Żywe trupy - fabuła
Rick Grimes, zastępca szeryfa, zostaje postrzelony na służbie. Jego stan jest na tyle poważny, że przez następne tygodnie leży w śpiączce. Po tym czasie budzi się w całkowicie innym świecie. Okazuje się bowiem, że gdy był nieprzytomny, świat został opanowany przez zombie. Bohater próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości i przede wszystkim bronić swojej rodziny. Staje na czele grupy ocalałych, która od tej pory wyrusza na poszukiwania bezpiecznego schronienia, na przemian tracąc i zyskując nowych członków. Każdy stara się przetrwać, nie mogąc mieć nigdy pewności, czy nie zostanie zaatakowany przez szwendaczy, ale też czy inni ocaleni okażą się przyjaciółmi czy wrogami. Serial ukazuje okrutny świat, którym rządzi bezwzględność, niebezpieczeństwo czyha za rogiem, a szczęście jest niezbędne do przetrwania. W postapokaliptycznej rzeczywistości miłość, przyjaźnie i zwykła codzienność, do której bohaterowie tak bardzo tęsknią, wydają się nieosiągalne, ale mimo niepewnego jutra, wciąż starają się ułożyć sobie życie.
Top: Shutterstock
Żywe trupy - obsada
Gatunek: Horror, Dramat
Czas trwania: 45 min.
Reżyseria: Frank Darabont i inni
Scenariusz: Frank Darabont, Robert Kirkman
Produkcja: USA
Premiera: 2010
Żywe trupy - ciekawostki
-
Każdy z aktorów i statystów grających zombie przechodzi tak zwaną „szkołę zombie”, gdzie uczy się, jak odpowiednio ma się poruszać. Do tego dostaje jedną z wersji makijaży i przebrania: grupa Deep Background nosi tylko maski, grupa Midground ma lekko pomalowane twarze, natomiast grupa Hero ma pełny makijaż wykonany w najmniejszych detalach.
-
Każdy z zombie należących do grupy Hero, a więc taki, którego dokładnie widać na ekranie, ma wykonywane na zamówienie specjalne protezy i soczewki. Nałożenie mu pełnego makijażu zabiera mniej więcej 1,5 godziny.
-
Przed rozpoczęciem zdjęć do każdego z sezonów wybranych zostało 150 osób, które grali potem zombie. Przy wyborze zwracano uwagę na ich budowę: musieli być szczupli lub wręcz wychudzeni, najlepiej o wystających, widocznych pod skórą kościach, co ułatwiało pracę makijażystom.
-
W pierwszym odcinku możemy zobaczyć dwóch aktorów, którzy zagrali w „Zombieland”, co więcej, mają w obu produkcjach identyczny makijaż i ubrania.
-
We wszystkich ujęciach zimowych para lecąca z ust zombie została dodana cyfrowo.
-
Scenariusz serialu generalnie trzyma się dość wiernie tego, co w komiksach, są jednak od tej reguły odstępstwa: niektóre postacie żyją dłużej niż na kartach obrazkowych opowieści (przykładem Carol Peletier), są i takie, które giną w inny sposób lub w innych okolicznościach.
-
Mimo że serial cieszył się od początku sporą popularnością, studio AMC płaciło występującym w nim aktorom niższe stawki niż w swych innych produkcjach, motywując to bardzo obszerną obsadą, a także tym, że poszczególne postacie... mogą zostać uśmiercone w dowolnym momencie.
-
Aż do połowy 10. sezonu zdjęcia do „Żywych trupów” kręcono kamerą 16mm, co nadawało obrazowi charakterystyczną chropowatość. Ostatnie odcinki 10. sezonu wyraźnie różnią się fakturą – użyto wówczas kamer cyfrowych, które pozwalały na zachowanie większego bezpieczeństwa na planie podczas pandemii.
-
26 października 2010 roku, przed wydaniem pierwszej serii, AMC i Fox zorganizowały jedną z największych i najoryginalniejszych kampanii reklamowych w dziejach. W 26 krajach na ulicach miast pojawiły się grupy statystów w pełnym makijażu, „zombie” kręciły się po mieście, ale i odwiedzały słynne zabytki, można je było wypatrzeć chociażby na ateńskim Akropolu czy na wieży Big Bena.
-
W trakcie realizacji 8. sezonu na planie doszło do tragicznego wypadku, któremu uległ kaskader John Bernecker. Mężczyzna wykonywał skok z 7 metrów i, spadając, nie trafił w poduszki i materace amortyzujące upadek. Uderzył głową w beton i zmarł następnego dnia w szpitalu. Studio zostało uznane za winne zaniedbań na planie i musiało zapłacić ponad 8,5 miliona dolarów odszkodowania bliskim Berneckera.
Żywe trupy - Opinie