Fot: Taljat David / Shutterstock.com

Tajemnice FIFA - fabuła

Serial dokumentalny, przedstawiający kontrowersyjne praktyki w strukturach FIFA, między innymi podczas wyboru gospodarza mistrzostw świata.


Top: Taljat David / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Tajemnice FIFA obsada

Tajemnice FIFA - obsada

Pełna obsada »
Tajemnice FIFA
Kategoria: Seriale
Gatunek: Dokument
Czas trwania: 60 min.
Reżyseria: Daniel Gordon
Produkcja: USA
Premiera: 9 listopada 2022

Tajemnice FIFA - ciekawostki

  1.  Dokument poświęcony jest głównie problematycznemu wyborowi Kataru na gospodarza MŚ, jednak wiele czasu poświęcono też dawniejszym sprawom, chociażby dojściu do władzy Seppa Blattera. Tym bardziej dziwi, że dosłownie ani razu nikt nie wspomniał o aferze korupcyjnej związanej z wcześniejszym wyborem Rosji (choć na ekranie migną nam zachwyceni sobą Gianni Infantino i Władimir Putin, a sam wybór zostanie uznany za zaskakujący). Fakt ten od razu zwrócił uwagę krytyków i znawców futbolu.

  2.  Korupcja, haracze to nie jedyne problemy – Michel Platini przyznał się przed kamerami, że mistrzostwa w 1998 roku były tak ustawione (mowa o losowaniu), że główni faworyci, a więc Francja i Brazylia, mogły się spotkać dopiero w finale, do czego zresztą doszło.

  3.  Reżyser miniserialu, Daniel Gordon, od początku swej kariery zajmuje się kręceniem i produkcją dokumentów śledczych, poświęconych aferom i szeroko komentowanym zdarzeniom w świecie sportu. Nakręcił także miniserial o procesie Oscara Pistoriusa, biografię cudownego piłkarza i wyjątkowego skandalisty George'a Besta, próbował zrekonstruować tragedię na Hillsborough.

  4.  Po sukcesie „Tajemnic FIFA” Daniel Gordon zadebiutuje na reżyserskim stołku w kinie fabularnym. Pracuje właśnie nad thrillerem „Billion & Heist”. Nie znaczy to, że porzucił sport – równolegle kończy produkcję „Intrusion: Stasi FC”, dokumentu o działaniach wschodnioniemieckiej służby bezpieczeństwa w środowisku futbolowym (smutni panowie zasiadali na przykład w znacznej liczbie na trybunach, wychwytując niepochlebne dla rządu okrzyki i zwierzenia kibiców).

  5.  Ken Bensinger, autor wydanej w Polsce książki „Czerwona kartka. Czy Rosja i Katar kupiły Mundial? Afery w FIFA i międzynarodowe śledztwo”, spędził dwa lata, zbierając materiały do „Tajemnic FIFA”.

Tajemnice FIFA - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Tajemnice FIFA - Opinie

5 + 4 =

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne