Fot: Shutterstock

Rozalia Małolepsza (Babka Kiepska) - Świat według Kiepskich


17 głosy
Świat według Kiepskich
Oceń film
4.59

Rozalia Małolepsza (Babka Kiepska)

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Rozalia Małolepsza, znana lepiej jako „babka Kiepska” to jedna z bohaterek serialu „Świat według Kiepskich”. W rolę tę wcieliła się Krystyna Feldman. Jest teściową Ferdynanda Kiepskiego, matką jego żony Haliny. Mieszka u nich, czyli na osiedlu Kosmonautów we Wrocławiu, w starej kamienicy przy ul. Ćwiartki 3/4. Porusza się na wózku inwalidzkim, choć czasem bez trudu potrafi także chodzić. Jest chytra i przebiegła, wielokrotnie wykazuje się inteligencją i niespotykaną jak na swój wiek żwawością. Często ze swoim zięciem oraz jego synem robią sobie nawzajem złośliwości. 


Babka Kiepska to osoba niezwykle pobożna. Jest również ogromną fanką Koziołka Matołka i uwielbia oglądać w telewizji kreskówki z jego udziałem, co również prowadzi do licznych konfliktów z Ferdynandem, który preferuje inne programy.


WYGLĄD


Pani Rozalia to kobieta w podeszłym wieku. Ma bladą cerę, krótkie, siwe włosy, szeroki uśmiech i liczne zmarszczki. Porusza się na wózku inwalidzkim, na którym często zdarza jej się także zasypiać. Siedząc na wózku, najczęściej opiera łokcie po bokach i składa ręce w modlitewnym geście, choć nie zawsze chodzi tu o kontekst religijny. Ubrana jest zazwyczaj w beżowe, granatowe lub zielone swetry. Kiedy (bardzo rzadko) staje na dwóch nogach, widzimy, że jest niezwykle niską i kruchą osobą.


BIOGRAFIA


Chociaż w serialu jest matką Haliny, na zawsze zostanie zapamiętana jako „babka Kiepska”. W istocie wielokrotnie podawano jej dane osobowe w postaci: Rozalia Kiepska. Niewiele wiemy o przeszłości babki. Prawdopodobnie miała wielu mężów – jeden z odcinków przedstawia tezę, iż jest tak stara, że jej mężem był Tutenchamon III. 


Rozalia to osoba bardzo pobożna. Wiele razy słyszymy, jak cytuje Pismo Święte, choć czasem parafrazuje fragmenty na swoje potrzeby. Uczęszcza także na kółko różańcowe, działające przy lokalnej parafii. Ma tam nawet przyjaciół, m. in. Paulinkę i Boryska.


Swojego zięcia Ferdynanda oraz jego syna Waldemara nazywa najczęściej „kanaliami” lub „chuliganami”. Toczy z nimi nieustanne boje o telewizor i robi im małe złośliwości, przy czym mężczyźni nie pozostają jej dłużni, np. zamykając ją za karę w szafie. Największym polem bitwy jest jednak renta babki, którą przynosi listonosz Edzio. Kiepski nieustannie stara się ją podkraść bądź uszczknąć z niej jak najwięcej (jest to w zasadzie drugie źródło dochodów w mieszkaniu po pielęgniarskiej pensji Haliny). 


Po śmierci aktorki w 2007 roku zdecydowano się także uśmiercić postać.


 

Pełna biografia »

Rozalia Małolepsza (Babka Kiepska) - powiązania postaci

Rozalia Małolepsza (Babka Kiepska)
Fot: Sławek / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)
Aktor: Krystyna Feldman
Profesja: rencistka
Córki: Halina Kiepska

Rozalia Małolepsza (Babka Kiepska) - Opinie

3 + 5 =

Świat według Kiepskich - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne