Fot: Shutterstock

Listonosz Edzio - Świat według Kiepskich


17 głosy
Świat według Kiepskich
Oceń film
4.59

Listonosz Edzio

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Listonosz Edward to jeden z drugoplanowych bohaterów serialu „Świat według Kiepskich”, odgrywany przez Bohdana Smolenia. Nie wiemy o nim zbyt wiele, choć w jednym z odcinków, kiedy ujawnia swoje tatuaże, można zauważyć, że mieszka w Wilczynie pod Wrocławiem. Jest osobą wesołą, energiczną, ma talent do rymów. Przez bohaterów bywa zazwyczaj odbierany pozytywnie. Często uczestniczy w realizacji zwariowanych pomysłów Ferdynanda. Bywa jednak także traktowany agresywnie przez Kiepskiego – zwłaszcza, kiedy nie chce dobrowolnie oddać renty seniorki rodu.


WYGLĄD


Edzio jest starszym człowiekiem niskiego wzrostu. Ma czarne oczy, długie, przerzedzone, siwe włosy oraz długie, siwe wąsy. Na jego pokrytej zmarszczkami twarzy wyraźnie odznaczają się ciemne brwi. Niemal zawsze ubrany jest w strój służbowy – cały na ciemnoniebiesko, z logo Poczty Polskiej na koszulce. Nosi także przewieszoną przez ramię, skórzaną torbę na listy. Na głowie ma najczęściej czapkę, założoną daszkiem do tyłu.


BIOGRAFIA


Na początku Edzio najczęściej pojawia się w serialu przynosząc rentę seniorce rodu, czyli popularnej „babce Kiepskiej”. Dla Ferdynanda Kiepskiego jest to dzień pełen ekscytacji i nerwów, ponieważ zawsze próbuje przechwycić pieniądze lub cokolwiek z nich uszczknąć. Listonosz często przynosi również wysokie rachunki mieszkańcom i lubi się z nich śmiać, co powoduje małe konflikty i animozje. Ferdek określa go czasem jako „wypierdka”, „roznosiciela”, „mamuta” czy „Edzia-pedzia”. Na ogół bywa jednak odbierany z sympatią i niejednokrotnie uczestniczy w dziwnych sytuacjach, wywołanych zwariowanymi pomysłami sąsiadów na zarobienie pieniędzy (np. robi striptiz, tańczy breakdance). Jest autorem wielu rymowanek (np. „Poczta Polska pięknie wita i o zdrówko kurde pyta” lub „Skończyło się świrowanie, bo do sądu jest wezwanie”). Przez długi czas porozumiewał się niemal wyłącznie sklecanymi na poczekaniu wierszykami, co mogło być związane z wizerunkiem aktora – Bohdan Smoleń był kabareciarzem, w latach 90. związanym z nurtem disco polo. Postać zniknęła z serialu w związku z jego pogarszającym się stanem zdrowia. Ulubionym powiedzonkiem Edzia było „Ale jaja!”, często puentujące daną sytuację bądź cały odcinek.


 

Pełna biografia »

Listonosz Edzio - powiązania postaci

Listonosz Edzio
Fot: Ja Fryta from Strzegom / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)
Aktor: Bohdan Smoleń
Profesja: listonosz

Listonosz Edzio - Opinie

10 + 5 =

Świat według Kiepskich - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne