trwają poszukiwania producenta, który przejąłby prawa do serialu i nakręcił albo czwarty sezon, albo film fabularny, który podsumowałby i zamknąłby wcześniejsze odcinki.

 2.  Scenariusz serialu pisały wyłącznie kobiety.

 3.  Tytuł każdego odcinka pierwszej serii zaczerpnięto z powieści „Jane Eyre” Charlotte Brontë, w drugiej serii pochodzą one z „Miasteczka Middlemarch” George Eliot, z kolei w trzeciej, co zaskakujące, z „Frankensteina” Mary Shelley.

 4.  Na amerykańskich plakatach podretuszowano grającą główną postać Amybeth McNulty. Wybielono jej między innymi zęby, rozjaśniono kolor oczu, podkolorowano bardziej na rudo włosy, usunięto minimalne cienie pod oczami... Wzbudziło to spore oburzenie kanadyjskich fanów.

 5.  Wszystkie wyryte w drewnie napisy, które oglądamy podczas napisów początkowych, pochodzą z klasycznej „Ani z Zielonego Wzgórza”.

 6.  Ania, pytana o wiek, odpowiada, że ma 13 lat. W książce Lucy Maud Montgomery była dwa lata młodsza (z kolei grająca ją McNulty miała dwa lata więcej).

 7.  R.H. Thompson (ekranowy Matthew) i Ian D. Clark (zawiadowca stacji) wystąpili wspólnie w serialu „Droga do Avonlea” na podstawie powieści Montgomery. Producentka Miranda de Pencier wystąpiła z kolei w 1985 roku w miniserialu „Ania z Zielonego Wzgórza” i jego dwóch kontynuacjach (grała Josie Pye).

 8.  Film nakręcono w całości w Kanadzie, część sekwencji powstała tam, gdzie rozgrywa się akcja serialu, a więc na Wyspie Księcia Edwarda. Najwięcej ujęć powstało jednak w południowym regionie Ontario.

 9.  Amybeth McNulty pokonała w castingu, bagatela, ponad 1800 kandydatek z całego świata (casting odbywał się na trzech kontynentach)!

 10.  Dom niemal identyczny jak ten opisany w „Ani z Zielonego Wzgórza” znaleziono w Pickering w Ontario. Ekipa musiała tylko wymienić jego uszkodzony dach.

 11.  Charakterystycznie prezentują się czerwone drogi na Wyspie Księcia Edwarda. Brak takich w innych miejscach Kanady, więc... rozbijano setki cegieł, miażdżono je i ich prochem posypywano te, które udawały wyspiarskie.

 12.  W trosce o realizm wszystkie kostiumy były szyte ręcznie, zaś plan oświetlano wyłącznie światłem świec i lamp naftowych.

Ania, nie Anna - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Ania, nie Anna - Opinie

1 + 2 =

Ania, nie Anna - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne