Fot: Shutterstock

Walter White

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Walter White jest głównym bohaterem serialu „Breaking Bad”, granym przez Bryana Cranstona. Mężczyzna uczy chemii w liceum w Albuqerque w Nowym Meksyku, a ze względu na niskie zarobki dorabia także w lokalnej myjni. Kiedy w dniu po 50. urodzinach mdleje, okazuje się, że choruje na raka płuc. Rokowania nie są dobre. Walter jest żonaty ze Skyler – małżeństwo ma nastoletniego syna, Waltera Juniora, a także córkę Holly (na początku serii Skyler jest w ciąży).


Walter jest bohaterem, który w trakcie serialu przechodzi ogromną przemianę – z zahukanego nauczyciela, który ledwo wiąże koniec z końcem, by utrzymać rodzinę, staje się Heisenbergiem, pełnowymiarowym złoczyńcą, antybohaterem. „I am the danger” – mówi w jednej z kultowych kwestii.


WYGLĄD


Waltera poznajemy jako niepozornie wyglądającego mężczyznę – ma brązowe włosy, delikatnie rude wąsy i okulary. Kiedy poddaje się chemioterapii, łysieje, a później goli głowę. Zapuszcza także brodę. 


BIOGRAFIA


Sezon 1


Kiedy poznajemy Waltera, jest on spokojnym nauczycielem chemii w liceum. Jako że jego rodzina niedługo się powiększy, mężczyzna dorabia w lokalnej myjni. W dniu po swoich 50. urodzinach mdleje i zostaje przewieziony do szpitala. Tam dowiaduje się, że jego stan zdrowia nie daje dobrych rokowań – mężczyzna ma raka płuc w fazie terminalnej. Lekarze nie dają mu więcej niż dwa lata życia. Tym bardziej chce on więc zabezpieczyć rodzinę finansowo, by także po jego śmierci była ona w stanie przetrwać.


Kiedy towarzyszy swojemu szwagrowi Hankowi w akcji, wpada na jednego ze swoich byłych uczniów, Jessego Pinkmana. Okazuje się, że chłopak jest handlarzem metamfetaminy. Stopniowo coraz bardziej przekonuje się do współpracy z byłym uczniem. Jako że Walter zna się na chemii, zajmuje się produkcją narkotyku, Jesse natomiast angażuje się w sprzedaż. Para pracuje wspólnie w kamperze na pustyni. Wiedza Waltera okazuje się na tyle przydatna, że udaje mu się stworzyć narkotyk niezwykle wysokiej jakości. 


W pierwszym sezonie serialu Walter wkracza w życie, które do tej pory było mu kompletnie obce. Był on ustatkowanym mężem i ojcem, nauczycielem. Rozpoczynając współpracę z Jessem wkracza na przestępczą ścieżkę – nie tylko zaczyna produkować narkotyki, ale także dokonuje pierwszego morderstwa. Równocześnie cały czas stara się prowadzić swoje dotychczasowe życie, nie zdradzając bliskim, w co się wplątał. Kiedy, po początkowej niechęci, w końcu decyduje się podjąć chemioterapię, opłaca ją pieniędzmi z handlu. Rodzinie tymczasem mówi, że pieniądze pochodzą od jego byłego współpracownika, który dorobił się milionów na firmie, z której Walt zdecydował się odejść zanim zaczęła ona osiągać znaczące sukcesy. Swoje udziały sprzedał za 5000 dolarów, tymczasem po latach byłyby one warte już około 720 milionów dolarów.


Kiedy Walt i Jesse nawiązują współpracę z lokalnym dystrybutorem narkotyków, Tuco Salamanką, Walter po raz pierwszy przedstawia się jako Heisenberg. 


Sezon 2


Tuco okazuje się niezwykle brutalnym przestępcą. Walt i Jesse postanawiają, że powinni zabić go, zanim on zabije ich. Ostatecznie jednak zostają przez Salamankę porwani – mają zostać wywiezieni do Meksyku. Kiedy jednak czekają w domu niepełnosprawnego wuja Tuco na kuzynów przestępcy, by ci wywieźli ich za granicę, Jessemu i Waltowi udaje się zranić Tuco i uciec. W tym czasie na miejsce przyjeżdża poszukujący Jessego Hank i zabija Tuco, nie wiedząc jednocześnie, że Walter był zamieszany w sprawę. Po śmierci Tuco Jesse sam zaczyna zajmować się dystrybucją narkotyków. Okazuje się to jednak niełatwym zadaniem. Kiedy jeden z handlarzy podległych Pinkmanowi zostaje aresztowany, Walt i Jesse zatrudniają prawnika współpracującego ze światkiem przestępczym, Saula Goodmana. Goodman poznaje ich natomiast z Gusem Fringiem – międzystanowym handlarzem narkotykami, który ukrywa się pod przykrywką właściciela sieci fast foodów. 


Jesse wynajmuje dom u Jane Margolis. Zakochują się w sobie, jednak oboje popadają w nałóg. Dziewczyna przedawkowuje. Kiedy zaczyna się dusić wymiocinami, Jesse leży nieprzytomny. Do mieszkania przychodzi Walt, który chciał porozmawiać z Pinkmanem. Zamiast pomóc dziewczynie, obserwuje jedynie, jak ta umiera. Jej ojcem okazuje się pewien kontroler ruchu lotniczego, którego Walt przypadkowo poznał wcześniej w barze. Gdy mężczyzna dowiaduje się o śmierci córki, jest rozbity. W wyniku jego nieuwagi dochodzi do poważnego wypadku. Części samolotu spadają na całe Albuquerque.


Walter Jr. tworzy stronę ze zbiórką na leczenie ojca. Skyler odkrywa, że Walt ma dwa telefony komórkowe, więc coś przed nią ukrywa. Postanawia odejść od męża.


Sezon 3


Skyler wyprowadza się wraz z dziećmi z domu i zatrudnia prawnika. Walt wyjawia jej, czym naprawdę się zajmuje. Postanawia zerwać z produkcją narkotyków i siłą wprowadza się do żony. Kobieta nawiązuje romans z szefem, Tedem Benekem, co doprowadza Walta do furii.


Ostatecznie Walt powraca do produkcji narkotyków i podpisuje dokumenty rozwodowe. Zaczyna pracować z innym chemikiem, Galem. Jesse wplątuje się w konflikt z dilerami Gusa. Walt postanawia ich zabić, by uratować przyjaciela. Jesse natomiast zabija Gale’a, który jako jedyny zna „przepis” Walta i mógłby go zastąpić w razie śmierci. Śmierć Gale’a zmusza Gusa do kontynuowania współpracy z Waltem i Jessem, co ratuje im życie. Skyler zaczyna pomagać Waltowi.


Sezon 4


Walt nadal pracuje z Jessem, żyjąc jednak w ciągłej niepewności – podejrzewa bowiem, że prędzej czy później Gus postanowi się ich pozbyć. Pokazał im to zresztą, mordując na ich oczach jednego z kucharzy, który poznał przepis Walta. Hank pracuje nad sprawą morderstwa Gale’a, ten podsuwa mu więc mylne tropy. Walt truje syna dziewczyny Jessego, udając, że stoi za tym Gus – ma to skłonić chłopaka do przeciwstawienia się Fringowi. Walter przygotowuje podstęp wraz z Hectorem – mężczyzna aktywuje bombę podczas odwiedzin Gusa. Walt kupuje myjnię, w której niegdyś pracował.


Sezon 5


Mimo śmierci Gusa, Walt nadal chce gotować metamfetaminę. Walt wraz z Jessem i Mike’em (byłą „prawą ręką” Gusa) wchodzą w interes z firmą, która zajmuje się odrobaczaniem mieszkań. Mężczyźni zakładają przenośne laboratorium w każdym domu, w którym trwają prace. 


Wyprodukowany towar sprzedają międzynarodowej handlarce, która rozprowadza go w Stanach i Czechach. Do interesu dołącza Todd. Walt zabija dziewięciu pracowników Gusa, którzy siedzą w więzieniu, ponieważ obawia się, że mogliby zeznawać przeciwko niemu. Później zabija także Mike’a. Szwagier Walta zaczyna domyślać się, że ten jest Heisenbergiem. Podczas akcji na pustyni Hank i jego partner giną. Walt zmienia tożsamość i ukrywa się przez kilka miesięcy. Jego nowotwór znów daje o sobie znać. W końcu powraca do Albuquerque – morduje człowieka, który zastrzelił Hanka i ratuje Jessego. Sam jednak ginie postrzelony w trakcie strzelaniny. 


 

Pełna biografia »

Walter White - powiązania postaci

Walter White
Fot: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com
Aktor: Bryan Cranston
Data śmierci: 7 września 2010 - sezon 5
Miejsce śmierci: Albuquerque
Synowie: Walter White Jr.

Walter White - Opinie

3 + 5 =

Breaking Bad - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne