Fot: Shutterstock

Marian Paździoch - Świat według Kiepskich


36 głosy
Świat według Kiepskich
Oceń film
4.00

Marian Paździoch

BIOGRAFIA Ryszard Kotys

CHARAKTERYSTYKA


Marian Paździoch, właśc. Marian Janusz Patryk Heinrich Gottlieb von Bibersztajn, to jeden z pierwszoplanowych bohaterów serialu „Świat według Kiepskich”, odgrywany przez Ryszarda Kotysa. Jest sąsiadem Ferdynanda Kiepskiego. Mieszka wraz z żoną Heleną w starej kamienicy przy ul. Ćwiartki 3 na osiedlu Kosmonautów. Mieszkania w tym budynku nie posiadają własnej toalety. Z tego powodu mieszkańcy zmuszeni są do korzystania ze wspólnego WC na korytarzu, co powoduje ich liczne, zazwyczaj niechciane kontakty.


Paździoch pracuje na bazarze, gdzie zajmuje się "sprzedawaniem gaci", czyli posiada stoisko z damską bielizną. Mimo tego wciąż znajduje czas na realizację różnych, szalonych i ekstrawaganckich, pomysłów na biznes ze swoimi sąsiadami, którymi na ogół gardzi. Nie stroni jednak od alkoholu i często pije z nimi wódkę, choć nie ma zbyt mocnej głowy. Posiada NRD-owskiego wartburga. W niedzielę służy do mszy w lokalnym kościele. Jest erotomanem. Często kradnie papier toaletowy i żarówki ze wspólnej toalety. Ze względu na pracę na bazarze potrafi zorganizować rzeczy nie wszystkim dostępne, prawdopodobnie pochodzące z nielegalnych źródeł.


Marian jest osobą elokwentną, często posługuje się wyrafinowanym językiem i starannie dobiera słowa, co tym bardziej kontrastuje z jego dziwacznym usposobieniem oraz stosowaniem ulubionego przekleństwa: „Karwasz twarz”. Przez Ferdka bywa nazywany „starą mendą”, „łysą mendą” oraz „wrzodem na zdrowym ciele narodu”.


Trudno powiedzieć, czy ma mocne, czy słabe serce – faktem jest, że przeżył kilkadziesiąt zawałów.


Marian Paździoch - powiązania postaci Świat według Kiepskich

Marian Paździoch
Marian Paździoch - Świat według Kiepskich Fot: Ja Fryta from Strzegom / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)
Aktor: Ryszard Kotys
Profesja: sprzedawca na bazarze

Marian Paździoch - Opinie

1 + 6 =

Świat według Kiepskich - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne