Fot: Shutterstock

Dark - fabuła

W niemieckim miasteczku Winden dochodzi do zaginięcia dwójki dzieci. Przez tę sprawę na światło dzienne wychodzi wiele sekretów dotyczących relacji czterech rodzin, sięgających kilka generacji wstecz.


Top: Shutterstock
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Dark obsada
Dark
Kategoria: Seriale
Gatunek: Sci-Fi i Fantasy
Czas trwania: 55 min.
Reżyseria: Baran bo Odar
Scenariusz: Baran bo Odar, Jantje Friese
Produkcja: Niemcy
Premiera: 2017

Dark - ciekawostki

  1. Pierwszy sezon „Dark” zadebiutował 1 grudnia 2017 roku – był to pierwszy niemieckojęzyczny serial, który miał premierę na Netflixie.

  2.  Większość zdjęć do „Dark” nakręcono w Berlinie i jego najbliższych okolicach. Zobaczymy Saarmund, Tremsdorf i Stahnsdorf (miejscowości leżą w gminie Nuthetal w Brandenburgii), a także las Duppeler w okolicach jeziora Wannsee.

  3.  Większość scen rozgrywających się w lesie kręcono na terenie Fehrtechnikakademie Kallinchen pod Berlinem. W czasach NRD był tam wielki poligon wojskowy.

  4.  W niemal każdej scenie we wnętrzach pojawia się jakiś symbol upływającego czasu – zegary, wskazówki lub chociażby odgłosy zegarów/budzików.

  5.  Najważniejszym dniem, jeśli chodzi o podróże w czasie, jest tutaj 12 listopada. To dokładnie ta sama data, która pojawia się w kultowym „Powrocie do przyszłości”.

  6.  Na plecach Noego widać tatuaż, który jest Szmaragdową Tablicą, tekstem przypisywanym Hermesowi Trismegistosowi. Nawiązuje on do stworzenia świata, alchemii, transmutacji, wpływania na siebie wszystkich rzeczy i zdarzeń we wszechświecie. Istnieją spiskowe teorie mówiące, że spisali go kosmici lub podróżujący w czasie, tak więc wszystko to odnosi się mocno do scenariusza „Dark”.

  7.  Na ścieżce dźwiękowej bardzo często wykorzystywany jest tak zwany efekt Dopplera (nagłe przejścia tonów). To prawdopodobnie nawiązanie do rodziny Dopplerów, jednych z bohaterów serialu.

  8.  Jeśli między scenami usłyszymy tykanie zegara, oznacza to zmianę osi czasu akcji.

  9.  Ścieżka dźwiękowa do „Dark” znalazła się w pierwszej dziesiątce (konkretnie na miejscu 9.) najchętniej słuchanych ze wszystkich netflixowych produkcji w historii.

  10.  Serial dorobił się pokaźnej grupy fanów, którzy starają się dokładnie odtworzyć genealogię poszczególnych postaci: na stronach fanowskich znajdziemy wiele przykładów drzew genealogicznych uwzględniających wszystkie przeskoki w czasie i ewentualne alternatywne światy.

Dark - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Dark - Opinie

3 + 3 =

Dark - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne