Don Draper - Mad Men


1 głosy
Mad Men
Oceń film
5.00

Don Draper

BIOGRAFIA

CHARAKTERYSTYKA


Donald Draper (dla przyjaciół Don) reprezentuje nowojorski świat agencji reklamy. Środowisko korporacji i grono tworzących je ludzi, którzy wiedzą, jak zdobywać pieniądze i pozycję w świecie zawodowym – to rzeczywistość, w której czuje się najlepiej i najpewniej.


Doskonale skrojony garnitur, dobrze dobrane koszula i krawat to jego codzienna garderoba. Wyjątkowo – na pikniku czy na plaży – zobaczymy go w szortach i koszulce. Do tego papieros i szklaneczka czegoś mocniejszego - to jego nieodłączne atrybuty. 


Małomówny, ale przekonujący i pewny siebie. Ma wszystkie cechy dobrego marketingowca i dar opowiadania, który wykorzystuje w tworzeniu kampanii reklamowych dla dużych firm, liczących się w swoich branżach producentów, usługodawców i ludzi show-biznesu.


WYGLĄD


Donald Draper to elegancki mężczyzna, który bardzo podoba się kobietom. Przystojny brunet z nienaganną fryzurą – gładko zaczesanymi włosami, jak u wszystkich amerykańskich mężczyzn z lat sześćdziesiątych, którzy trzymali klasę. Wysoki, dobrze zbudowany, zadbany, o sylwetce żołnierza lub sportowca. 


BIOGRAFIA


Sezon 1


Dona Drapera poznajemy, kiedy pracuje nad nową strategią marketingową dla producenta papierosów Lucky Strike. To ważny klient dla agencji Sterling Cooper. Draper, jako dyrektor kreatywny agencji, jest doskonałym strategiem i kopalnią pomysłów. Na tak cennego pracownika branży reklamowej polują konkurenci, którzy (nie zawsze w uczciwy sposób) chcą przekonać go do  przejścia na ich stronę. 


Jego praca nad kampaniami dla dużych amerykańskich marek zostaje doceniona – Don zdobywa nagrodę przyznawaną w środowisku autorów reklam, a jego zdjęcie ukazuje się w branżowym piśmie. To sprawia, że zostaje rozpoznany przez członka dawnej rodziny. Don nie chce wracać do przeszłości, od której udało mu się kiedyś tak skutecznie odciąć. 


Komplikuje się także życie obecnej rodziny Dona. Z żoną i córką spędza co prawda czasem wspaniałe chwile, ale równocześnie romansuje z malarką, a potem również z bogatą klientką agencji. 


Wydarzenia pierwszego sezonu rozgrywają się w aurze walki o prezydenturę i starcia dwóch kandydatów na ten urząd: Nixona i Kennedy’ego. W przygotowanie kampanii pierwszego z kandydatów zaangażowana jest agencja Sterling Cooper. 


Sezon 2


Don prowadzi intensywny tryb życia. Nadużywa trunków, dużo pali. Prowadząc samochód pod wpływem alkoholu, powoduje wypadek. W samochodzie, oprócz niego, jechała również jego kochanka, żona komika, gwiazdy reklamy, której produkcją zajmuje się agencja. Romans z czasem wychodzi na jaw, a żona Dona, Betty, dowiaduje się o wszystkim z ust zdradzanego komika. 


Ujawnienie zdrady skutkuje rozstaniem z Betty. Don przeprowadza się do hotelu. Kiedy nadarza się okazja podróży służbowej, wyjeżdża na jakiś czas do Los Angeles, gdzie poznaje kobietę. 


Sezon 3


Sezon trzeci to duże zmiany w życiu zawodowym Dona. Agencję czeka fuzja z firmą z Wielkiej Brytanii oraz kontrowersyjne kampanie reklamowe. Don udaje się w dwie podróże służbowe. Jedna z nich kończy się przygodą ze stewardessą, a w kolejną, do Włoch, udaje się razem z żoną. Pobyt upływa im w romantycznym nastroju. To oznacza powrót do szczęśliwego związku. 


Żona Dona, Betty, zachodzi w ciążę. Wkrótce Sally, córka Dona i Betty, doczeka się rodzeństwa – będzie miała brata. Jednak wzmocnienie więzi rodzinnych niewiele pomaga – Don romansuje z nauczycielką swej córki. Oboje mocno się w to angażują. 


Znów wracają demony z przeszłości. Betty odkrywa nieznane jej dotąd zdjęcia męża i zdaje sobie sprawę, że niewiele, prawie nic nie wie o jego przeszłości. Don opowiada jej o wszystkim – o swojej dawnej rodzinie i o kradzieży tożsamości (w swoim dawnym życiu, o którym usiłuje zapomnieć, nosił inne nazwisko: Dick Whitman).  Wyznanie jej wszystkiego nie załatwia sprawy. Betty wraz z dziećmi opuszcza Drapera i zamieszkuje z nowo poznanym mężczyzną. 


Duże zmiany zachodzą też w życiu zawodowym Dona. Wspólnie z Cooperem i Sterlingiem postanawia otworzyć własną, nową agencję.


W tle sezonu – wielka polityka i zabójstwo Kennedy’ego.


Sezon 4


Firma, w której Don Draper jest wspólnikiem, popada w problemy finansowe. Nie pomaga jej w tym niekorzystny wydźwięk wywiadu, udzielonego przez Drapera prasie. 


W tym sezonie dowiadujemy się więcej o relacjach łączących Dona z pierwszą żoną, Anną, z którą ma bardzo przyjacielskie stosunki (Anna umiera, a Draper mocno przeżywa jej śmierć). 


W sezonie czwartym w retrospekcji oglądamy sceny pokazujące, jak rozpoczęła się kariera Drapera w Sterling Cooper. Talent Dona, wówczas sprzedawcy w ekskluzywnym sklepie z odzieżą, został dostrzeżony przez współwłaściciela agencji, Rogera Sterlinga, i to on rekomendował go do pracy w firmie. 


Draper poznaje Faye Miller, pełną uroku doktor psychologii, która pomaga mu w uporaniu się z problemami. Postanawia zmienić styl życia – zaczyna mniej palić i być bardziej aktywny fizycznie. Ich niedługi, ale mocno zaangażowany związek kończy się z chwilą, kiedy Don niespodziewanie zakochuje się w swojej sekretarce, Megan. Do zbliżenia dochodzi między nimi podczas wakacyjnego wyjazdu, na którym Megan opiekuje się dziećmi Dona.


Sezon 5


Związek Dona i Megan, mimo że zapowiada się na bardzo szczęśliwy, jest pełen burzliwych zwrotów. Urodzinowe przyjęcie dla Dona, które żona przygotowuje dla niego w tajemnicy, kończy się ich kłótnią. 


Megan nie chce być wyłącznie „panią Draper” i żyć w cieniu męża, dlatego chce zostać aktorką. Lekcje aktorstwa bierze w tajemnicy przed Donem. Kiedy Draper dowiaduje się o tym, początkowo jest zły, ale w końcu godzi się z tym i pomaga Megan w karierze. Oboje często spędzają też czas z dziećmi Dona.


Draper odkrywa fałszerstwa wspólnika, a finał tej sprawy jest tragiczny.


Sezon 6


Wspólne życie Dona i Megan nie jest idyllą i to Draper jest tego przyczyną. Staje się sfrustrowanym mężczyzną, niepogodzonym z samym sobą i angażującym się w nowy romans. 


Także jego zawodowe życie ulega rozsypce, kiedy dochodzi do wykupienia agencji, której był współzałożycielem. Z tego powodu wyjeżdża i znika na jakiś czas.


Sezon 7


Małżeństwo Megan i Dona kończy się definitywnym rozstaniem. Don traci również swoją pozycję w agencji, zarządzanej zresztą w sposób niszczący jej dawnych wspólników. Ponadto bardzo przeżywa chorobę nowotworową swojej byłej żony, Betty. Polepsza też swoje relacje z dziećmi. 


Żyjąc w ciągłej rozterce, nie potrafiąc ułożyć sobie stabilnego życia, udaje się w podróż w poszukiwaniu kobiety napotkanej przypadkiem w barze, która bardzo przypominała mu kogoś z przeszłości. Podróż okazała się być pasmem kłopotów, przy których Don traci większość pieniędzy.  Próbuje odnaleźć siebie i uporządkować swoje życie, szukając ukojenia w medytacji.


 

Pełna biografia »

Don Draper - powiązania postaci

Don Draper
Fot: s_bukley / Shutterstock.com
Aktor: John Hamm

Don Draper - Opinie

3 + 2 =

Mad Men - podobne seriale

Ostatnio dodane

Losowe

Popularne