Fot: Shutterstock

Ferdynand Kiepski - Świat według Kiepskich


17 głosy
Świat według Kiepskich
Oceń film
4.59

Ferdynand Kiepski

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Ferdynand Kiepski to pierwszoplanowy bohater serialu „Świat według Kiepskich”, odgrywany przez Andrzeja Grabowskiego. Jest głową rodziny Kiepskich, w której skład wchodzą jeszcze żona Halina, teściowa Rozalia, syn Waldemar, córka Mariola, a w późniejszych sezonach także synowa Jolanta. Mieszka w kamienicy przy ul. Ćwiartki 3/4 na osiedlu Kosmonautów we Wrocławiu. W domu tym mieszkania nie posiadają własnej toalety, w związku z czym wizyta we wspólnym WC na korytarzu wiąże się z licznymi, często niechcianymi kontaktami z pozostałymi sąsiadami: Marianem Paździochem i Arnoldem Boczkiem.


Ferdek, jak nazywają go liczni bohaterowie serialu (najczęściej w formie „panie Ferdku!”), jest bezrobotnym alkoholikiem. Większość czasu spędza na kanapie, oglądając telewizję i popijając piwo. To autor słynnych stwierdzeń: „jak tu robić, żeby się nie narobić, a zarobić” oraz „w tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem”. W zasadzie jest utrzymywany przez żonę, która ciężko pracuje jako pielęgniarka. Czasem Kiepskiemu uda się też ukraść rentę teściowej (nazywanej najczęściej „babką”). Mimo wszystko od czasu do czasu pociąga go jednak myśl o zarobieniu ogromnych pieniędzy. Podejmuje w tym celu wiele karkołomnych, dziwacznych i nielegalnych przedsięwzięć, w które wciąga syna oraz sąsiadów. Najczęściej wszystko kończy się ogromnym fiaskiem.


Z różnymi postaciami łączą go różne relacje. Wydaje się, że kocha swoją żonę z wzajemnością. Halina często nie może jednak wytrzymać jego durnych pomysłów i wiecznego nieróbstwa, w związku z czym w ich małżeństwie ciągle pojawiają się konflikty, zakończone przez kobietę pytaniem: „a w pośredniaku byłeś?” lub groźbą rozwodu („spotkamy się u adwokata”). Z dziećmi wiąże Kiepskiego serdeczna wieź, jednak dużo bliżej jest z synem. Mariolka ma do ojca nieco ironiczny stosunek i często nazywa go „starym zgredem”. Waldek daje się wciągać w szalone pomysły taty oraz spędza z nim ogromnie dużo czasu przy piwie, przed telewizorem. Ferdynanda cechuje również duża niechęć do sąsiadów, choć wielokrotnie spożywa z nimi alkohol i rozkręca swoje dziwne przedsięwzięcia. Z teściową Rozalią nieustannie zaś robią sobie złośliwości.


WYGLĄD


Ferdynand jest starszym mężczyzną z nadwagą, manifestującą się przede wszystkim wydatnym, piwnym brzuchem. Ma twarz naznaczoną zmarszczkami, z biegiem czasu coraz bardziej wyraźnymi. Zawsze nosi wąs lub jest niedogolony. Na jego głowie widzimy posiwiałe i mocno przerzedzone włosy. Ubrany jest najczęściej w wymiętą koszulkę (zazwyczaj beżową lub różową), dresowe spodnie w kolorze zgniłej zieleni, białe skarpetki i klapki. Nierzadko pojawia się także w pasiastej piżamie lub w garniturze (przy okazji różnych biznesów). Niemalże nieodłącznym elementem jego wyglądu jest trzymane w dłoni, żółte, puszkowe piwo marki „Mocny Full”. Ze względu na długi czas trwania serialu, wygląd Ferdka zmienia się później nieco w stosunku do pierwszego sezonu.


BIOGRAFIA


Jako że poszczególne odcinki serialu raczej nie łączą się ze sobą ciągiem przyczynowo-skutkowym, dostajemy wiele możliwych teorii na temat przeszłości Ferdynanda. Nie wiadomo, ile z nich możemy brać na serio. Często powtarzane jest wspomnienie sprzedawania przez niego wody z przewoźnego saturatora w czasie PRL-u. Miał nią wówczas poczęstować samego I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. Podobno działał również wówczas w podziemiu politycznym, gdzie odbijał gazetki na powielaczu – jego sąsiad Marian Paździoch twierdzi jednak, że Kiepski był tak naprawdę tajnym współpracownikiem SB i donosił na innych pod pseudonimem „Laczek”. Ferdek jest jedynym mieszkańcem kamienicy, który nie ma matury. Z Haliną ożenił się w 1975 roku.


Charakter Kiepskiego zmienia się trochę na przestrzeni wielu sezonów. Na początku jest typowym, leniwym, trochę chamskim facetem z brzuszkiem po czterdziestce. Ma wyraźny problem z alkoholem, ale pije głównie piwo. Pomimo licznych niepowodzeń zachowuje nadnaturalny wręcz optymizm. Nie nazwalibyśmy go również głupim – zwariowane pomysły i wynalazki świadczą raczej o sprycie. Sprawia wrażenie sympatycznego gościa, momentami nieco dziecinnego. Z czasem wyraźnie starzeje się (w grę wchodzi nie tylko wiek aktora, ale również specyficzna charakteryzacja, m. in. doczepiane wąsy). Częściej pije wódkę niż piwo, a w jego nastrojach zaczyna dominować depresja i apatia. Jest również znacznie bardziej poważny i łatwo popada w patos.


 

Pełna biografia »

Ferdynand Kiepski - powiązania postaci

Ferdynand Kiepski
Fot: Ja Fryta from Strzegom / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)
Aktor: Andrzej Grabowski
Profesja: bezrobotny
Synowie: Waldemar Kiepski
Córki: Mariola Kiepska

Ferdynand Kiepski - Opinie

9 + 1 =

Świat według Kiepskich - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne