Fot: lev radin / Shutterstock.com

Snowpiercer - fabuła

Rozgrywający się w postapokaliptycznej scenerii thriller będący rebootem fabularnego obrazu „Snowpiercer: Arka przyszłości” z 2013 roku. Akcja serialu zaczyna się w roku 2026, a więc siedem lat po katastrofie na Ziemi, a 8 lat przed wydarzeniami, które oglądaliśmy w dziele Bong Joon-ho. Ziemia po wojnie nuklearnej rozgrzała się tak, że życie na niej stało się prawie niemożliwe. Naukowcy opracowali więc metodę jej ochłodzenia, niestety, nie przewidzieli, że temperatura spadnie aż do -120 stopni... Planeta stała się wielką lodową pustynią, ogromna większość ludzkości wymarła. Resztka schroniła się w tytułowym Snowpiercerze, gigantycznym pociągu przemieszczającym się nieustannie z ocalonymi na pokładzie. Pociąg liczy 1001 wagonów, okrąża świat 2,7 razy na rok. Z przodu, w luksusowych warunkach, jadą możni tego świata, im dalej, tym warunki jazdy i bytowania są gorsze... Na pokładzie toczy się walka o władzę, mają miejsce tarcia klasowe, a poszczególne jednostki robią wszystko, by przetrwać. Pasażerowie końcowych wagonów planują wzniecić bunt, zaś były detektyw Andre Layton zostaje wezwany, aby w tajemnicy przeprowadził śledztwo w sprawie zabójstwa w wyższej klasie. Sytuacja komplikuje się, gdy w pociąg uderza lawina, zabijając resztki przewożonych na mięso krów, spowalniając pociąg i doprowadzając do nagłych przerw w dostawach prądu.


Top: lev radin / Shutterstock.com
Pełna fabuła »Dowiedz się więcej - Snowpiercer obsada

Snowpiercer - obsada

Alexandra
Alexandra "Alex" Cavill
Rowan Blanchard, Grace Sunar
Andre Layton - Snowpiercer
Andre Layton
Daveed Diggs
Audrey - Snowpiercer
Audrey
Lena Hall
Bennett Knox - Snowpiercer
Bennett Knox
Iddo Goldberg
Bess Till - Snowpiercer
Bess Till
Mickey Sumner
Bojan
Bojan "Boki" Boscovic
Aleks Paunovic
Pełna obsada »
Snowpiercer
Kategoria: Seriale
Gatunek: Sci-Fi i Fantasy, Sensacyjny
Czas trwania: 50 min.
Scenariusz: Graeme Manson, Josh Friedman
Produkcja: USA
Premiera: 2020

Snowpiercer - ciekawostki

 1. Podobnie jak w przypadku filmu fabularnego, tak i serial czerpie z komiksu Jacquesa Loba, Benjamina Legranda i Jean-Marca Rochette'a z 1982 roku zatytułowanego „Le Transperceneige”, wydanego w Polsce w 2020 roku jako „Snowpiercer. Przez wieczny śnieg”.

 2.  Prawa do nakręcenia serialu zostały wykupione przez Tomorrow Studios już w 2015 roku. Trzy lata później powstał odcinek pilotażowy, jednak scenarzysta Josh Friedmann pokłócił się z producentami i został zwolniony, a materiał nie doczekał się premiery. To wszystko opóźniło start serialu o kolejne miesiące. Pierwszy sezon miał premierę w maju 2020 roku, a w odcinku pilotażowym nie została ani jedna scena z pierwotnej wersji (kilka ujęć wykorzystano natomiast w kolejnych odcinkach)...

 3. Pierwszym aktorem, który został zaangażowany do projektu, był Daveed Diggs, który zagrał Andre Laytona. Kontrakt podpisał w 2017 roku, a więc aż trzy lata przed premierą.

 4.  Serial w całości został nakręcony w studiach w Langley i w Vancouver, w kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej.

 5.  Scenograf Barry Robison spędził trzy dni, rysując szkic tytułowego pociągu, całość powstała na jednym bardzo długim arkuszu papieru.

 6.  W serialu mamy aż 1001 wagonów. Oczywiście tylu plenerów nie zobaczymy – skonstruowano 20 makiet, w których powstawały zdjęcia, każda przedstawia wagon innej klasy lub przeznaczenia.

 7.  Pewien szczegół zwrócił uwagę amerykańskich kolejarzy i fanów serii: otóż pociąg liczy 1001 wagonów i ma długość około 16 kilometrów. To daje mniej więcej 16 metrów na jeden wagon – to bardzo mało, bowiem amerykańskie składy mają najczęściej 25-metrowe wagony.

 8.  Producenci przed premierą pierwszej serii zdecydowali się na niecodzienny zabieg marketingowy. Jak wiadomo, pasażerowie pociągu otrzymują między innymi specjalne batony z mięsa owadów. Na potrzeby promocji zrobiono serię „Insect Protein Bars”, którymi częstowano fanów na zlocie Comic-Con w 2019 roku. W składzie batonów, oprócz orzechów i owoców, znalazł się także proszek z suszonych świerszczy!

 9.  Premiera pilotażowego odcinka nieoczekiwanie dla wszystkich opóźniła się o pół godziny z powodu przeciągającej się transmisji z meczu golfowego. Wywołało to masowe protesty fanów, którzy ustawili urządzenia do nagrania odcinka – okazało się, że „wycięło” im pół godziny materiału. Studio zdecydowało się potem kilkakrotnie powtórzyć pilota w różnych godzinach.


 10. Snowpiercer - kiedy 4. sezon?


  W czerwcu 2022 roku studio ogłosiło, że skończyły się zdjęcia do sezonu czwartego. Będzie to ostatnia stacja, na której zatrzyma się „Snowpiercer”, więcej serii już nie zobaczymy. Data premiery „czwórki” nie jest jeszcze znana.

Snowpiercer - gdzie obejrzeć

od 29 zł
w abonamencie
Film dostępny w ramach subskrypcji
Oglądaj

Snowpiercer - Opinie

7 + 1 =

Snowpiercer - podobne filmy

TOP 6 na filmnet.pl

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne