Fot: Shutterstock

Marian Paździoch - Świat według Kiepskich


17 głosy
Świat według Kiepskich
Oceń film
4.59

Marian Paździoch

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Marian Paździoch, właśc. Marian Janusz Patryk Heinrich Gottlieb von Bibersztajn, to jeden z pierwszoplanowych bohaterów serialu „Świat według Kiepskich”, odgrywany przez Ryszarda Kotysa. Jest sąsiadem Ferdynanda Kiepskiego. Mieszka wraz z żoną Heleną w starej kamienicy przy ul. Ćwiartki 3 na osiedlu Kosmonautów. Mieszkania w tym budynku nie posiadają własnej toalety. Z tego powodu mieszkańcy zmuszeni są do korzystania ze wspólnego WC na korytarzu, co powoduje ich liczne, zazwyczaj niechciane kontakty.


Paździoch pracuje na bazarze, gdzie zajmuje się "sprzedawaniem gaci", czyli posiada stoisko z damską bielizną. Mimo tego wciąż znajduje czas na realizację różnych, szalonych i ekstrawaganckich, pomysłów na biznes ze swoimi sąsiadami, którymi na ogół gardzi. Nie stroni jednak od alkoholu i często pije z nimi wódkę, choć nie ma zbyt mocnej głowy. Posiada NRD-owskiego wartburga. W niedzielę służy do mszy w lokalnym kościele. Jest erotomanem. Często kradnie papier toaletowy i żarówki ze wspólnej toalety. Ze względu na pracę na bazarze potrafi zorganizować rzeczy nie wszystkim dostępne, prawdopodobnie pochodzące z nielegalnych źródeł.


Marian jest osobą elokwentną, często posługuje się wyrafinowanym językiem i starannie dobiera słowa, co tym bardziej kontrastuje z jego dziwacznym usposobieniem oraz stosowaniem ulubionego przekleństwa: „Karwasz twarz”. Przez Ferdka bywa nazywany „starą mendą”, „łysą mendą” oraz „wrzodem na zdrowym ciele narodu”.


Trudno powiedzieć, czy ma mocne, czy słabe serce – faktem jest, że przeżył kilkadziesiąt zawałów.


WYGLĄD


Paździoch to mężczyzna wyraźnie starszy od swoich sąsiadów – w momencie rozpoczęcia serialu jest zapewne po sześćdziesiątce. Ma raczej szczupłą sylwetkę (ulega to zmianie w zależności od sezonu) oraz łysą, okrągłą głowę, gdzieniegdzie porośniętą delikatnymi, siwymi włosami i takim samym zarostem. Posiada także duży nos i wyraźne, krzaczaste brwi. Na jego twarzy widzimy z każdym sezonem coraz więcej bruzd i zmarszczek. Często uśmiecha się w lubieżny, zawadiacki sposób. Ubrany jest rozmaicie – w zależności od sytuacji nosi zielony szlafrok, koszule, swetry lub garnitury. Czasem pojawia się w berecie na głowie. Ogólnie ubiera się nieco bardziej wykwintnie niż jego sąsiedzi.


BIOGRAFIA


Ze względu na charakter serialu (poszczególne odcinki nie łączą się ze sobą w ciąg przyczynowo-skutkowy) trudno powiedzieć, które informacje na temat przeszłości Mariana są prawdziwe, zwłaszcza, że bohater ten ma skłonności do konfabulacji. Sam często powtarza zresztą do Ferdynanda: „pan jeszcze wielu rzeczy o mnie nie wiesz”. Prawdopodobnie ukończył technikum elektryczne, a w młodości był długowłosym, przystojnym facetem. W jednym z odcinków przyznaje się zaś do niemieckiego pochodzenia. Według różnych wersji wydarzeń ożenił się z Heleną w latach 70. lub 80. (Paździoch miał być latarnikiem, a jego przyszła żona syreną, wyrzuconą na brzeg). W okresie PRL-u należał do PZPR, być może służył także w ORMO. Wysoce prawdopodobne jest, że z własnej woli został tajnym współpracownikiem SB – pewnego dnia spala w piwnicy swoją teczkę z tamtego okresu. W dodatku jedną z cech charakterystycznych Paździocha jest donosicielstwo.


Z żoną łączy go trudna relacja, którą zazwyczaj obserwujemy jako złośliwe wydzieranie się na siebie. Wielokrotnie w serialu zaakcentowane zostaje, że Marian nie może uprawiać już seksu, jak również, że jest impotentem. Wobec Halinki Kiepskiej bywa za to niezwykle uprzejmy. Gardzi Arnoldem Boczkiem, którego najczęściej nazwa po prostu „grubasem”. Z Ferdynandem Kiepskim mają skomplikowaną relację, od serdeczności, upijania się i rozkręcania biznesów po wyzwiska, kłótnie i złośliwości. Spotykają się najczęściej w dwóch sytuacjach. Albo Marian przychodzi do sąsiada, budząc go w środku nocy (zawsze ma jednak flaszkę na przekupienie), albo jeden zajmuje drugiemu miejsce w „prywatnej publicznej toalecie”, co zostaje skwitowane nieodłącznym tekstem: „panu to się zawsze chce wtedy, kiedy mnie się chce”.


 

Pełna biografia »

Marian Paździoch - powiązania postaci

Marian Paździoch
Fot: Ja Fryta from Strzegom / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)
Aktor: Ryszard Kotys
Profesja: sprzedawca na bazarze

Marian Paździoch - Opinie

3 + 7 =

Świat według Kiepskich - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne