Fot: Shutterstock

Ferdynand Kiepski - Świat według Kiepskich


36 głosy
Świat według Kiepskich
Oceń film
4.00

Ferdynand Kiepski

BIOGRAFIA Andrzej Grabowski

CHARAKTERYSTYKA


Ferdynand Kiepski to pierwszoplanowy bohater serialu „Świat według Kiepskich”, odgrywany przez Andrzeja Grabowskiego. Jest głową rodziny Kiepskich, w której skład wchodzą jeszcze żona Halina, teściowa Rozalia, syn Waldemar, córka Mariola, a w późniejszych sezonach także synowa Jolanta. Mieszka w kamienicy przy ul. Ćwiartki 3/4 na osiedlu Kosmonautów we Wrocławiu. W domu tym mieszkania nie posiadają własnej toalety, w związku z czym wizyta we wspólnym WC na korytarzu wiąże się z licznymi, często niechcianymi kontaktami z pozostałymi sąsiadami: Marianem Paździochem i Arnoldem Boczkiem.


Ferdek, jak nazywają go liczni bohaterowie serialu (najczęściej w formie „panie Ferdku!”), jest bezrobotnym alkoholikiem. Większość czasu spędza na kanapie, oglądając telewizję i popijając piwo. To autor słynnych stwierdzeń: „jak tu robić, żeby się nie narobić, a zarobić” oraz „w tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem”. W zasadzie jest utrzymywany przez żonę, która ciężko pracuje jako pielęgniarka. Czasem Kiepskiemu uda się też ukraść rentę teściowej (nazywanej najczęściej „babką”). Mimo wszystko od czasu do czasu pociąga go jednak myśl o zarobieniu ogromnych pieniędzy. Podejmuje w tym celu wiele karkołomnych, dziwacznych i nielegalnych przedsięwzięć, w które wciąga syna oraz sąsiadów. Najczęściej wszystko kończy się ogromnym fiaskiem.


Z różnymi postaciami łączą go różne relacje. Wydaje się, że kocha swoją żonę z wzajemnością. Halina często nie może jednak wytrzymać jego durnych pomysłów i wiecznego nieróbstwa, w związku z czym w ich małżeństwie ciągle pojawiają się konflikty, zakończone przez kobietę pytaniem: „a w pośredniaku byłeś?” lub groźbą rozwodu („spotkamy się u adwokata”). Z dziećmi wiąże Kiepskiego serdeczna wieź, jednak dużo bliżej jest z synem. Mariolka ma do ojca nieco ironiczny stosunek i często nazywa go „starym zgredem”. Waldek daje się wciągać w szalone pomysły taty oraz spędza z nim ogromnie dużo czasu przy piwie, przed telewizorem. Ferdynanda cechuje również duża niechęć do sąsiadów, choć wielokrotnie spożywa z nimi alkohol i rozkręca swoje dziwne przedsięwzięcia. Z teściową Rozalią nieustannie zaś robią sobie złośliwości.


Ferdynand Kiepski - powiązania postaci Świat według Kiepskich

Ferdynand Kiepski
Ferdynand Kiepski - Świat według Kiepskich Fot: Ja Fryta from Strzegom / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)
Aktor: Andrzej Grabowski
Profesja: bezrobotny
Synowie: Waldemar Kiepski
Córki: Mariola Kiepska

Ferdynand Kiepski - Opinie

10 + 6 =

Świat według Kiepskich - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne