Fot: Shutterstock

Jesse Pinkman

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Jesse Pinkman, obok Waltera White’a, jest głównym bohaterem serialu „Breaking Bad”. W jego rolę przez pięć sezonów serialu, a także w pełnometrażowym filmie, wciela się Aaron Paul. Jesse jest młodym chłopakiem – w pierwszym sezonie ma około 20 lat. W przeszłości White uczył go chemii w liceum. Przed nawiązaniem współpracy z Walterem dorywczo produkuje metamfetaminę jako „Cap’n Cook”. W rzeczywistości jest bardzo wrażliwą osobą, trudno mu się odnaleźć w brutalnym świecie przemysłu narkotykowego, przez co staje się podatny na uzależnienia. 


WYGLĄD


Jesse jest młodym mężczyzną o krótko przyciętych blond włosach. Ubiera się w luźne ubrania – nierzadko bluzy z kapturem i czapki. 


BIOGRAFIA


Sezon 1


W serialu ścieżki Jessego i Walta po raz pierwszy krzyżują się, gdy ten drugi towarzyszy swojemu szwagrowi, agentowi DEA, w akcji. White rozpoznaje w uciekającym chłopaku swojego byłego ucznia. Wykorzystując szkolne akta, odnajduje go i szantażuje, prosząc, by pozwolił mu wejść do biznesu narkotykowego. Przekonuje go, że mało kto posiada tak dużą wiedzę chemiczną, co wpłynie na jakość produkowanego przez nich narkotyku.


Jesse dostaje 7000 dolarów na kupno kampera, który będzie wykorzystywany przez nich jako laboratorium. Niestety, chłopak wydaje większość pieniędzy podczas imprezy. Ostatecznie jego kolega pozwala mu zakupić pojazd za 1400 dolarów. 


Chłopak jest pod wrażeniem metamfetaminy przygotowanej przez wspólnika. Duet umawia się z dwoma dystrybutorami narkotyków, jednak jeden z nich rozpoznaje Walta z akcji DEA. W ramach samoobrony White wytwarza więc gaz fosforanowy, który rani jednego z mężczyzn, a drugiego zabija. Nieprzytomny Krazy-8 zostaje przez duet schwytany. W międzyczasie Walt każe Jessemu kupić plastikowy pojemnik, w którym chce rozpuścić ciało zmarłego mężczyzny. Chłopak wykorzystuje do tego celu wannę, co nie kończy się dobrze. 


Mężczyźni wahają się, co zrobić ze schwytanym mężczyzną, który nadal znajduje się w ich piwnicy. Ostatecznie, gdy skrępowany Krazy-8 podstępem próbuje ranić Waltera, ten dusi go.


Po tym niefortunnym zdarzeniu mężczyźni chcą zrezygnować z dalszej współpracy i na jakiś czas się rozchodzą. W międzyczasie Jesse uzależnia się od metamfetaminy i na chwilę łączy siły ze starym przyjacielem. Przygotowany przez nich narkotyk jest jednak wyraźnie niższej jakości niż ten wyprodukowany z Whitem. Duet ponownie nawiązuje współpracę, a Jesse dowiaduje się, że Walt ma raka płuc. Metamfetamina produkowana przez Jessego i Walta osiąga sukces na lokalnym rynku narkotykowym, a Hank, szwagier Walta, zaczyna się interesować sprawą. 


Walt i Jesse nawiązują współpracę z Tuco Salamancą, meksykańskim bossem narkotykowym, i deklarują się na przygotowanie bardzo dużej ilości narkotyku. Mężczyźni w tym celu kradną beczkę metyloaminy o niebieskim kolorze, który wpłynie także na sam kolor narkotyku. Staje się to ich znakiem rozpoznawczym.


Sezon 2


Okazuje się, że Salamanca jest bardzo brutalnym przestępcą. Walter i Jesse postanawiają więc zabić go, zanim on zabije ich. Tuco porywa duet w celu wywiezienia go do Meksyku, jednak podczas pobytu w domu niepełnosprawnego wuja Salamanki, Jessemu i Waltowi udaje się uciec. W tym czasie na miejsce przyjeżdża Hank, który poszukuje Jessego, i zabija Tuco. Od teraz Jesse sam zaczyna zajmować się dystrybucją narkotyków, zadanie nie jest jednak proste. Kiedy jeden z handlarzy podległych Pinkmanowi zostaje aresztowany, Walt i Jesse zatrudniają Saula Goodmana, prawnika współpracującego ze światkiem przestępczym, który poznaje ich z Gusem Fringiem, międzystanowym handlarzem narkotyków, pracującym pod przykrywką jako właściciel sieci restauracji fast food.


Jesse wynajmuje dom u Jane Margolis i zakochuje się w niej. Oboje coraz silniej popadają w nałóg narkotykowy. Jane dowiaduje się o pieniądzach, które Walt obiecał przekazać Jessemu, gdy ten uda się na odwyk narkotykowy, i zaczyna szantażować White’a. Kiedy Jane przedawkowuje narkotyki i zaczyna dusić się wymiocinami, Pinkman leży obok niej nieprzytomny. Sytuację obserwuje jednak Walter, który ostatecznie decyduje, że nie udzieli dziewczynie pomocy. Jesse nie potrafi sobie poradzić ze śmiercią ukochanej i zaczyna zachowywać się jeszcze bardziej autodestrukcyjnie. Walt umieszcza go w klinice odwykowej.


Sezon 3


Po wyjściu z odwyku Jesse zdaje się radzić sobie dużo lepiej. Hank tropi kampera, w którym jego szwagier i Pinkman gotują metamfetaminę. We współpracy z Goodmanem Waltowi udaje się jednak przechytrzyć szwagra i nie dopuścić, by wszedł on do środka. Hank otrzymuje informację, że jego żona miała wypadek i znajduje się w szpitalu. Mężczyzna szybko rusza więc do placówki, a duet zyskuje czas, by zniszczyć wszelkie dowody na swoje przestępcze działania. Kiedy jednak okazuje się, że Marie jest cała i zdrowa, Hank wpada we wściekłość i w odwecie dotkliwie bije Pinkmana. Jesse powraca do współpracy z Waltem, który przez jakiś czas przygotowywał narkotyk wraz z innym chemikiem Gusa, Galem.


Podczas meetingów Anonimowych Narkomanów Jesse poznaje młodą matkę Andreę. Okazuje się, że jej młodszy brat zabił jego przyjaciela na zlecenie gangu. W ten sposób wplątuje się w konflikt z dilerami Gusa. Walt postanawia ich zabić, by uratować przyjaciela. Jesse natomiast zabija Gale’a, który jako jedyny zna „przepis” Walta i w razie śmierci White’a mógłby go zastąpić. Śmierć Gale’a zmusza Gusa do kontynuowania współpracy z duetem, co ratuje im życie. 


Sezon 4


Walt i Jesse wracają do pracy w laboratorium, gdzie czują się jednak bardzo niepewnie. White podejrzewa, że prędzej czy później Gus postanowi się ich pozbyć. Hank próbuje rozpracować sprawę morderstwa Gale’a, jednak Walt podsuwa mu mylne tropy. White truje także syna dziewczyny Pinkmana rycyną, udając, że stoi za tym Gus, co ma skłonić chłopaka do przeciwstawienia się Fringowi. Ostatecznie Walt podstępem zabija Fringa.


Sezon 5


Mimo śmierci Gusa Walt nadal chce przygotowywać narkotyki. Wraz z Jessem i Mike’em (byłą „prawą ręką” Gusa) wchodzą w interes z firmą, która zajmuje się odrobaczaniem mieszkań. Mężczyźni zakładają przenośne laboratorium w każdym domu, w którym trwają prace, a towar sprzedają międzynarodowej handlarce, która rozprowadza go w Stanach i Czechach. Do interesu dołącza Todd. Walt zabija Mike’a i jego współpracowników. Jesse zaczyna wypytywać, co stało się z byłym pomocnikiem Gusa. Walt zostawia w domu Pinkmana torby wypełnione milionami dolarów w gotówce. Później Jesse przekazuje je Saulowi i każe podzielić na pół – część dostarczyć rodzicom chłopca zamordowanego przez Todda na pustyni, a drugą część wnuczce Mike’a. Saul informuje jednak White’a, co jego wspólnik planuje zrobić z pieniędzmi. 


Walt próbuje przekonać wspólnika, że pieniądze zostały uczciwie zarobione i powinien je zatrzymać. Jesse nie chce jednak o tym słyszeć. Ostatecznie chłopak jeździ po mieście, rozdając gotówkę bezdomnym i wyrzucając ją na ulicę. Pinkman zeznaje Hankowi, że Walter jest Heisenbergiem. Hank aresztuje Walta, jednak w wyniku strzelaniny ginie. Jessemu udaje się przeżyć.


 


 

Pełna biografia »

Jesse Pinkman - powiązania postaci

Jesse Pinkman
Fot: Quinn Jeffrey / Shutterstock.com
Aktor: Aaron Paul

Jesse Pinkman - Opinie

5 + 8 =

Breaking Bad - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne