Holden Ford
BIOGRAFIA Jonathan Groff
CHARAKTERYSTYKA
Holden jest młodym agentem FBI, który zaczynał jako negocjator i wykładowca. Szybko zainteresował się seryjnymi mordercami, co poskutkowało pracą w nowym wydziale Biura. Razem z Billem Tenchem Holden przesłuchuje zatrzymanych seryjnych morderców, by stworzyć ich profile w celu zapobiegania zbrodniom i szybszego wykrywania sprawców. Holden spotyka się z Debbie Mitford, lecz ich związek rozpada się, gdy przestają się dogadywać. Po traumatycznym spotkaniu z Edmundem Kemperem Holden zaczyna mieć problem z atakami paniki, przez co musi brać leki.
W rolę Holdena wciela się Jonathan Groff.
WYGLĄD
Holden ma krótkie brązowe włosy i nosi schludne garnitury.
BIOGRAFIA
Sezon 1
Po niefortunnych negocjacjach z mężczyzną przetrzymującym zakładników Holden zostaje zdegradowany do roli wykładowcy w Quantico. Staje się sfrustrowany tym, jak działa FBI i zaczynają go interesować seryjni mordercy. Przypadkiem poznaje w barze Debbie, z którą zaczyna się spotykać. Dziewczyna jest studentką socjologii, która przygotowuje się do doktoratu. Para zaczyna wychodzić do kina i dużo rozmawiać. Pod wpływem Debbie Holden staje się zainteresowany akademickim podejściem i chce udać się na studia. Po rozmowie z przełożonym dołącza do grona studentów.
Wkrótce Holden rozpoczyna współpracę z Billem Tenchem z Wydziału Behawiorystycznego przy szkoleniach dla lokalnych komisariatów. Kiedy wyruszają do Kalifornii, Holden chce porozmawiać z przetrzymywanym tam w więzieniu Charlesem Mansonem. Bill jest bardzo sceptyczny, a po rozmowie z lokalnym policjantem dowiaduje się, że raczej mu się to nie uda. Mężczyzna poleca mu jednak porozmawiać z Edmundem Kemperem – „zabójcą studentek”. Holden udaje się tam nieoficjalnie i bez Billa. Podczas pierwszego spotkania Ed jest bardzo rozmowny i spoufala się z Holdenem. Opowiada o sobie i się wymądrza. Holden proponuje mu przeprowadzenie rozmów o jego zbrodniach, a Ed od razu zauważa, że jest on spięty.
Wkrótce bohaterowie poznają sprawę ataku na staruszkę. Nieznana osoba zabiła jej psa, po czym skatowała kobietę w trakcie pełni księżyca. Miejscowa policja nie wie, jak bardzo przejmować się sprawą i prosi agentów o pomoc. Holden i Bill są zmuszeni zostać w Kalifornii, więc spotykają się z Edem.
Postanawiają porozmawiać z Shepardem o prowadzonych rozmowach, lecz ich szef się na nich wścieka. Billowi jednak udaje się załagodzić sytuację. Po rozmowie Shepard pozwala im pracować w ukryciu i przydziela im piwnicę.
Po konsultacji z dr Wendy Carr Holden jest bardzo podekscytowany zadaniem, które realizują i ma nadzieję, że z ich badań powstanie książka. Razem z Billem pomagają policji rozwiązać sprawę i mają okazję ponownie spotkać się z Kemperem – tym razem już z magnetowidem.
Gdy Wendy zaczyna bywać w Quantico, Holden zaprasza ja na spotkanie z Debbie. Kiedy razem z Billem ma wypadek, jest zły, że dziewczyna nie może po nich przyjechać. Wkrótce udaje im się porozmawiać z kolejnym seryjnym mordercą – Montym Ralphem Risselem, a na ich badanie zostają przyznane duże fundusze. Wbrew radom Wendy Bill i Holden angażują się w sprawę morderstwa Beverly Jean. Podejrzewają jej narzeczonego, który zdaje się nimi manipulować.
Wkrótce Bill i Holden zaczynają rozmawiać z kolejnym skazańcem – Jerrym Brudosem. Formularz Wendy nie zdaje egzaminu, a by wydobyć z niego zeznania Bill i Holden zmuszeni są do dzielenia się swoimi prywatnymi doświadczeniami. Podczas kolejnej wizyty Holden pojawia się sam i udaje mu się dowiedzieć nowych rzeczy na temat Brudosa, który nawet nie przyznaje się do swych zbrodni.
Między Holdenem, a Debbie coś zaczyna zgrzytać. W międzyczasie Holden angażuje się w pomoc nauczycielom protestującym przeciwko zachowaniu dyrektora jednej ze szkół. Jego działania wykraczają jednak poza obowiązki FBI. Kiedy Shepard dowiaduje się o tym, jest zły na Holdena.
Razem z Wendy postanawiają zatrudnić jeszcze jednego agenta do pomocy. Holden początkowo jest sceptyczny wobec Gregga i próbuje zniechęcić go do tej pracy – puszcza mu najbrutalniejsze fragmenty z przeprowadzonych rozmów. Jako że Gregg się nie poddaje, postanawia wykorzystać go w sprawie, którą zajmuje się poza pracą. Roger Wade jest dyrektorem, na którego Holden się uwziął – nie podoba mu się jego zachowanie wobec dzieci, którymi się zajmuje.
Wkrótce razem z Billem odwiedzają Richarda Specka – jednego z głośniejszych seryjnych zabójców, który zdobył nawet liczny fanklub w postaci piszących do niego kobiet. Jako że rozmowa się nie klei, Holden postanawia zacząć mówić językiem Specka. Sprawia to, że skazaniec zaczyna z nimi rozmawiać, lecz budzi sprzeciw Billa. Partner sugeruje Holdenowi zgubienie kilku pierwszych minut kasety. Holden następnego dnia prosi Gregga, by usunął fragment z manuskryptu.
Ku zdziwieniu zespołu, Speck oskarżył Holdena o mieszanie mu w głowie, co rozpoczęło śledztwo komisji do spraw pracy. Początkowo udaje się ukryć istnienie kasety, lecz wkrótce trafia ona do komisji, co oznacza kłopoty dla zespołu.
Między Holdenem a Debbie nie układa się najlepiej, Holden traci cierpliwość, a Debbie prowokuje kłótnie. Kiedy pewnego wieczoru podjeżdża pod jej dom, dedukuje, że zamierzała z nim zerwać. Postanawia oszczędzić jej trudów i odjeżdża samochodem.
Ed Kemper wysyła do Holdena listy z prośbą o spotkanie. Kiedy ten je ignoruje, postanawia targnąć się na swoje życie, co wreszcie zwraca uwagę Holdena. Gdy pojawia się w szpitalu, Kemper okazuje się zaintrygowany informacjami na ich temat, które ukazały się w gazecie. Holden, próbując tłumaczyć się przed Edem, jest zmuszony do bycia szczerym. Kemper wspomina o tym, dlaczego zabił swoje ofiary i opowiada, z jaką łatwością mógłby zabić teraz Holdena. Kiedy Kemper postanawia go przytulić, Holden dostaje ataku paniki i ucieka ze szpitalnej sali. Znajduje go pielęgniarka, która stara się mu pomóc złapać oddech.
Sezon 2
Kiedy Holden budzi się w szpitalu, dzwoni do Billa z prośbą o pomoc. Opowiada mu o ataku paniki, którego dostał w trakcie rozmowy z Kemperem. Rozmawia o tym również z Wendy, którą zaprasza do baru. Holden, tak jak reszta zespołu, poznaje nowego dyrektora jednostki – Teda Gunna. Mężczyzna okazuje się zainteresowany pracą agentów i chce pomóc im znaleźć na nią środki finansowe. Wkrótce pokazuje im nowe biuro dla ich zespołu.
W trakcie przyjęcia pożegnalnego Roberta Sheparda dochodzi do kłótni między byłym szefem a Holdenem. Mężczyzna okazuje się żywić wielką niechęć wobec młodego agenta, wyzywa go i nienawidzi za to, że przez niego musiał iść na wcześniejszą emeryturę. W trakcie rozmowy Holden ponownie dostaje ataku paniki.
Agenci angażują się w sprawę mordercy BTK, który dusi i torturuje swoje ofiary. By lepiej go zrozumieć, postanawiają porozmawiać z Davidem Berkowitzem. Holdenowi udaje się nakłonić Berkowitza do zeznań – przyznaje, że kłamał, twierdząc, że jest opętany. Opowiada również o przygotowaniach do morderstw i o tym, że wracał na miejsca zbrodni.
Holden pojawia się w Atlancie i razem z Jimem Barneyem postanawia przesłuchać dwóch skazańców – Williama Pierce’a Juniora i Williama Henry’ego Hance’a. Młody agent w obydwu przypadkach szybko traci zainteresowanie i gdyby nie upór Jima nic z rozmów by nie wynikło.
Po powrocie do hotelu Holden poznaje recepcjonistkę Tanyę, która postanawia go wykorzystać i udając, że idzie z nim na randkę, zabiera agenta na spotkanie z trzema kobietami – matkami zaginionych dzieci. Holden angażuje się w śledztwo, lecz szybko zauważa, że policja tę sprawę ignoruje. Dochodzenie stoi w miejscu do momentu porwania kolejnego dziecka. Policja czeka na telefon od sprawcy, lecz nie udaje się odnaleźć chłopca.
Wkrótce pojawia się możliwość przesłuchania Charlesa Mansona, co było wielkim marzeniem Holdena. Bohater musi się jednak zmierzyć z ogromną niechęcią Billa wobec nowego obiektu badań.
Agenci powracają do Atlanty, by ponownie przyjrzeć się sprawie – znaleziono kolejne ciała czarnoskórych dzieci. Policja wpada na fałszywy trop, oskarżając białego mężczyznę o pojawienie się na miejscu zbrodni. Holden jednak uważa, że marnują czas – mężczyzna nie pasuje do profilu zabójcy. Wkrótce policja ponownie zaczyna podejrzewać Klan o współudział. Jednak nie udaje im się nikogo oskarżyć – zwyczajnie nie mają dowodów, a członkowie Klanu są już przyzwyczajeni do takich działań policji.
Przełomem w sprawie okazuje się zatrzymanie samochodu Wayne’a Williamsa w pobliżu miejsca, gdzie porzucono jedno z ciał. Policja ma jednak mało dowodów, aby jednoznacznie oskarżyć mężczyznę. Media wtrącają się do śledztwa, tworząc narrację o fałszywie oskarżanym Williamsie. Ostatecznie dzięki powiązaniu materiału z dywanu Williamsa z fragmentem znalezionym przy jednym z ciał udaje się powiązać Wayne’a z jednym zabójstwem. Policja i FBI świętują zakończone śledztwo, Holden jednak jest sfrustrowany tym, że nikt nie szuka morderców pozostałych ofiar.
Holden Ford - powiązania postaci Mindhunter
Aktor: | Jonathan Groff |
Profesja: | agent FBI |
Holden Ford - Opinie